Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy. Zaskakujące rozwiązanie w prawie

101
Podziel się:

Jeżeli przedsiębiorca odliczył VAT od towarów, a przed śmiercią ich nie sprzedał, to jego spadkobiercy będą musieli uiścić daninę. Tak wynika ze znowelizowanych przepisów o zarządzie sukcesyjnym.

Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył.
Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył. (iStock.com)

Zaskakujące rozwiązanie jest pokłosiem wprowadzenia nowego podmiotu – przedsiębiorstwa w spadku, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Na celu ma ono kontunuowanie rozliczeń podatkowych zmarłego przedsiębiorcy, m.in. z tytułu VAT, podatku dochodowego, czy akcyzy.

Przedsiębiorstwem w spadku powinien zarządzać zarządca sukcesyjny. Może go powołać przedsiębiorca przed swoją śmiercią albo np. spadkobierca ustawowy, jeżeli biznesmen nie zdążył tego zrobić.

Problem zaczyna się, kiedy zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany w podanym przez ustawę terminie. Po jego upłynięciu powstają konsekwencje podatkowe, takie jak np. remanent likwidacyjny (spis z natury) i… zapłata VAT od niesprzedanych towarów, od których danina była odliczona przy nabyciu.

Zobacz także: Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Kto musi sprostać owym podatkowym konsekwencjom? Spadkobierca. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej ze spraw. Kobieta chciała przejąć działalność po zmarłej matce, ale nie powołała w ustawowym terminie zarządcy sukcesyjnego.

Jak podaje dziennik, wskazała przy tym, że skoro złożyła oświadczenie o kontynuowaniu działalności zmarłej, to towary oraz środki trwałe, nabyte przez firmę matki, nadal są i będą przedmiotem dostawy opodatkowanej VAT. Jedyną różnicą jest to, że nabyła je matka, następnie trafiły do przedsiębiorstwa w spadku, a obecnie są w firmie spadkobierczyni. Firma ta kontynuuje działalność gospodarczą po matce.

Dyrektor wskazał, że wobec niepowołania zarządcy sukcesyjnego, na spadkobierczyni ciąży obowiązek sporządzenia spisu z natury (remanentu likwidacyjnego). Obejmuje zarówno niesprzedane towary, jak i środki trwałe oraz wyposażenie – wszystko, od czego zmarła matka odliczyła VAT.

Wyjaśnił przy tym, że VAT od środków trwałych objętych spisem należy zapłacić tak, jak od ich sprzedaży. Nie ma znaczenia tutaj nawet fakt, że od ich sprzedaży minął okres korekty podatku naliczonego.

Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który wskazał, że jeśli podatnik zatrzymał towary, a wcześniej odliczył od nich VAT, to należy uznać to za odpłatną dostawę podlegającą opodatkowaniu. Nawet w przypadku tego, gdy są to środki trwałe i upłynął okres korekty VAT naliczonego.

– Jeśli działalność gospodarcza jest kontynuowana przez spadkobiercę, to nie powinno być w ogóle mowy o spisie z natury i VAT, bo nie dochodzi do konsumpcji towarów i środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Opodatkowanie przy spisie naruszałoby zasadę neutralności VAT – tłumaczy Jan Czerwiński, starszy menedżer podatkowy w kancelarii DZP, w rozmowie z "DGP"

– Skoro podatniczka przejęła całe przedsiębiorstwo, to w ogóle nie powinien powstać problem remanentu likwidacyjnego i jego opodatkowania – wtóruje Grzegorz Maślanko, radca prawny i partner w Grant Thornton, cytowany przez dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(101)
Martyna
4 lata temu
Z czegoś kraj musi wypłacać 500+ czekam na kolejne podatki i opłaty. Wstyd mi za naród, patrzycie na to co jest "tu i teraz" na co mi 500+ na dziecko skoro każdy nowy obywatel rodzi się z długiem 100.000+ ? Jaki sens ma 500+ ? Zróbcie odliczenia od dochodówki rodziną pracującym ! Do czego to podobne aby kobiety na niższych stanowiskach się zwalniały bo cyt. " nie opłaca im się pracować bo DOSTAJĄ od Państwa" do czego to doprowadzi ???
Skandal
4 lata temu
Państwo w państwie, chory kraj znaczy już jego resztki. Nie za taka Polskę walczyli nasi przodkowie oddając swe życie. Ale kogo to interesuje liczy się tylko kasa która i tak w obliczu śmierci nic nie daje w niczym nie pomoże...
Cywilizacja
4 lata temu
Współczuję. Mam nadzieje że doczekamy się normalności takiej jak w innych krajach EU gdzie ceni się ludzi przedsiębiorczych i pomaga w prowadzeniu interesu. Nie każdy nadaje się do prowadzenia działalności - powinniśmy szanować tych którzy to robią i dają innym pracę!
popis
4 lata temu
Wszytko się wliczy w cenę towaru i emeryt zapłaci.
Kakashi
4 lata temu
No to za 4 lata konfederacja?
...
Następna strona