Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|

Podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy. Zaskakujące rozwiązanie w prawie

101
Podziel się

Jeżeli przedsiębiorca odliczył VAT od towarów, a przed śmiercią ich nie sprzedał, to jego spadkobiercy będą musieli uiścić daninę. Tak wynika ze znowelizowanych przepisów o zarządzie sukcesyjnym.

Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył.
Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył. (iStock.com)
bDgigkQB

Zaskakujące rozwiązanie jest pokłosiem wprowadzenia nowego podmiotu – przedsiębiorstwa w spadku, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Na celu ma ono kontunuowanie rozliczeń podatkowych zmarłego przedsiębiorcy, m.in. z tytułu VAT, podatku dochodowego, czy akcyzy.

Przedsiębiorstwem w spadku powinien zarządzać zarządca sukcesyjny. Może go powołać przedsiębiorca przed swoją śmiercią albo np. spadkobierca ustawowy, jeżeli biznesmen nie zdążył tego zrobić.

Problem zaczyna się, kiedy zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany w podanym przez ustawę terminie. Po jego upłynięciu powstają konsekwencje podatkowe, takie jak np. remanent likwidacyjny (spis z natury) i… zapłata VAT od niesprzedanych towarów, od których danina była odliczona przy nabyciu.

bDgigkQD

Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Kto musi sprostać owym podatkowym konsekwencjom? Spadkobierca. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej ze spraw. Kobieta chciała przejąć działalność po zmarłej matce, ale nie powołała w ustawowym terminie zarządcy sukcesyjnego.

Jak podaje dziennik, wskazała przy tym, że skoro złożyła oświadczenie o kontynuowaniu działalności zmarłej, to towary oraz środki trwałe, nabyte przez firmę matki, nadal są i będą przedmiotem dostawy opodatkowanej VAT. Jedyną różnicą jest to, że nabyła je matka, następnie trafiły do przedsiębiorstwa w spadku, a obecnie są w firmie spadkobierczyni. Firma ta kontynuuje działalność gospodarczą po matce.

bDgigkQJ

Dyrektor wskazał, że wobec niepowołania zarządcy sukcesyjnego, na spadkobierczyni ciąży obowiązek sporządzenia spisu z natury (remanentu likwidacyjnego). Obejmuje zarówno niesprzedane towary, jak i środki trwałe oraz wyposażenie – wszystko, od czego zmarła matka odliczyła VAT.

Wyjaśnił przy tym, że VAT od środków trwałych objętych spisem należy zapłacić tak, jak od ich sprzedaży. Nie ma znaczenia tutaj nawet fakt, że od ich sprzedaży minął okres korekty podatku naliczonego.

Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który wskazał, że jeśli podatnik zatrzymał towary, a wcześniej odliczył od nich VAT, to należy uznać to za odpłatną dostawę podlegającą opodatkowaniu. Nawet w przypadku tego, gdy są to środki trwałe i upłynął okres korekty VAT naliczonego.

bDgigkQK

– Jeśli działalność gospodarcza jest kontynuowana przez spadkobiercę, to nie powinno być w ogóle mowy o spisie z natury i VAT, bo nie dochodzi do konsumpcji towarów i środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Opodatkowanie przy spisie naruszałoby zasadę neutralności VAT – tłumaczy Jan Czerwiński, starszy menedżer podatkowy w kancelarii DZP, w rozmowie z "DGP"

– Skoro podatniczka przejęła całe przedsiębiorstwo, to w ogóle nie powinien powstać problem remanentu likwidacyjnego i jego opodatkowania – wtóruje Grzegorz Maślanko, radca prawny i partner w Grant Thornton, cytowany przez dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgigkRe
KOMENTARZE
(101)
Aga
11 miesięcy temu
Chory kraj.
Polak
11 miesięcy temu
pisowskie dojenie narody wszedzie i za wszystko
LEBLE
11 miesięcy temu
POKŁOSIE to był film
bDgigkRf
www
11 miesięcy temu
trzeba okraść tych, co pracują i im się chce, a rozdać nierobom, wyjącym z zachwytu nad pisem
ter
11 miesięcy temu
Pan premier jest naprawdę godny podziwu. Sam chowa swoje pieniądze gdzie się da, a Polaków chce ścigać nawet na drugim świecie. PiS przekroczył granice przyzwoitości.
Najnowsze komentarze (101)
Martyna
10 miesięcy temu
Z czegoś kraj musi wypłacać 500+ czekam na kolejne podatki i opłaty. Wstyd mi za naród, patrzycie na to co jest "tu i teraz" na co mi 500+ na dziecko skoro każdy nowy obywatel rodzi się z długiem 100.000+ ? Jaki sens ma 500+ ? Zróbcie odliczenia od dochodówki rodziną pracującym ! Do czego to podobne aby kobiety na niższych stanowiskach się zwalniały bo cyt. " nie opłaca im się pracować bo DOSTAJĄ od Państwa" do czego to doprowadzi ???
Skandal
10 miesięcy temu
Państwo w państwie, chory kraj znaczy już jego resztki. Nie za taka Polskę walczyli nasi przodkowie oddając swe życie. Ale kogo to interesuje liczy się tylko kasa która i tak w obliczu śmierci nic nie daje w niczym nie pomoże...
Cywilizacja
10 miesięcy temu
Współczuję. Mam nadzieje że doczekamy się normalności takiej jak w innych krajach EU gdzie ceni się ludzi przedsiębiorczych i pomaga w prowadzeniu interesu. Nie każdy nadaje się do prowadzenia działalności - powinniśmy szanować tych którzy to robią i dają innym pracę!
popis
11 miesięcy temu
Wszytko się wliczy w cenę towaru i emeryt zapłaci.
Kakashi
11 miesięcy temu
No to za 4 lata konfederacja?
zen
11 miesięcy temu
w zasadzie to juz 5rty absurd o ktorym czytam na przestrzeni miesiaca: - podatek od smierci; - podatek cukrowy w trosce o nasze zdrowie; - akcyza na alkohol w trosce o nasze zdrowie; - wyzszy ZUS dla osob zarabiajacych 10k+ bo zarabiaja za duzo; - projekt zmian odnosnie zasilkow chorobowych tak aby teraz kazdy mogl sobie spokojnie zaplanowac chorobe z kilkumiesiecznym wyprzedzeniem
ttl.
11 miesięcy temu
Wprowadzić podatek od posiadania dowodu osobistego .
Owieczka
11 miesięcy temu
Na 500 + musi być... I na kupno kolejnych głosów wyborczych
bDgigkQX
Nasz nowy dom
11 miesięcy temu
To program Polsatu w którym pokazane jest w jak żyją Polacy
Polak
11 miesięcy temu
Niech oddadzą swoje pęsje jak nie potrafią zarządzać państwem
Lop
11 miesięcy temu
W tym kraju nic się nie opłaca.
Kacz
11 miesięcy temu
Ten rząd nas zrojnuje promuje i kreuje nierobow.... Komuna i ubezwlasnowolnienie KONTROLA PRZEDE Wszystkim... KOREA?
BHOIW
11 miesięcy temu
Spoko, spoko niech tylko PiS nie zapomni o wypłacaniu składek które pobierał na rzecz emerytury a ktoś jej niedoczekał.
milego dnia
11 miesięcy temu
cz przed czy po zmianie tego prawa i tak rozgrabia przedsiebiorstw i ich wlascicieli.
...
Następna strona