Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Podatek katastralny – co to takiego?

768
Podziel się:

System fiskalny obejmuje zarówno wszelkiego rodzaju podatki bezpośrednie, jak podatek dochodowy, jak i pośrednie, do których zaliczane są akcyza i VAT. Jak na tym tle wypada podatek katastralny i czy istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia go również w Polsce, na wzór innych krajów europejskich?

Podatek katastralny – co to takiego?
Podatek katastralny - co to takiego? (Getty Images, burakpekakcan)

Czym jest podatek katastralny?

Wśród różnych danin dla właścicieli nieruchomości duże znaczenie może mieć podatek katastralny. Co to jest? To podatek pobierany od wartości katastralnej nieruchomości. Jego ostateczna wysokość jest uzależniona od wartości domu czy mieszkania. Wartość katastralną szacuje się okresowo w procesie powszechnej taksacji. Im cenniejsza nieruchomość, tym więcej podatku przyjdzie Ci zapłacić. 

Definicja podatku katastralnego wskazuje, że najczęściej jest on określany ad valorem, co w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza "od wartości". 

Podatek katastralny w Polsce

Ministerstwo finansów podkreśla, że nie pracuje nad wprowadzeniem podatku katastralnego, ale nie wiadomo, jak będzie w przyszłości. Niewykluczone, że tak się stanie. Na razie wprowadzono daninę od nieruchomości komercyjnych, ale nie można go zrównywać z podatkiem katastralnym.

Wysokość podatku

Nie jest tak, że każdy właściciel nieruchomości zapłaci dokładnie tyle samo podatku katastralnego. Ile wyniesie, jeśli zostanie wprowadzony w Polsce? Przy ustalaniu jego wysokości urzędnicy mogą posiłkować się przelicznikami opartymi na ocenie wartości danej nieruchomości. 

Na wskaźniki wartości katastralnej wpływ będą mieć takie czynniki jak:

 • położenie nieruchomości,
 • przypisany prestiż lokalizacji – bardziej wartościowe są lokale w centrum miast niż na ich obrzeżach,
 • wielkość nieruchomości, tj. metraż,
 • rozkład pomieszczeń,
 • forma zabudowy – użyty materiał budowlany i sposób zabudowy,
 • rodzaj budynku – czy jest to dom jednorodzinny, wieżowiec, blok z wielkiej płyty czy może kamienica.

W Polsce dotychczas nie zdecydowano się na wprowadzenie podatku katastralnego od nieruchomości. Pobierana jest inna danina od właścicieli lokali. Niewykluczone jednak, że w przyszłości to się zmieni. Jeśli tak się stanie, można prognozować, że podatek katastralny zapłacą najbardziej zamożni obywatele, a więc ci, którzy są właścicielami więcej niż jednej nieruchomości. Wówczas będą musieli uiszczać daninę w odpowiedniej wysokości lub zastanowić się nad tym, jak ją ominąć. Najlepszym wyjściem będzie przepisanie dodatkowej nieruchomości na inną osobę. 

Podatek katastralny a podatek od nieruchomości

Główną różnicą, jaka występuje pomiędzy podatkiem katastralnym a podatkiem od nieruchomości, jest baza, od której jest naliczana danina dla fiskusa. Przy podatku katastralnym liczy się wartość nieruchomości, z kolei przy podatku od nieruchomości istotne znaczenie mają maksymalne stawki zawarte w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które są uzależnione od powierzchni nieruchomości. 

Podatki od nieruchomości zostały zwiększone w 2022 roku. Podniesiono maksymalne stawki podatków i opłat i kształtują się one następująco:

 • 0,89 zł za 1 m2 – dla budynków mieszkalnych,
 • 25,74 zł za 1 m2 – dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dla obiektów mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
 • 12,04 zł za 1 m2 – dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu wykwalifikowanym materiałem siewnym,
 • 5,25 zł za 1 m2 – dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń,
 • 8,68 zł za 1 m2 – dla budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. 

Podatek katastralny w Europie i na świecie – jak to wygląda?

O ile podatek katastralny w Polsce nie występuje, o tyle inaczej jest w wielu krajach Unii Europejskiej i na świecie. Zamiast daniny od nieruchomości np. w Stanach Zjednoczonych jest pobierany właśnie podatek katastralny. Największe obciążenie ponoszą właściciele najdroższych domów, położonych w najbardziej prestiżowych lokalizacjach.

Na przykład podatek katastralny obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Nie płacą go, pomimo posiadania na własność nieruchomości, osoby z niepełnosprawnościami, samotne czy studenci. W Niemczech, Irlandii czy Na Łotwie i Litwie również obowiązuje podatek katastralny. Płacą go głównie właściciele nieruchomości – gruntowych i budowlanych. Nakładany jest on na Łotwie również na rolników.

W każdym z krajów, w jakich pobierany jest od właścicieli nieruchomości podatek katastralny, może obowiązywać inna jego stawka, zwykle od 0,5 do 2 proc. Wyjątkiem od reguły są Francja czy Belgia, gdzie danina ta nie jest pobierana od wartości lokalu czy działki, ale od wysokości dochodu, którą dana nieruchomość mogłaby generować dla swojego właściciela w ciągu roku. 

Na Litwie stawka podatku katastralnego wynosi 1,5 proc. dla nieruchomości gruntowych oraz od 0,3 do 1 proc. dla obiektów budowlanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(768)
KOPP
10 miesięcy temu
Rządzący wprowadzą nowy podatek. Będzie więcej na kiełbasę wyborczą czyli rozdawnictwo i dla swoich do podziału. Ręce opadają jak się patrzy na to ich „rządzenie”.
Koleszka
rok temu
Wiecie jaki jest szczyt chamstwa? Brać te wszystkie 500+, 13-14 emerytury i - UWAGA !!! Głosować na platformę :)
Wiola
rok temu
Ja nareszcie mam swoje wymarzone mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na własny kąt w Rowach, Apartamenty Lubicz.
Marek
rok temu
A jak mieszkanie jest na kredyt to podatek placi bank
Chris
rok temu
Bzdura w Anglii samotni i inni wymienieni maja 25% zniżki tylko. Autor artykułu nie ma wiedzy w tym temacie.
...
Następna strona