Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Prawo podatkowe. Fiskus łatwiej ściągnie zaległe należności

30
Podziel się:

Urzędy skarbowe szybciej będą mogły ściągać należności podatkowe z nieruchomości i z majątku wspólnego małżonków. Nowością będzie możliwość egzekwowania zaległości wobec Skarbu Państwa z wynagrodzenia chorobowego.

Prawo podatkowe. Fiskus łatwiej ściągnie zaległe należności
Ściągalność podatków jest na niezadowalającym poziomie - stąd konieczność zmian (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

Obecny system poboru zaległych podatków nie sprawdza się, wobec czego Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi przepisami, które go usprawnią. Co może się zmienić? Fiskus szybciej będzie ściągał należności z majątku wspólnego małżonków i z nieruchomości, a w razie potrzeby zajmie pieniądze ze świadczenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. O założeniach do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ściągalność podatków jest na niezadowalającym poziomie. Z danych resortu wynika, że w 2019 r. urzędy skarbowe wystawiły ponad 12,1 mln tytułów wykonawczych, a udało się zrealizować zaledwie ok. 5 mln z nich.

Poza wspomnianymi zmianami (egzekucja z wynagrodzenia chorobowego, jeszcze łatwiejsze ściąganie z majątku wspólnego małżonków), ministerstwo chce również uprościć egzekucję z nieruchomości. Dziś jest tak, że fiskus zajmuje nieruchomość, szacuje jej wartość i sprzedaje, a uzyskane pieniądze idą na spłatę zaległości. To się nie zmieni, a ułatwieni przewidziane w nowelizacji przewiduje, że urzędnicy będą mogli pozyskiwać dane małżonka podatnika, informacje o składnikach majątku wspólnego i ustroju małżeńskim.

Zobacz także: Centra handlowe chcą rozmawiać z rządem. Oto postulaty

Szybszy dostęp do podatkowego "rejestru długów"

Wreszcie, MF chce, by podmioty uprawnione (służby państwowe, wierzyciele, organy egzekucyjne) mogły automatycznie uzyskiwać dane z Rejestru Należności Publicznoprawnych, czyli z wykazu, do którego trafiają dane o osobach, które zalegają Skarbowi Państwa co najmniej 5 tys. zł – informuje "DGP".

– Obecnie wierzyciel (np. Skarb Państwa reprezentowany przez naczelnika urzędu skarbowego), chcąc uzyskać dane dłużnika, musi złożyć wniosek o przyznanie dostępu do Rejestru Należności Publicznoprawnych – wyjaśnia Jarosław Józefowski, radca prawny w Enodo Advisors.. Dodaje, że taki wniosek składa się za pomocą Portalu Usług Elektronicznych Ministerstwa Finansów.

Po zmianach urząd skarbowy mógłby otrzymać dostęp do danych automatycznie.

Organ egzekucyjny mógłby też automatycznie weryfikować dane zawarte w tytule wykonawczym, porównując je z informacjami z Krajowego Rejestru Sądowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Nick
3 lata temu
No tak ścigać szarych ludzi żeby na majteczki w kropeczki były!!!!
Smiech/placz
3 lata temu
Dzietnosc juz pisowscy wizjonerzy zwiekszyli swoim flagowym programem i ostatnimi restrykcjami... Skutecznie walcza z sekularyzacja kosciola katolickiego. Teraz zabieraja sie za zwiekszenie liczby zwiazkow malzenskich w kraju i oczywiscie ograniczaja liczbe permanentnych emigrantow zawodowych sciagajac ich z zagranicy... O sukcesach w plaszczyznie sluzby zdrowia, rolnictwa i reformie edukacji - przez skromnosc - nie bedziemy tu wspominac. Pozwole sobie jednak napomknac o ikoniczej wrecz w europie roli w walce z systemami totalitarnymi i krzewieniu demokracji!!! Tak trzymac panowie!!!
Anal Fabeta
3 lata temu
Ścigać poliniaków bez litości!!!
Anonim
3 lata temu
Mam nadzieję,że w kraju w pewnym momencie będzie jak w byłej Jugosławi.To kwestia czasu.Zostanie nas kilka milionów reszta się wybije sama z nienawiści jeden do drugiego.
aqq
3 lata temu
tusk niech odda 6 miliardów euro które ukradł z OFE!!!!!
...
Następna strona