Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Ważne zmiany w podatkach dla osób na umowie o pracę. Pensje mają wzrosnąć

67
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przekazało, że od 1 stycznia 2023 r. zatrudnieni np. na umowach o pracę również będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT. To oznacza, że podatnikom o dochodach do 30 tys. zł (kwota wolna od podatku) co miesiąc będą wpływały na konto wyższe pensje. Innymi słowy - nie będą musieli czekać na rozliczenie roczne, by "odzyskać" pieniądze.

Ważne zmiany w podatkach dla osób na umowie o pracę. Pensje mają wzrosnąć
Nowe przepisy - jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów - pozwolą korzystać z kwoty wolnej od podatku na bieżąco (Getty Images)

"Dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Natomiast będą mogli z niej korzystać na przestrzeni poszczególnych miesięcy, w których co do zasady pobierane są zaliczki na PIT" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

Ministerstwo dalej wyjaśnia, że na podstawie wniosku płatnik - czyli pracodawca - nie będzie pobierał zaliczki na PIT od dochodów do 30 tys. zł. W związku z tym wzrośnie wynagrodzenie, które co miesiąc wpływa na konto. Jeśli dojdzie do przekroczenia tej kwoty, od nadwyżki zostanie pobrany podatek, ale bez jej pomniejszania o zaliczkę.

"Wynika to z tego, że podatnik, który nie będzie płacił zaliczek na PIT do 30 tys. zł, wykorzysta już swoją z kwotę wolną od podatku" - poinformował resort finansów.

Jak wnioskować o niepobieranie zaliczek na PIT?

Ministerstwo Finansów informuje, że wniosek o niepobieranie zaliczek należy złożyć swojemu płatnikowi, czyli np. pracodawcy. Można go złożyć pisemnie albo w inny sposób przyjęty w systemie kadrowo-płacowym firmy, w której jest się zatrudnionym.

"Wniosek dotyczy danego roku podatkowego. Zatem nie ma zastosowania w kolejnych latach podatkowych. Jeżeli w następnym roku występują przesłanki do niepobierania zaliczki podatkowej, należy złożyć odrębny wniosek" - pisze resort finansów.

Resort dodaje, że płatnik będzie miał obowiązek uwzględnienia wniosku najpóźniej w następnym miesiącu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Money. To się liczy", 29 czerwca 2022 r.

Zmiany nie tylko dla zatrudnionych na umowach o pracę

Co ważne, nowe przepisy nie dotyczą tylko osób zatrudnionych na umowach o pracę. Resort podaje, że każdy podatnik będzie mógł zwolnić płatnika z poboru zaliczek na PIT.

Wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT mogą także złożyć renciści. W przypadku, gdy płatnikiem jest organ rentowy, np. ZUS, ma on obowiązek uwzględnić wniosek najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym go otrzymał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Prezes....
4 tyg. temu
Moja wizja jest warta poświecenie gospodarki ......................
emeryt
4 tyg. temu
Pragne pokazac finanse przecietnego emeryta w Polsce. Mam zwapnione pluca po przebytej Gruzlicy, Mukowiscydoze 1-go stopnia i Astme oskrzelowa, Arytmie serca, Nadcisnienie zylne i tetnicze, Cukrzyce 2 st i musze brac zastrzyki insuliniy, Cholesterol 2,5 krotnie ponad norme, Kamice nerkowa, Osteroperoze, Niedowlad nerwowy prawej reki, Uszkodzone kregi kregoslupa uciskajace rdzen kregowy, Puchline wodna nog. Od roku jestem na emeryturze. Bez przerwy slysze od sasiadow i w prasie oraz w TV, dlaczego nie pomagam innym bo jestem ponoc zdrowy jak byk. Nie oczekuje zadnej pomocy. Chce tylko jednego, aby wreszcie nikt juz ode mnie nic nie chcial !!
przedsiębiorc...
4 tyg. temu
niech zlikwidują wszystkie przywileje .Mamy najwięcej na świecie młodych uprzywilejowanych emerytów w wieku 45-55 lat i żaden z rządów nie podwyższy tym ,,byczkom '' wiek emerytalny do 60 lat - dlatego UE mówi , że za krótko pracujemy - a to chodzi o wszystkich uprzywilejowanych idących na emerytury po 25 latach pracy a inni musza pracować do 65 lat mając 40-45 lat pracy
PISkacz
4 tyg. temu
PYTANIE ? Szanowny i kochany panie prezesie, chcę bardzo podziękować za to wszystko, co robicie dla narodu polskiego, tak dobrze to nigdy nie było. Trwajcie, pomagajcie i pamiętajcie, że to wy jesteście Polakami i macie nam służyć jak najlepiej. Trwajcie przy Bogu i Maryi, a to wszystko będzie nam dane – przeczytał senator PiS Stanisław Karczewski. ODPOWIEDŹ. Władza jest służbą. Minister to znaczy w istocie sługa. No ja nie jestem ministrem tylko skromnym prezesem partii, ale też się czuję sługą narodu. Spotkanie z wyborcami Grójec 12 listopad 2022 r. CZY MOŻE BYĆ WIĘKSZY SZCZYT HIPOKRYZJI.
aaaa
4 tyg. temu
żeby na tym zyskać trzeba zarabiać max 2500zł brutto (30tyś/12mcy) a przy pełnym etacie minimum to dzisiaj 3010zł - więc złożę wniosek , dostane więcej do wypłaty a w kwietniu buuum trzeba dopłacić 🤦‍♀️ nie ma co, extra pomoc i ułatwienie.
...
Następna strona