Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Lokatorzy nie zapłacą podatku od umorzonego czynszu. Dzięki nowym przepisom

Lokatorzy nie zapłacą podatku od umorzonego czynszu. Dzięki nowym przepisom

Fot. Jacek Waszkiewicz / Reporter

Gmina umorzyła zaległy czynsz za mieszkanie? Nie trzeba już odprowadzać od niego podatku. 28 lutego 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów. Nowe przepisy dotyczą należności uchylonych w latach 2016-2017. Jeśli ktoś zdążył już wykazać kwotę w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok, może złożyć korektę PIT.

- Dzięki tym rozwiązaniom osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu. Przemawia za tym ważny interes społeczny - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone regulacje sprawią, że najemcy z umorzonym czynszem skorzystają ze zwolnienia podatkowego. Dla samorządów terytorialnych oznacza to mniej dokumentów. Nie będą dłużej sporządzać rocznych informacji PIT-8C, które do tej pory musiały trafić do mieszkańców lokali komunalnych i socjalnych z zaległymi opłatami.

Nowe przepisy dotyczą należności mieszkaniowych, czyli:

  • zaległej opłaty z tytułu czynszu najmu lokalu mieszkalnego;
  • nieuregulowanych płatności za dostawy do mieszkania energii, gazu, wody, a także opłat za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;
  • odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego;
  • odsetek od wymienionych należności;
  • niepokrytych kosztów dochodzenia i egzekucji, w tym zasądzonym prawomocnym tytułem wykonawczym wraz z kosztami postępowania sądowego i egzekucyjnego;

Dotychczas urząd skarbowy żądał od oddłużonych lokatorów rozliczenia podatku dochodowego, mimo np. problemów finansowych. Gmina wystawiała PIT-8C z danymi o anulowanych należnościach. Podaną kwotę należało uwzględnić w deklaracji za poprzedni rok podatkowy.

Osoby, których nie było stać na zapłatę czynszu mogły co prawda próbować odwołać się od obowiązku. Wystarczył wniosek o umorzenie podatku. Dokument trzeba było złożyć w urzędzie skarbowym. Decyzja należała jednak do instytucji, która mogła, ale nie musiała przychylić się do prośby zainteresowanego.

Na razie przepisy obejmują wyłącznie zobowiązania z 2016 i 2017 roku. Co to oznacza w praktyce? Podatnicy nie muszą wykazywać wymienionych kwot w bieżącej i przyszłorocznej deklaracji PIT. Jeśli ktoś zdążył już rozliczyć z fiskusem dochody za poprzedni rok i uwzględnił taką sumę, może złożyć korektę zeznania.

Resort finansów planuje dalszą współpracę ze stroną samorządową. Praca nad projektem ma prowadzić do przygotowania rozwiązań ustawowych, które podobne ułatwienia wprowadzą dla opłat za mieszkania w 2018 roku.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
YankieDoDo
2017-03-05 20:38
A skąd gmina ma pieniądze żeby sobie umarzać długi? Podejrzewam, że od podatników, którym jakoś podatków umarzać nie chce. jak ktoś mieszka w lokalu to powinien płacić czynsz albo się wyprowadzić.
cvq
2017-03-05 20:34
Czy rząd ma już pieniądze na płacenie czynszu za wszystkich emerytów ,którzy w planach mają dostawać 1000 zł brutto emerytury.
Matka Polka
2017-03-05 17:18
Ja się z tym nie zgadzam. Rozumiem, że ktoś popadł w biedę nie ze swojej winy, takie przypadki się zdarzają ale nie może być tak, że my wszyscy podatnicy płacimy na rzecz wszelkich nierobów. Takie przypadki powinny być rozpatrywane indywidualnie.
Pokaż wszystkie komentarze (13)