Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Polski Ład. Minister Michał Cieślak: Wyrównamy samorządom straty

17
Podziel się:

Samorządowcy alarmują, że Polski Ład zabierze im miliardy złotych. - Radykalne zmiany w systemie podatkowym są potrzebne i wymagają redukcji finansowych. Wyrównamy samorządom te straty - poinformował w sejmie Michał Cieślak, minister ds. rozwoju samorządu terytorialnego.

Polski Ład. Minister Michał Cieślak:  Wyrównamy samorządom straty
Konferencja prasowa ministra ds. rozwoju samorządu terytorialnego Michala Cieslaka oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Piotr Molecki/ EastNews
bEJaINKJ

Konferencja została zorganizowana m.in. po to, aby odpowiedzieć na zarzuty prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, że uważa on, że Polski Ład zabierze samorządom w ciągu 10 lat 140 mld zł, co oznacza, że w praktyce je zlikwiduje.

Zdaniem ministra Michała Cieślaka straty nie będą jednak tak duże. Ponadto jego zdaniem będzie to przejściowa sytuacja, która potrwa maksymalnie rok, półtora. Według niego rząd zamierza wyrównać samorządom te straty.

Michał Cieślak twierdzi również, że samorządy znajdują się obecnie w bardzo dobrej sytuacji. W ostatnim czasie rząd skierował do nich duże środki. Tylko w ostatnich trzech latach otrzymały zastrzyk finansowy w łącznej kwocie 70 mld, w postaci dodatkowych subwencji i dotacji. - Te liczby nie kłamią, sam dochód Warszawy pochodzący z podatku PIT oraz CIT wzrósł o 2,5 mld zł - powiedział minister na konferencji.

bEJaINKL
Zobacz także: "Odbije się na budżecie każdego Polaka". Odwołana wiceminister krytykuje Polski Ład

Przyznał jednocześnie, że zmiany, który wprowadza program Polski Ład są korzystne głównie dla najmniej oraz średnio zarabiających.

- Chcę przytoczyć tutaj przykład rodziny z dwójką dzieci, w której jedno z małżonków zarabia najniższą krajową, a drugie dostaje średnią krajową. Ta rodzina w 2022 roku w wyniku rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie, podwyższeniu średniej krajowej i programie 500+ będzie mieć łącznie więcej 2,5 tys. zł miesięcznie - powiedział.

bEJaINKR

Dodał jednocześnie, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost siły nabywczej. - W 2014 roku, wówczas przeciętny obywatel mógł zakupić 311 litrów paliwa, dzisiaj za najniższą krajową może kupić 524 litry - powiedział.

Ponadto zdaniem ministra wynagrodzenia od 2015 roku wzrosły o 38 proc. W służbie zdrowia podwyżki wyniosły od 60 do 80 proc. zaś w gospodarce łącznie 46 proc.

Przypomnijmy, że Polski Ład ma być wprowadzany od 1 stycznia 2022 roku. Najważniejszymi punktami reformy podatkowej, będącej jedną z głównych części rządowego programu jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku (z 8 do 30 tys. zł), podniesienie z 85 tys. d o 120 tys. zł progu dochodowego, od którego płaci się drugą, wyższą stawkę podatku (32 proc.), a także wprowadzenie "ulgi dla klasy średniej".

bEJaINKS

Te rozwiązania będą skutkować jednak zmniejszeniem wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tymczasem część tych wpływów trafia do samorządów i jest to jedno z głównych źródeł ich dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJaINLm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Plan
2 miesiące temu
Rząd zabierze wszystkie wszystkim a później da swoim i zapomni o niepokornych. Przeciwnicy i opozycja dostaną moze symbolicznie po groszu. Od piątku portret prezesa w kapliczkach i na bilbordach obowiązkowy. A od poniedziałku każdego ranka każdy Polak śpiewa hymn ku chwale prezesa
Olej
2 miesiące temu
Jakieś to wszystko "nie tak". Mialo być prawo i sprawiedliwość, a jest "sprawiedliwość po naszej stronie". Miało być po gospodarsku, a przekłada się z kupki na kupkę i rozdaje bardzo bogatym, a biednym- emerytom rzuca ochłapy. Bony na wczasy dla emerytów też już nie są potrzebne?, a furka za 500+, wysokie podwyżki dla posłów i szastanie kasą na kolejne dzieci to chyba trochę skandaliczne w tym biednym kraju. Czarodzieje od przesunięć finansowych...
hipo123
2 miesiące temu
Czym wyrównają? Podatkiem katastralnym to właśnie on jest w tym nowym wale!!!!
bEJaINLn
emeryt5000+
2 miesiące temu
A kiedy wyrównacie emerytom????
Cenzor
2 miesiące temu
Tak oczywiście , że wyrównają samorządom tylko tym swoim . Znowu Zbyszek i ferajna będą rozdawać na prawo i lewo w rządzonych przez PiS samorządach . A pieniądze albo pokrzyczą albo nałożą nowe lub podniosą już istniejące podatki . Ich zwolennicy w większości nie płacą to na co się nie stanie .