Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Rozliczenie e-PIT. Kto może rozliczyć się przez internet?

2
Podziel się:

Koniec kwietnia to ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem. W tym roku jest to wyjątkowo proste - za większość podatników pracę wykonali urzędnicy skarbówki. Jednak nie za każdego.

Urząd Skarbowy rozliczy nam PIT, nie musimy wychodzić z domu
Urząd Skarbowy rozliczy nam PIT, nie musimy wychodzić z domu (East News)

Wypełnianie zeznań podatkowych wielu osobom przez lata spędzało sen z powiek. Jednak rozliczanie się z fiskusem za 2018 r. powinno być znacznie prostsze. Wszystko przez to, że za rozliczenie e-PIT odpowiada sama skarbówka, a deklaracja powinna być dostępna na specjalnej platformie internetowej - choć nie każda. Kto zatem może rozliczyć się przez e-PIT?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, przez e-PIT mogą się rozliczać podatnicy, których dotyczą deklaracje PIT-37 lub PIT-38 - a więc z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych. Ale to nie wszystko - rozliczyć się przez internet mogą również emeryci i renciści. Dla nich powstała platforma PIT-OP.

Rozliczenie e-PIT. A co z osobami na działalnościach gospodarczych?

W tym roku opcja rozliczenia przez internet nie jest dostępna dla osób, które rozliczają przychody z działalności gospodarczych. Jak zapewnia jednak resort finansów, przy rozliczeniach za obecnych rok taka możliwość już będzie.

Zobacz także: Twój e-PIT - poradnik money.pl. Obejrzyj wideo:

"Od 2020 r. usługa będzie dostępna dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, czyli rozliczających się na PIT-28" - informuje ministerstwo.

Co z nieletnimi i działalnością nierejestrowaną?

Wokół rozliczeń e-PIT podatnicy mają jednak ciągle wątpliwości. Niektórzy nie są na przykład pewni, czy skarbówka wypełni deklaracje osobom niepełnoletnim. "W ramach usługi Twój e-PIT nie są udostępniane zeznania dla osób niepełnoletnich" - wyjaśnia MF.

Dosyć skomplikowana jest też sytuacja z osobami, które z jednej strony pracują na etacie czy na podstawie umów cywilnoprawnych, ale z drugiej strony czerpią również zyski z działalności nierejestrowanej. Resort podkreśla, że w przypadku takich osób całej pracy za podatnika nie wykona.

"W takiej sytuacji w tym roku system e-PIT przygotuje PIT-37, ale ale za uzyskiwane dochody z działalności nierejestrowej podatnik ma obowiązek złożyć PIT-36" - podaje MF, podkreślając jednak, że już za rok w ramach usługi Twój e-PIT skarbówka przygotuje oba zeznania.

Co z rozliczeniami małżeńskimi?

Wiele osób ciągle też nie wie, czy może się rozliczać przez internet wspólnie z małżonkiem. Resort finansów odpowiada, że oczywiście taka opcja istnieje. Tyle że aby z niej skorzystać, trzeba wejść na serwis podatkowy ministerstwa, zalogować się i wybrać odpowiednią opcję.

"Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci" - podaje MF.

Rozliczenie e-PIT. Co, jeśli podatnik nie zaakceptuje rozliczenia?

Deklaracje dla milionów Polaków czekają w systemie już od 15 lutego. Podatnik może sprawdzić swoje rozliczenie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów — podatki.gov.pl. By uzyskać dostęp do swojej deklaracji, należy wybrać kategorię "PIT", a potem "Twój e-PIT" (w przypadku osób rozliczających dochody pochodzące z pracy zawodowej lub giełdy)
lub "PIT-OP" (emeryci i renciści).

Warto swoją deklarację oczywiście przejrzeć i wszystko podliczyć. Następnie można ją zaakceptować. Czy będą jakieś konsekwencje, jeśli się tego nie zrobi? Teoretycznie nie - wynika ze słów rzecznika resortu finansów.

- Jeśli ci podatnicy do 30 kwietnia nie zaakceptują przygotowanej deklaracji ani nie prześlą zeznania w inny sposób – np. papierowo czy za pośrednictwem e-deklaracji – wówczas przyjmiemy, że pierwotnie przygotowana deklaracja w usłudze "Twój e-PIT" jest właściwa – mówi money.pl Paweł Jurek z ministerstwa.

Jednak warto dokładnie sprawdzić swoją deklarację. W końcu system działa pierwszy rok - i niestety nie jest wolny od błędów. Przekonał się o tym zresztą na własnej skórze nasz redakcyjny kolega, Sebastian Ogórek. Zwrot w jego przypadku okazał się za mały, gdyż system "zapomniał" o jednej uldze. Skarbówka przyznała się do błędu, zadzwoniła z przeprosinami - i obiecała zwrot środków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
podatnik
4 lata temu
System nie oblicza dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci (ze składek z ubez. społecznego i zdrowotnego)
Marmelada
5 lata temu
Jak system mógł zapomnieć o uldze, skoro przed 30.04 Pan Ogórek musiał sam zaakceptować zeznanie. Chyba ten Pan sam zapomniał o uldze albo nie sprawdził wszystkiego. Zresztą system nie zna wszystkich ulg, z których chce się skorzystać. Ufaj ale sprawdzaj.