Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatek cyfrowy. Resort finansów przyznaje, że trwają prace

4
Podziel się:

Pomysł opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych wciąż jest analizowany w Ministerstwie Finansów. Prace trwają również na forum OECD.

Wiceminister finansów Tadeusz Kościński odpowiada na interpelację w sprawie podatku cyfrowego.
Wiceminister finansów Tadeusz Kościński odpowiada na interpelację w sprawie podatku cyfrowego. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bESutkaJ

"W projekcie ustawy budżetowej na rok 2020 nie zostały zapisane wpływy z tzw. podatku cyfrowego" – przyznaje wiceminister finansów Tadeusz Kościński w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Pudłowskiego.

Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że temat przestał interesować rząd. "W tym zakresie kontynuujemy dyskusje na forum unijnym oraz OECD. Trwają również wewnętrzne prace analityczne" – zaznacza wiceminister.

bESutkaL

Podatek cyfrowy stał się gorącym tematem po wizycie wiceprezydenta USA w Polsce. Przypomnijmy, że podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Mike Pence podziękował za odrzucenie przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych.

O rezygnacji z wprowadzenia podatku nie informował wcześniej żaden z polskich urzędów.Z pozornego wycofania się Polski z prac nad nową daniną tłumaczył się również premier Morawiecki, który podczas rozmowy z "Polsat News" zaznaczył, że rząd wdroży takie zasady, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej. - Dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane- przekonywał.

bESutkaR

O podatku od usług cyfrowych, tzw. podatku GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple), mówiło się od lipca. Nowa danina miała wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogłyby już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESutkbm
KOMENTARZE
(4)
Szalo
2 lata temu
Jasne lepiej odpuscic miliardowe podatki od zagranicznych firm i docisnac polskie firmy, kto w tym rzadzie podejmuje racjonalne decyzje?
G:Demaskowani...
2 lata temu
czyli jak wyżydzić pieniądze od goja, ciąg dalszy - bo że dają na tacę, że płacą podatki na kościół to stanowczo MAŁO
hej hej
2 lata temu
Tylko KONFEDERACJA
bESutkbn
odyn11
2 lata temu
czy trawają prace nad podatkem od defekacji i mikcji? bo chyba tylko to się ostanie bez (jak to nazywają rządzący)daniny,