Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Polski Ład. Zmiany w podatkach na posiedzeniu Sejmu. Opozycja bezwzględna dla pomysłów PiS

291
Podziel się:

W piątek Sejm zajął się propozycją zmian podatkowych, zawartych w programie Polski Ład. Chodzi m.in. o zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Opozycja zgodnie krytykowała pomysły podatkowe.

Polski Ład. Zmiany w podatkach na posiedzeniu Sejmu. Opozycja bezwzględna dla pomysłów PiS
Sejm zajął się zmianami w podatkach. (PAP, PAP/Piotr Nowak)

- Ta ustawa wprowadza zmiany rewolucyjne i korzystne dla podatników - mówił poseł PiS Henryk Kowalczyk. - Zaproponowany system w sposób szczególny wspiera osoby najniżej zarabiające. Skorzysta na niej 90 proc. osób płacących podatki.

Politycy KO ustawę skrytykowali twierdząc, że obniżka podatków idzie w parze z podwyżkami.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

- Najważniejszym elementem Polskiego Ładu jest zniesienie ulgi na składkę zdrowotną, czyli nie obniżka, a podwyżka PIT - mówiła posłanka Izabela Leszczyna z KO. - Ta ustawa zabierze z kieszeni podatników 80 mld złotych.

- Polski Ład to socjalistyczne oszustwo - skomentował Jarosław Gowin, były wicepremier i koalicjant PiS. - Uderza w osoby przedsiębiorcze i kreatywne. Planowana podwyżka obciążeń podatkowych jest bezprecedensowo wysoka.

Politycy Lewicy również krytykują Polski Ład i propozycje podatkowe.

- Mamy w Polsce chory system podatkowy, w którym biznesmen płaci niższe stawki, niż sprzątaczka, którego u niego sprząta. Wiosną zapowiedzieliście reformę, która to zmieni. Taką reformę jesteśmy w stanie poprzeć, ale dzisiaj przynieśliście jakiś śmieszny ogryzek. Nadal biznesmen będzie płacić niższe podatki niż sprzątaczka, która u niego sprząta – skrytykował pomysły podatkowe Polskiego Ładu Adrian Zadnberg z Razem. 

- Chciałbym wyrazić bardzo duże zdziwienie, wydawać się mogło, że rozmawiamy o dwóch różnych projektach – podsumował dyskusję wiceminister Jan Sarnowski. Polityk zaczął wymieniać korzyści wynikające z Polskiego Ładu.

Opozycja chce odrzucenia projektu po pierwszym czytaniu.

Zmiany, którymi w piątek zajął się Sejm, dotyczą m.in. kwoty wolnej od podatku i podwyższenie progu podatkowego.

Projekt przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej zarówno w odniesieniu do osób pracujących na etatach, jak i przedsiębiorców.

Składka zdrowotna dla osób rozliczających się z podatków w sposób ryczałtowy, liniowy czy poprzez kartę podatkową wzrośnie do 4,9 proc. w przypadku podatku liniowego.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka wyniesie maksymalnie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorców osiągających 60 tys. przychodów rocznie.

Przypomnijmy, dziś zryczałtowana składka zdrowotna to 381 złotych i 81 groszy dla każdego niezależnie, czy zarobi 2,5 tys. złotych, czy 25 tys. złotych w miesiąc.

Wszystkie zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
ANDI
2 lata temu
Czy te 9% składki można bedzie zaliczyć jako koszt działalnosci?
AntyPiS
2 lata temu
I bardzo dobrze! Reżim PiS jest zły!
Jary
2 lata temu
Opozycji, nawet smarowanie przez rządzących pewnej części ciała masłem nie byłoby w smak. Oni chcieliby tylko władzy do której się kompletnie nie nadają bo niszczą kraj.
Lekr
2 lata temu
Żądzący bez względu na partie jak się dorwą do władzy szybciutko zapominają o narodzie zwykłych ludziach od 1990 r przez 30 lat pozbywali się ludzi fundując im takie warunki że musieli emigrować . Mentalność wschodnia nie ma znaczenia ilu wyjedzie ( zginie ) ludzi i tak efekt jest przedstawiany jako sukces bo bezrobocie spadło . Wszyscy mają mieć po równo był dekret Bieruta . Osoby kreatywne zamiast ewoluować przy następnym pokoleniu jeszcze bardziej rozwinąć się 1. Wyjadą 2. Zrezygnują z prowadzenia interesu 3. To będzie wyglądało jak Polska piłka nożna marazm i dramat czyli czwarta część Dziadów . 4. Obrzydzicie ludziom życie i taki będzie efekt
Leon
2 lata temu
No cóż, to już jest przysłowiowy "gwóźdź do trumny" dla wielu przedsiębiorczych osób. Wraz z wejściem w życie tzw. "nowego ładu" pewnym krokiem idziemy w kierunku, który już znamy "czy się stoi czy się leży 1000 zł się należy. Nie ma sensu się wysilać, recepta jest prosta: wystarczy się przeprowadzić na "ścianę wschodnią", tam i ceny są niskie, i żyje się spokojnie - o czystości powietrza nie wspomnę. Od "naszego kochanego rządu" co miesiąc jakaś kaska do łapki wpadnie (tzn. z kasy tych bardziej zaradnych pracujących, gdyż jak wiadomo rząd nie wydaje swoich pieniędzy, ponieważ takich nie ma) i tak można żyć. Tylko, czy o to nam chodzi po tych 30 latach transformacji? Naprawdę tego chcemy?
...
Następna strona