Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Polski Ład. Koniec z pracą na czarno? Cwaniacy będą musieli słono zapłacić

14
Podziel się:

Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu szykuje bat na nieuczciwych przedsiębiorców. Praca na czarno nie będzie się już płacić, a pracownicy nie będą bali się zgłaszać nieprawidłowości.

Polski Ład. Koniec z pracą na czarno? Cwaniacy będą musieli słono zapłacić
Polski Ład zmiecie szarą strefę? (pixabay.com)
bECTlZsl

Resort finansów dostanie potężna broń do walki z pracą na czarno. Polski Ład zakłada, że firmy płacące pod stołem będą musiały doliczyć nieopodatkowane wynagrodzenie do swojego przychodu, informuje serwis prawo.pl.

Dodatkowo przyłapany na tym procederze pracodawca będzie musiał z własnej koszeni zapłacić cały zaległy podatek i składki za pracownika. Ale jak zwracają uwagę dziennikarze portalu – tym samym skutkować będzie mogło przekwalifikowanie przez ZUS m.in. umowy o dzieło na umowę o pracę, które będzie wynikiem kontroli.

Ma to zachęcić pracowników do zgłaszania nieuczciwych praktyk pracodawców. Obecne regulacje obciążaj kosztami zaległych podatków i składek pracownika. Dlatego też pracownicy nie zgłaszają takich sytuacji.

bECTlZsn
Zobacz także: Wielka inwestycja zamrożona przez pandemię. Park of Poland liczy straty. "To są bardzo duże pieniądze"

Ministerstwo Finansów chce też, żeby pracodawca musiał także doliczyć w takim wypadku przychodów w równowartości minimalnego wynagrodzenia. Niezależnie od kwoty wypłacanej na czarno. Według Polskiego Ładu ”przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił”, wyjaśnia prawo.pl.

Zniechęcać do tego typu praktyk ma także, jak tłumaczy serwis prawo.pl, wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego na czarno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECTlZsO
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(14)
Adik
2 miesiące temu
Po co uszczęśliwiać ludzi na siłę przecież na tym skorzysta tylko skarb państwa bo pracownik tylko na tym straci taka jest prawda niestety.
Tadek
2 miesiące temu
Reczne myjnie samochodowe ....
Syl
2 miesiące temu
Szara strefa Pracują w domu maniciurzystki fryzjerki i nie płaca podatków to jest szara strefa
bECTlZsP
Andy2024
2 miesiące temu
Kto to pisał? Co za bełkot: i językowy i merytoryczny...
wnuk
2 miesiące temu
Ja proponuję by zrobić dziennikarską prowokację. Zgłoście że szukacie tynkarza, murarza, płytkarza, malarza w zasadzie kogokolwiek w takich usługach, i zaproponujcie mu umowę albo poproście o paragon/fakturę lub jakikolwiek prawny dokument sprzedaży.