Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rząd szykuje podatek od pustostanów. Ale to nie sposób na deficyt mieszkań

76
Podziel się:

Polski rząd zapowiedział, że właściciele nieużywanych mieszkań będą płacić wyższe podatki. Wciąż nie podaje jednak szczegółów rozwiązania. Branża nieruchomości wskazuje natomiast, że są lepsze sposoby na zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych.

Rząd szykuje podatek od pustostanów. Ale to nie sposób na deficyt mieszkań
Rząd pracuje nad podatkiem od pustostanów (Adobe Stock)

Pod koniec 2022 r. rząd zapowiedział podatek od mieszkań, które nie są użytkowane przez kilka miesięcy. Ma to zwiększyć dostępność lokali na rynku. Nowa danina ma też ograniczyć działania spekulantów, którzy hurtowo wykupują nieruchomości.

"Według danych ośrodków badawczych w Polsce brakuje około 1,5-2 mln mieszkań. Tymczasem, jak podaje GUS, około 1,8 mln lokali to pustostany" - czytamy w "Pulsie Biznesu", który zebrał głosy branży nieruchomości na temat planowanej daniny.

Chociaż od zapowiedzi rządu minęły już mniej więcej dwa miesiące, resort finansów wciąż nie podał szczegółów rozwiązania. Branża czeka na nie jak na szpilkach. Twierdzi bowiem, że są lepsze sposoby na to, by rozwiązań problemy mieszkaniowe Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program rządu namiesza na rynku najmu. "Właściciele mieszkań już zaczynają rywalizować"

Nowy podatek od pustostanów może podnieść ceny mieszkań

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, w rozmowie z "PB" zwraca uwagę, że opodatkowanie nieużytkowanych mieszkań nie byłoby w Polsce łatwe. Pomysł wymaga dokładnego zdefiniowania "pustostanów" oraz m.in. opracowania identyfikacji takich lokali.

Wątpliwości co do skuteczności nowego podatku ma także Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. Jak twierdzi, danina nie odniesie zamierzonego skutku. Przyniesie natomiast zupełnie inny problem.

- Dostępność mieszkań raczej się nie zmieni. W dłuższym okresie dodatkowe koszty spowodują wzrost stawek, bo wynajmujący będzie chciał przenieść je na najemcę - mówi dziennikowi. Branża ma inne propozycje niż nowy podatek.

"Zdaniem Marcina Krasonia, aby zwiększyć dostępność mieszkań, lepiej upraszczać procedury budowlane, by formalności nie ciągnęły się miesiącami. Inną propozycją jest uwalnianie gruntów należących do spółek skarbu państwa, agencji rządowych i samorządów" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
WYRÓŻNIONE
aazzxx
2 lata temu
niech zmienią przepisy aby właściciel miał większe prawa niż lokator który nie płaci czynszu to może się coś zmieni
Sony
2 lata temu
Ustawa o ochronie lokatorów jest głównym problemem
prześmiewca
2 lata temu
To nie o procedury budowlane chodzi (upraszczanie), ale o możliwość decydowania o własnym majątku. Jeśli właściciel lokalu ma mniejsze prawa niż wynajmujący... no sorry, to jest chore. Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, przestaje płacić, nie szanuje wyposażenia, to powinien być od razu z tego mieszkania wywalony. Bez oglądania się na nic.
...
Następna strona