Notowania

Podatek handlowy znowu przesunięty. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - podała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o zawieszenie poboru daniny o kolejne pół roku - do końca czerwca 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą zawieszenie poboru podatku handlowego (Fot: Piotr Molecki/East News)

Historia podatku handlowego sięga 2015 roku. Była to jedna ze sztandarowych obietnic - oprócz 500+ oraz podatku bankowego - Prawa i Sprawiedliwości w kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Ustawa wprowadzająca tę daninę została przegłosowana i podpisana przez prezydenta, ale zastrzeżenia wobec niej zgłosiła jesienią 2016 roku Komisja Europejska, o czym wielokrotnie informowaliśmy w money.pl.

Komisja wskazała, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jednocześnie Komisja Europejska wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję (tzw. nakaz zawieszenia). Początkowo zawieszenie obowiązywało do końca 2018 roku, a 12 miesięcy temu zostało przedłużone o kolejny rok.

W maju 2019 roku unijny sąd orzekł, że podatek jest zgodny z unijnym prawem. Wcześniej kwestionowała to Komisja Europejska. I dlatego pobór podatku był zawieszony.

We wtorek na posiedzeniu rządu minister finansów Tadeusz Kościński zgłosi projekt, który zawiesza pobór podatku handlowego o kolejne pół roku
Podatek handlowy znowu przesunięty. We wtorek zajmie się tym rząd

Skoro TSUE uznał, że podatek jednak jest zgodny z prawem, to w zasadzie wszystkie przeszkody zniknęły. Teoretycznie. Komisja Europejska postanowiła odwołać się od decyzji unijnego sądu, więc zawieszenie trzeba przedłużyć po raz kolejny. Stąd taki a nie inny porządek obrad Rady Ministrów.

Odwołanie Komisji Europejskiej powinno zostać rozpatrzone w połowie 2020 roku. Właśnie stąd przesunięcie tylko o 6 miesięcy, a nie - jak do tej pory - o pełen rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

wawadługopis! długopis pozbawił właśnie POMOCY niepełnosprawnych - podpisując skandaliczną ustawę o zabraniu pieniędzy z Funduszu dla niepełnosprawnych … Czytaj całość

23-12-2019

1256Dyzio złożył podpis ... może jechać na sanki! ale jutro , dziś obchodzi szczególny dzień ... święto Chanuka!

23-12-2019

szara strefaodnoszę dziwne wrażenie, że rządząca partia pustaków intelektualnych oraz pospolitych kłamców, robi wszystko aby ww. danina nie weszła w życie. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)