Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Państwowi giganci płacą najwięcej. Resort finansów pokazał dane

7
Podziel się:

Pierwsze miejsca na liście płatników CIT okupują firmy państwowe. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2017 r. W 2022 r. krajowi giganci zanotowali największe zyski od lat, jak również największe straty.

Państwowi giganci płacą najwięcej. Resort finansów pokazał dane
Podatki. Największym płatnikiem CIT w 2022 r. był Orlen (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

Dane Ministerstwa Finansów przeanalizował "Dziennik Gazeta Prawna". Wynika z nich, że w 2022 r. na liście największych płatników CIT sześć pierwszych miejsc zajęły państwowe spółki. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2017 r.

Oto najwięksi płatnicy podatku CIT w Polsce

Na listę trafiają firmy, które w roku podatkowym zanotowały obrót o równowartości co najmniej 50 mln euro. W najnowszej odsłonie raportu Ministerstwa Finansów znalazło się ok. 4 tys. firm, które łącznie zapłaciły 57,3 mld zł za 2022 r. Z kolei na 10 największych podmiotów przypadło 14,2 mld zł.

Liderem okazał się Orlen, który miał do zapłaty prawie 4,4 mld zł CIT-u. "DGP" tłumaczy to faktem, że koncernowi sprzyjała sytuacja na globalnym rynku paliw, dzięki której utrzymywały się wysokie ceny, jak również przejęcie LotosuPolskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Żyjemy w Nibylandii". Ekspert nie zostawił na Obajtku suchej nitki

Drugie miejsce przypadło PKO BP z wynikiem prawie 1,7 mld zł podatku do zapłaty. Podium zamyka Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z wynikiem ok. 1,35 mld zł CIT-u.

Kolejne trzy miejsca przypadły odpowiednio: KGHM (1,32 mld zł podatku), Lotosowi (przed wchłonięciem przez Orlen przez siedem miesięcy funkcjonowania wykazał 1,1 mld zł podatku) oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (1 mld zł).

Pierwszymi podmiotami prywatnymi, które znalazły się w "czubie" listy to komercyjne banki. Kolejne dwa miejsca za państwowymi gigantami zajęły odpowiednio: Santander Bank Polska i mBank.

Rekordowe zyski największych firm

W 2022 r. największe firmy na polskim rynku odnotowały znaczący skok dochodów. Zsumowany wynik wyniósł ok. 328,54 mld zł, a jeszcze rok wcześniej był on na poziomie ok. 260,13 mld zł. Rosły też jednak straty. Jak podaje "DGP" za MF, w minionym roku ich suma to ok. 24,35 mld zł, podczas gdy w 2021 r. – ok. 12,45 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Sombra
2 miesiące temu
Z tego wynika ,że państwo boi się opodatkować zachodnie koncerny a tym samym uderza w polskie firmy które muszą płacić podatki i nie mogą konkurować z nimi cenami.Opodatkowac zachodnie koncerny wtedy wyniosą się z naszego kraju a wzamian nasze firmy zyskają krajowy rynek i na eksport im wystarczy.Ma my wysokiej klasy produkty które występują w marketach ale zyski czerpią zagraniczne firmy zamiast naszych.Rzadzie pisowski zamiast preferować zagranicę zajmijcie się naszymi producentami i ich promujcie na świecie.
fizyk
2 miesiące temu
Ile podatku płaci Lidl, Biedronka, Inter, Carefur i inne sieciowki ? Jakoś to was nie martwi, że nic w porównaniu z tym co powinni. Odsypu idzie ???
Felek
2 miesiące temu
Czyli Orlen preferuje jednego z akcjonariuszy kosztem pozostałych. Duży podatek, bez jakichkolwiek prób jego optymalizacji, to ukryta dywidenda na rzecz skarbu państwa czyli działanie na szkodę pozostałych akcjonariuszy.
podpaska
2 miesiące temu
Firmy zagraniczne płacą w Polsce tyle podatków ile gołębie Krakowowi !!!!!!!!!!!!!!!
Prezydent2025
2 miesiące temu
Problemem nie jest brak kasy. Problemem jest jak jest wydawana i że do tego zaciagane są coraz większe długi.