Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony. PIT z nową stawką - od kiedy?

4
Podziel się:

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy zakładający obniżkę podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 na 17 proc. - Pokazujemy, że jak o czymś mówimy, to to realizujemy. Wiarygodność to znak rozpoznawczy tego rządu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół (East News)

Projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc. był jedną z propozycji programowych PiS zawartą w tzw. piątce Kaczyńskiego.

- Obniżenie stawki (PIT - przyp. red.) z 18 na 17 to jest też wielkie przedsięwzięcie naszego rządu, zachęcające do tworzenia tutaj biznesu, pozostawania w Polsce. To będą też znaczne oszczędności - doskonale wiemy, że w tej pierwszej stawce podatkowej 18 płacimy podatki. Jeden procent to jest też znaczna kwota dla każdego obywatela, który będzie mógł te pieniądze wydać na rynek - przekonywał minister finansów Marian Banaś, na antenie TVP Info.

Zmiana stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dotyczą osób zarabiających do 85 528 zł rocznie. Dla podatników z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

Zobacz także: Zobacz:Podatek dochodowy w dół. Pytamy, czy Polskę na to stać

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) z nową stawką - od kiedy?

Obniżka PIT to nie jedyna propozycja Rady Ministrów. Zmianie ulegną także przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Projekt przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów. Obecnie wynosi on 111,25 zł miesięcznie, a zgodnie z zapowiedzią wzrośnie do 250 zł.

Na nowych zasadach będziemy rozliczać się po 1 stycznia 2020 roku. Według szacunków ze zmian skorzysta ok. 25 mln podatników.

Jak informowaliśmy, obniżka podstawowej stawki podatku dochodowego z 18 do 17 proc. ma rocznie kosztować państwo 6,3 mld zł. Koszt rozłoży się niemal po połowie na budżet państwa i samorządy, których wpływy z PIT spadną.

Zyskają natomiast podatnicy. W komunikacie Ministerstwa Finansów wyjaśniono, że dzięki nowym propozycjom, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto - podaje PAP.

Zaznaczono, że osoba zarabiająca np. 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) zyska rocznie 472 zł, a przy pensji 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) – zysk wyniesie rocznie 732 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
ANTYZUS
5 lata temu
DOBRZE,ZAKLAD,UDUPIANIASPOLECZENSTWAPRZESTANIEISTNIEC,HUJWDUUUUPIEZAMILJONYWIENCEJDLAPRACOWNIKUWZAKLADUDUPIANIASPOLECZENSTWAOUT
m-53
5 lata temu
@sasg. Przeczytaj co napisałeś. Pomyśl. Obniżenie podatków to nie rozdawanie forsy. No i ta logika: z kogo zedrą podatki żeby obniżyć podatki. Gonisz w piętkę :)))
sasg
5 lata temu
W Polsce pracuje tylko 16mln ludzi. Kto wypracuje ten cudowny przyrost gospodarczy przy takim rozdawaniu forsy? Z kogo zedrą podatki żeby to sfinansować?
piada
5 lata temu
podatek zmniejszyli ale progów nie