Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Polski Ład. Premier Morawiecki zachwalał na Facebooku nowy program rządu

41
Podziel się:

Internauci pytali szefa polskiego rządu m.in o system podatkowy, który ma obowiązywać od przyszłego roku. Mateusz Morawiecki zapewniał, że kwota wolna od podatku, która ma wzrosnąć do 30 tys zł, będzie wyższa nawet od tej, która jest w Danii. - To będzie jednak kosztowało budżet i samorządy ok. 22 mld zł - ocenił.

Polski Ład. Premier Morawiecki zachwalał na Facebooku nowy program rządu
Mateusz Morawiecki zapowiada spotkania z Polakami, by dyskutować o Polskim Ładzie (Aleksiej Witwicki / Forum, RM, Aleksiej Witwicki / Forum)

Chcemy zmienić system degresywny i chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej byli beneficjentami tej zmiany - mówił w poniedziałek wieczorem podczas sesji "Q&A" na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie to miało przybliżyć Polakom szczegóły Polskiego Ładu - rządowego programu gospodarczego po pandemii.

Pytany, jak będzie liczona składka zdrowotna dla przedsiębiorców od przyszłego roku, odparł, że w tej kwestii nic się nie zmieni. - Będzie tak, jak do tej pory, z tym że składka zdrowotna będzie płacona liniowo od dochodu - podkreślił. (Do tej pory przedsiębiorcy płacili ryczałt - red.).

Zobacz także: Przedsiębiorcy sfinansują nakłady na zdrowie. Emilewicz: m.in. ośrodki pocovidowe

Zapewnił też, że osoby, które zarabiają 5-6 tys. zł nie odczują tej zmiany, a osoby, które zarabiają mniej odczują ją pozytywnie.

- Przede wszystkim te dodatkowe zasady dotkną kogoś, kto zarabia znacząco więcej i tam rzeczywiście pojawią się większe płatności - mówił Morawiecki.

- Dzisiaj jak ktoś zarabia 25-30-40 tys. zł, to płaci składkę, którą dodatkowo może sobie odliczyć od podatku i ta składka jest w wysokości około pięćdziesięciu kilku złotych. To nie daje podstaw do finansowania służby zdrowia - dodał szef rządu.

Według Morawieckiego, w żadnym kraju Europy Zachodniej nie można składki zdrowotnej odpisać od podstawy opodatkowania, dlatego w Polsce ta możliwość od przyszłego roku również zostanie zlikwidowana.

Zapytany, czy będzie jakiś górny limit tej składki na ubezpieczenie zdrowotne odpowiedział, że nie. Będzie ona wynosiła 9 proc. od uzyskiwanego dochodu. - Chodzi o to, by osoby zamożne pomogły sfinansować nam służbę zdrowia - powiedział wprost.

Premier zapewnił, że jego rząd będzie chciał stworzyć sprawiedliwy system podatkowy.

- Osoby, które de facto zarabiają więcej, mogą procentowo płacić mniejsze daniny. To nie jest w porządku, taki system nazywa się systemem degresywnym i chcemy to zmienić. Chcemy, żeby 18 mln Polaków, którzy zarabiają mniej, otrzymują mniejsze uposażenie byli beneficjentami tej zmiany - mówił szef rządu.

- Natomiast w przypadku umowy o pracę, np. sytuacja pracowników nie zmieni się do wynagrodzenia około 11 tys., 10,5 -11 tys. zł, a tych, którzy zarabiają do średniej krajowej, a takich jest około 2/3, sytuacja się poprawi. Ta zmiana, ten ruch, który proponujemy jest ruchem jak najbardziej sprawiedliwym i właściwym - dodał Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że większość osób do 40 roku życia, w tym na terenach zarówno wiejskich jak i miejskich, zarabia poniżej 5 tys. zł brutto.

- Ta zmiana ma im poprawić warunki pracy, ma spowodować, żeby zarabiali więcej i to jest sprawiedliwa zmiana – ocenił.

Na pytanie o nową kwotę wolną od podatku, która ma wzrosnąć do 30 tys zł, szef rządu stwierdził, że od 2022 r. będzie ona wyższa od tej, która obowiązuje we Włoszech, Francji, a nawet Danii. – To będzie kosztowało samorządy oraz budżet państwa ok. 22 mld zł rocznie, czyli 1 proc. PKB – wyliczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
qqq
rok temu
Półtora miliona samozatrudnionych i ich polskich rodzin, sfinansuje zerowe podatki dla półtora miliona pracowników ze wschodu i ich rodzin żyjących od rzymu do krymu.
Adle
rok temu
W żadnym kraju Unii Europejskiej oprócz Polski rolnicy nie mają zwolnienia z podatku dochodowego. Jakoś jednak rząd rolników opodatkować nie zamierza.
XXX
rok temu
Morawiecki składka zdrowotna do góry a leczyć nas będą dalej telefonicznie ? i trzeba będzie płacić kasę za prywatną poradę u lekarza jak to ma miejsce teraz i od wielu ,wielu lat
Andrzej
rok temu
Chcialbym zeby ten tak zadowolony z siebie klamca powiedzial kiedy odda pieniadze za nielegane wybory ktore próbowali przepchnac
Dudek
rok temu
Ta składką zdrowotną oskubią emerytów ale ta ciemnota i tak zagłosuje na nich
...
Następna strona