Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pułapka przy rocznym rozliczeniu. Jeden kwadrat może pogrążyć podatnika

30
Podziel się:

Przedsiębiorcy mają niepowtarzaną możliwość zmiany formy opodatkowania z mocą wsteczną. Taką furtkę zostawił im Polski Ład. Trzeba jednak pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu na jednej z deklaracji. Inaczej fiskus będzie mógł zakwestionować rozliczenie podatnika.

Pułapka przy rocznym rozliczeniu. Jeden kwadrat może pogrążyć podatnika
PIT za 2022 r. Przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania z mocą wsteczną (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która zauważa, że przedsiębiorcy, którzy w 2021 r. rozliczali się za sprawą liniowego PIT-u lub ryczałtu, mogą przejść na skalę. Po obniżeniu pierwszego progu podatkowego z 17 proc. do 12 proc., co wprowadziła jedna z odsłon Polskiego Ładu, może to być szczególnie opłacalne.

Podatek PIT. Rozliczenie można zmienić z mocą wsteczną

Trzeba to zrobić w momencie składania deklaracji. Zamiast zeznania PIT-36L (podatek liniowy) lub PIT-28 (ryczałtowy) przedsiębiorcy powinni złożyć PIT-36 (skala) – podpowiada "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki uderzają w kieszenie Polaków. Tadeusz Cymański: słabością państwa jest nierównomierna poprawa sytuacji

Jednak trzeba pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu na drugiej stronie deklaracji. Inaczej skarbówka może zakwestionować rozliczenie podatnika.

Jednego z podatników przeoczenie zabolało

Na potwierdzenie dziennik przytacza też historię jednego z właścicieli firm, który wybrał skalę. Otóż nie zaznaczył on w zeznaniu kwadratu o wyborze opodatkowania. Jak sam tłumaczył, łatwo go przeoczyć, gdyż nie znajduje się on na początku formularza. To jednak nie przekonało fiskusa, który zakwestionował rozliczenie.

Konsekwencje takiej sytuacji mogą być jednak bardzo poważne. Skarbówka uznała bowiem, że jeżeli podatnik złożył już zeznanie, to szansa na zmianę formy opodatkowania przepadła. Tłumaczyła się tym, że jeden z przepisów Polskiego Ładu mówi o zmianie formy opodatkowania w momencie składania deklaracji. Tym samym czytelnik "Rz" musi się rozliczyć na podstawie liniowego PIT.

To zaskakuje doradców podatkowych. Zdaniem jednego z nich przepis, na który powołuje się fiskus, wyraźnie mówi, że podatnik nie może przejść na skalę, jeżeli wcześniej złożył zeznanie na formularzu PIT-36L.

– Nic takiego w tej sprawie nie miało miejsca. Przedsiębiorca złożył przecież PIT-36. Tyle że bez zaznaczenia odpowiedniego kwadratu. Nie można jednak uznać, że PIT-36 bez poz. 60 jest zeznaniem PIT-36L zamykającym mu drogę do zmiany formy rozliczeń – wskazuje Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2, cytowany przez "Rz".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Onioni
rok temu
Us nie różni się od pis ani od Mo
Polak z Podka...
rok temu
wszystko super tylko że ten nowy wałowski podatek przy liniówce to 4,5% a na zasadach ogólnych to 9% od dochodu .I żeby za chwilę nie wyszło że od tej różnicy co trzeba z odsetkami wyrównać do zus-u ,zwyczajnie komornik siądzie na konto - przecież to wszystko będzie po terminach !
fhhh
rok temu
I teraz już wiecie dlaczego Konfedracja chce zrobić porzadek z tym gownem(podatkami) które zrobilo przez 30 lat po pis sld i psl.
TEPICIEL GADO...
rok temu
A ROLNIK ZWOLNIONY NAWET ZE SPLATY KREDYTOW
karo
rok temu
ja polece skorzystac z programow do rozliczen - na przykład pitax
...
Następna strona