Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Podatek liniowy lub ryczałt można zmienić na skalę podatkową. Ważny komunikat MF

7
Podziel się:

Podatnicy, którzy w 2022 r. opodatkowywali swoje dochody tzw. podatkiem liniowym lub opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać skalę podatkową - informuje w poniedziałek resort finansów. Służy do tego PIT-36 lub PIT-36S. Podatnicy, którzy wybiorą to rozwiązanie, będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT.

Podatek liniowy lub ryczałt można zmienić na skalę podatkową. Ważny komunikat MF
Podatnicy, którzy wybiorą skalę podatkową, będą mogli rozliczyć się z zastosowaniem 12-proc. stawki PIT (Adobe Stock)

Ministerstwo Finansów zastrzegło jednocześnie, że jeżeli podatnik złoży najpierw PIT-28 (PIT-28S) lub PIT-36L (PIT-36LS), to dla wykazanych w nich dochodów (przychodów) nie będzie mógł już wybrać skali podatkowej w PIT-36 (PIT-36S), nawet jeśli złoży PIT-36 (PIT-36S) w terminie.

Jak wskazano, w przypadku wyboru skali podatkowej dla dochodów z 2022 r. z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym w PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują dochody, które w 2022 r. opodatkowywali podatkiem liniowym. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania podatkiem liniowym przed 1 lipca 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drastyczny wzrost składki zdrowotnej. „Zwiększenie obciążeń o kilkaset procent”

Zaliczki za poszczególne miesiące albo kwartały, które podatnicy powinni obliczać i wpłacać według stawki 19 proc., wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej.

Z kolei wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z działalności gospodarczej opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że w PIT-36 (PIT-36S) podatnicy wykazują przychody, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy powinni obliczać i wpłacać, wykazują w PIT-36 (PIT-36S) jako zaliczki należne bez konieczności przeliczania ich według skali podatkowej. Przed złożeniem zeznania podatnicy zakładają podatkową księgę przychodów i rozchodów i na jej podstawie obliczają dochód z działalności gospodarczej na zasadach obowiązujących podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Natomiast wybór skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że w PIT-36 podatnicy wykazują przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kluczowy jest termin 1 lipca 2022 r.

Wyboru skali podatkowej mogą dokonać wyłącznie podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przed 1 lipca 2022 r. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w przypadku wyboru skali podatkowej dla przychodów z 2022 r. z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w PIT-36 podatnicy wykazują przychody z najmu prywatnego, które w 2022 r. opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za poszczególne miesiące albo kwartały, który podatnicy wpłacali, wykazują w PIT-36 jako dokonane wpłaty na poczet podatku dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Ewa
8 miesięcy temu
Naprawdę ciężko jest się połapać w tych nowych przepisach. Nie dziwie się, że księgowi i doradcy nieustannie korzystają ze szkoleń i kursów bo ogarnąć to wszystko to nie lada wyzwanie. Dobrze, że teraz na rynku jest wiele firm szkoleniowych np. ADN Akademia
gfcx
rok temu
Jak gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebnaJest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Gienek
rok temu
pitu , pitu
Grw
rok temu
Jako gatunek jesteśmy straceni.
Ale
rok temu
Bełkot