Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Podatek od reklamy. Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze projektu w obecnym brzmieniu

62
Podziel się

Wiele wskazuje na to, że projekt ustawy wprowadzający podatek od mediów trafi do kosza. Oświadczenie zarządu Porozumienia Jarosława Gowina - koalicjanta PiS - wskazuje, że partia ta nie poprze projektu w obecnym brzmieniu. Gowin ze swoim stronnictwem kilkukrotnie sprzeciwił się PiS-owi, m.in. w kwestii limitu 30-krotności składek na ZUS.

Podatek od reklamy. Porozumienie Jarosława Gowina nie poprze projektu w obecnym brzmieniu
Podatek od mediów. Jarosław Gowin (po prawej) już kilka razy zablokował pomysły rządu Mateusza Morawieckiego (po lewej). (PAP, Leszek Szymański)
bDJvDyaJ

"Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy o podatku od reklam w zaproponowanym kształcie" - czytamy w stanowisku Porozumienia po piątkowym posiedzeniu prezydium partii.

"Porozumienie Jarosława Gowina popiera również poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, które pozwolą na zwiększanie przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Podkreślamy jednak, że należy to robić, minimalizując negatywne skutki wzrostu obciążeń dla polskich przedsiębiorców" - czytamy dalej.

To oznacza, że "gowiniści" sprzeciwią się nowej daninie, którą rząd woli nazywać składką, przynajmniej dopóki zapisy projektu ustawy wprowadzające nowy podatek nie ulegną zmianie.

bDJvDyaL
Zobacz także: Podatek od plastiku. Będzie nowa danina? "To odpowiedzialność producentów"

Jak pisał w czwartek reporter WP Michał Wróblewski, politycy Porozumienia mają żal do swojego koalicjanta o zachowanie w związku z próbą przejęcia władzy w partii przez Adama Bielana. To także może ważyć na postawie wobec tzw. podatku od mediów.

Sprzeciw Jarosława Gowina i jego partii może też wynikać z podejścia Porozumienia do kwestii gospodarczych. Kiedy powstawało w 2017 roku (po przekształceniu z Polski Razem) Gowin tak opowiadał o poglądach na gospodarkę nowo powstającej partii:

bDJvDyaR

- Łączy nas wiara w wolny rynek, w niskie podatki, w prywatną własność, a równocześnie przywiązanie do tradycyjnych wartości, takich jak naród, patriotyzm i wiara chrześcijańska - tłumaczył. - Wszystkich nas łączy też przekonanie, że w polityce najważniejsza jest gospodarka - dodał, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Szczególnie istotne z punktu widzenia "składki z tytułu reklamy" są słowa o "niskich podatkach" i "prywatnej własności". Nowa danina uderzyłaby przede wszystkim w media prywatne, nienależące do państwa, a przez to niezasilane wpływami z tytułu abonamentu RTV i rekompensat, które wypłacane są z państwowego budżetu.

Nowe obciążenie mogłoby przeważyć na rentowności prywatnych wydawców gazet, właścicieli radiostacji, kanałów telewizyjnych, czy internetowych portali i sprawić, że na rynku ostałyby się wyłącznie media należące do państwa i te sympatyzujące z obecną władzą.

bDJvDyaS

Burzliwy rok 2020

W koalicji iskrzy jednak od dłuższego czasu. We wrześniu 2020 roku koalicjanci stanęli przeciw sobie, a przyczynkiem do konfliktu był projekt ustawy nazwany "Piątką dla zwierząt". Choć powstał z inspiracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w celu poprawy dobrostanu zwierząt, zawierał też regulacje wpływające na rentowność biznesów hodowców. "Niezależnie od szlachetnych intencji wnioskodawców w ustawie pojawiły się jednak przepisy zbyt daleko idące, sprzeczne z zasadą wolności gospodarczej oraz niezapewniające dostatecznej ochrony interesów polskich rolników i Skarbu Państwa" - tak brzmiał fragment ówczesnego oświadczenia Porozumienia.

W konsekwencji część posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu w trakcie sejmowego głosowania nad przyszłością tego aktu.

Ostatecznie akt trafił do zamrażarki. Bardziej zdecydowany sprzeciw wypowiadało w tej sprawie ugrupowanie Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska. Zjednoczona Prawica nie rozpadła się, mimo tego kolejnego wstrząsu. Poprzedni poważny miał miejsce w kwietniu 2020 roku.

bDJvDyaT

Wtedy to PiS zdecydował się przeforsować zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwiłyby przeprowadzenie wyborów prezydenckich wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Propozycja zmian była odpowiedzią na rozwój pandemii koronawirusa, a na stole pojawiła się na miesiąc przed datą wyborów.

- Porozumienie zagłosuje przeciw wprowadzeniu głosowania korespondencyjnego; przynajmniej w wyborach 10 maja. Uważamy, że nie da się ich w sposób sprawny i bezpieczny przeprowadzić - stwierdził rzecznik partii Porozumienie Kamil Bortniczuk w kwietniu. Wtedy to Jarosław Gowin zrezygnował z zasiadania na fotelu wicepremiera i ministra szkolnictwa wyższego.

Pomiędzy PiS-em a Porozumieniem rozpoczęła się gra, którą zakończyło porozumienie obu liderów partii z maja. Jarosław Gowin i Jarosław Kaczyński wspólnie zdecydowali, że wybory w maju się nie odbędą. Politycy ustalili, jak przeprowadzić wybory prezydenckie, które ostatecznie wygrał Andrzej Duda.

bDJvDyaU

"Ustępując z funkcji wicepremiera i ministra nauki obiecałem, że doprowadzę do przesunięcia wyborów, a jednocześnie do utrzymania jedności obozu Zjednoczonej Prawicy. Słowa dotrzymałem" - napisał w tamtym czasie w mediach społecznościowych Gowin.

Limit 30-krotności składek na ZUS pozostał dzięki Gowinowi

Poważny spór pomiędzy koalicjantami wybuchł także w listopadzie 2019 roku. Wtedy to -  tuż po wyborach parlamentarnych - posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali projekt ustawy znoszący tzw. limit 30-krotności składek na ZUS.

Jest to limit, dzięki któremu zarabiający ponad 10 tys. złotych miesięcznie nie płacą już składek na ZUS. Dlaczego? Bo dziś odkładane przez nich pieniądze oznaczałyby, że w przyszłości ZUS musiałby wypłacić im gigantyczne emerytury.

PiS potrzebował tych pieniędzy, by zabezpieczyć przyszłość programów socjalnych, a także po to, by spełnić przedwyborczą obietnicę o budżecie, który nie będzie mieć deficytu. Lecz Porozumienie od początku - jeszcze w okresie kampanii wyborczej - deklarowało, że zniesienia limitu nie poprze.

- Ta sprawa jest przesądzona, Porozumienie nie poprze zniesienia limitu 30-krotności - mówił wprost w programie "Money. To się liczy" Jarosław Gowin.

W kwestii limitu 30-krotności Gowin również postawił na swoim. Wobec braku poparcia koalicjantów posłowie PiS wycofali projekt ustawy tuż przed sejmowym posiedzeniem.

"Głosowałem, ale się nie cieszyłem"

Przed rekonstrukcją z października 2020 roku Gowin odpowiadał w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego za resort szkolnictwa wyższego. Pod koniec 2017 roku zaproponował pakiet zmian w funkcjonowaniu uczelni wyższych, nazwany "Konstytucją dla nauki".

"Konstytucja dla nauki" zakładała zwiększenie nakładów finansowych na uczelnie publiczne. Oprócz tego reforma miała sprawić, że polskie czasopisma i dorobek naukowców będą miały łatwiejszą drogę, by przebić się do światowej nauki. Ustawa wprowadziła również nowe organy doradcze na uczelniach. O szczegółach zmian pisaliśmy na money.pl.

Propozycje Gowina wywołały jednak sprzeciw wśród części środowiska naukowego oraz wśród studentów. Na pakiet dla nauki nosem kręciło także część posłów PiS, w tym m.in. Krystyna Pawłowicz.

- "Konstytucja dla nauki" wejdzie w życie, nie mam co do tego wątpliwości. Czasami głosowałem za różnymi rozwiązaniami i się nie cieszyłem, teraz niektórych czekają podobne głosowania - tak Jarosław Gowin komentował zgłaszane ze strony polityków PiS uwagi do jego projektu. Ostatecznie reforma szkolnictwa wyższego weszła w życie w 2018 roku.

Media solidarne ws. składki od reklam

W środę w ramach akcji "Media bez wyboru" większość mediów komercyjnych zaprotestowała przeciwko podatkowi od reklamy. Protest objął m.in. pierwsze strony gazet. Część kanałów telewizyjnych i rozgłośni radiowych przestało nadawać. Użytkownicy serwisów internetowych, w tym m.in. WP i money.pl, nie mieli możliwości przeczytać wiadomości, gdyż serwisy internetowe przysłoniła czarna plansza. Więcej przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJvDybm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
oAo
3 tyg. temu
Kaczyński mu tego nie daruje. Oby nie skończył tak jak Andrzej Leper
Hdikk
3 tyg. temu
Polski rząd w UE bojkotuje dyrektywę o podatku od linków wskazujac że godzi ona w interesy googla i facebooka ; dlaczego? I dlaczego nikt tych kłamców o to nie pyta? Dlaczego nikt ich nie pyta dlaczego Mike Peans dziękował rzadowi za rezygnację z opodatkowania tych firm?Dlaczego wszyscy płacą podatki od dochodu a tu mają płacić od przychodu? I skoro w sprawozdaniach finansowych widać ile kto płaci podatków w RP to dlaczego oni tak kłamią i nikt tego nie potrafi wykazac? Co z Polakami jest nie tak , 2 miliadry na tv szczyjnię rocznie zamiast na zdrowie????
cleo
3 tyg. temu
już tak dalej nie można tak rządzić Polską ,czas na zmiany a właściwie na jedną generalną ZMIANE reszta sie z automatu dopasuje.Jak dugo naród polski ma jeszcze czekać, przecież pod tym przewodnictwem idziemy ku zagładzie.Kto to zrobi ? A zrobić trzeba !!!
bDJvDybn
Azazelmartin
3 tyg. temu
Jest, jest nowy przewodnik, nowa nadzieja, która media będą gloryfikować... 😁 Ludzie myślą, przestańcie
Kapitan
3 tyg. temu
To dziwne że 35 mln ludzi tak bezrefleksyjnie podchodzi do rządów i ich obietnic. Ten co krzyczy że da więcej wygrywa, ale żeby dać więcej, trzeba też więcej zabrać. Mamy przeciętnie ok 10 % ludzi ubogich i patologii. Niemożliwe że całe te 10 % zawsze chodzi na wybory i decyduje za resztę. A ci co pracują nie wiedzą że sami sobie płacą te 500 +, mieszkanie + itp, łącznie z tym że kto dostał mieszkanie +. Nie znam. Czy nie możemy nauczyć się że tylko uczciwa praca i wysoka moralność oraz niskie podatki dadzą nam bogactwo. Ale może dlatego tak łatwo rządzić w Polsce bo edukacja to nauka wiary w naród umęczony i znekany, a nie nauka logiki i matematyki. W dobie internetu nawet nie ma wytłumaczenia dlaczego dalej jest ciemnogród, zamiast pracy u podstaw.
...
Następna strona