Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wielka Brytania. Rząd Borisa Johnsona rozważa podatek 40+, miałby sfinansować domy opieki

271
Podziel się

Podatek uzależniony od wieku - taki pomysł pojawił się wśród ministrów rządu Borisa Johnsona. Danina 40+ ma finansować domy opieki społecznej.

Rząd Borisa Johnsona (na zdjęciu) rozważa wprowadzenie podatku 40+.
Rząd Borisa Johnsona (na zdjęciu) rozważa wprowadzenie podatku 40+. (Getty Images)
bDZrZrvV

O sprawie informuje "Fakt" za "The Guardian". Nowy podatek miałby objąć wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 40. rok życia. Wpływy z tego tytułu przeznaczone będą na sfinansowanie domów opieki społecznej.

Nowe środki miałyby posłużyć przede wszystkim na opiekę nad osobami w podeszłym wieku. Opłacone miałyby z nich być koszty utrzymania i pobytu w domu opieki oraz sfinansowania pomocy domowej, która pomagałaby seniorom w myciu się, czy ubieraniu.

Jak tłumaczy brytyjskie medium, pomysł ten w gabinetach rządowych narodził się stąd, że koszty utrzymania będą z roku na rok coraz wyższe. To efekt zmian demograficznych, jakie dotykają brytyjskie społeczeństwo.

bDZrZrvX

Mówiąc prościej: społeczeństwo Wysp się starzeje, dlatego też liczba seniorów będzie rosnąć. A sytuacji nie poprawia fakt, że budżet Zjednoczonego Królestwa mocno nadwyręża walka z trwającą pandemią koronawirusa.

Nowy program miałby być powiązany z ubezpieczeniem społecznym. Osoby, które musiałyby go uiścić, byłyby zobowiązane albo do wykupienia ubezpieczenia, albo do zwiększonych wpłat na ubezpieczenie społeczne. Możliwe jest również powiązanie podatku 40+ z daniną od dochodu.

Na więcej szczegółów trzeba jeszcze poczekać, np. na takie, do którego wieku trzeba by było odprowadzać nowy podatek. Jednak "The Guardian" zwraca uwagę, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Japonii i Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZrZrwy
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(271)
Obserwator
10 miesięcy temu
Ten facet do niczego się nie nadaje. Najgorszy premier w historii Wielkie Brytanii.
F-22
10 miesięcy temu
A co z opalonymi lekarzami i inżynierami, którzy przypłynęli na tratwach ? Oni również mają płacić podatek 40+ ? Czy społeczeństwo się zrzuci aby im się dobrze żyło na stare lata ?
kasiarz kwint...
10 miesięcy temu
W Polsce jest to od czasu rządzenia przez styropianowców. Każdy emeryt/ rencista obecnie płaci większy o 50 zł podatek PIT miesięcznie niż osoba pracująca.Wcześniej było to ok. 15 zł. Ma to związek z tzw kosztami uzyskania przychodu, który może sobie odliczyć w kwocie 3000 zł rocznie osoba pracująca a emeryt i rencista nie. Tym samym dochód do opodatkowania PIT emeryt/rencista ma większy inż pracujący.
bDZrZrwz
Bzbzbzbz
10 miesięcy temu
A tak płakali jak było bykowe 😂😂🤣
dfg
10 miesięcy temu
I poto Brytyjczykom jest potrzebny koronawirus zeby pozbyć się balastu starszych i biednych ludzi zeby ich nie utrzymywać i nie leczyć.
...
Następna strona