Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki. Rząd zawalczy o niższy VAT na transport publiczny

3
Podziel się:

VAT na przejazdy komunikacją publiczną wynosi 8 proc. Rząd chce, by w związku z trudną sytuacją przewoźników czasowo wprowadzić zerową stawkę. Nad sprawą w pierwszej kolejności musi pochylić się Komisja Europejska.

Podatki. Rząd zawalczy o niższy VAT na transport publiczny
Rząd chciałby, aby przez pewien czas bilety kolejowe i autobusowe były obłożone niższym VAT-em (Koleje Mazowieckie)
bEDgSWMl

Polski rząd konsultuje z Unią Europejską możliwość wprowadzenia zerowego VAT-u dla przewoźników kolejowych i autobusowych. W rezultacie pasażerowie mieliby za bilety płacić mniej, co wpisuje się z jednej strony w walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, z drugiej – zerowy VAT mógłby pomóc branży, którą koronawirusowa sytuacja bardzo mocno dotknęła. Informuje o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Bez zgody Komisji Europejskiej obniżka podatku nie będzie możliwa, bo zgodnie z ogólną zasadą wszystkie przepisy o VAT są ujednolicone na poziomie unijnym. Na decyzję trzeba będzie poczekać ponad pół roku.

bEDgSWMn

Można zakładać, że ostatecznie będzie ona dla Polski korzystna – zerowe stawki obowiązują m.in. na Malcie i w Wielkiej Brytanii, która do niedawna była członkiem UE. Czasowe obniżenie VAT-u na usługi transportowe wprowadziły również Cypr i Grecja.

Zobacz także: Obejrzyj także: "Wysadziliśmy" most na Jeziorze Pilchowickim, żeby Tom Cruise już nie musiał

Tylko czy obniżony podatek na pewno spowoduje spadek cen, czy też może okaże się, że skorzystają przede wszystkim przewoźnicy, dla których każda dodatkowa złotówka jest teraz ważna, by "odkuć się" po wielotygodniowym zastoju? To rozważania na przyszłość. Weźmy bowiem pod uwagę, że nawet jeśli KE wyrazi zgodę na obniżkę, to stanie się to za około 8 miesięcy, więc trudno przewidywać, jakie warunki społeczno-gospodarcze będą wtedy obowiązywały.

bEDgSWMt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDgSWMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Tvn
rok temu
Głupota!, nie obniżałbym żadnego podatku, już Niemcy próbowali i się zawiedli to nic nie daje i nie pomaga gospodarce, przedsiębiorcą zrezygnuje z firmy, przyjdzie w jego miejsce następny, aż tak źle nie jest w działalności, to widać
Dom
rok temu
Rząd zawalczy ha ha od kiedy PiS interesuje się losem Polaków .Żenada
Ms
rok temu
KE potrzebuje pół roku ..buhahahaha....burdel na kółkach ...Związek Socjalistycznych Republik Europejskich...
bEDgSWMP