Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kros
|
aktualizacja

Wielka Brytania. Rząd Borisa Johnsona rozważa podatek 40+, miałby sfinansować domy opieki

1292 reakcje
83
707
271
Podziel się

Podatek uzależniony od wieku - taki pomysł pojawił się wśród ministrów rządu Borisa Johnsona. Danina 40+ ma finansować domy opieki społecznej.

Rząd Borisa Johnsona (na zdjęciu) rozważa wprowadzenie podatku 40+.
Rząd Borisa Johnsona (na zdjęciu) rozważa wprowadzenie podatku 40+. (Getty Images)
bCNeFIMl

O sprawie informuje "Fakt" za "The Guardian". Nowy podatek miałby objąć wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 40. rok życia. Wpływy z tego tytułu przeznaczone będą na sfinansowanie domów opieki społecznej.

Nowe środki miałyby posłużyć przede wszystkim na opiekę nad osobami w podeszłym wieku. Opłacone miałyby z nich być koszty utrzymania i pobytu w domu opieki oraz sfinansowania pomocy domowej, która pomagałaby seniorom w myciu się, czy ubieraniu.

Jak tłumaczy brytyjskie medium, pomysł ten w gabinetach rządowych narodził się stąd, że koszty utrzymania będą z roku na rok coraz wyższe. To efekt zmian demograficznych, jakie dotykają brytyjskie społeczeństwo.

bCNeFIMn

Mówiąc prościej: społeczeństwo Wysp się starzeje, dlatego też liczba seniorów będzie rosnąć. A sytuacji nie poprawia fakt, że budżet Zjednoczonego Królestwa mocno nadwyręża walka z trwającą pandemią koronawirusa.

Nowy program miałby być powiązany z ubezpieczeniem społecznym. Osoby, które musiałyby go uiścić, byłyby zobowiązane albo do wykupienia ubezpieczenia, albo do zwiększonych wpłat na ubezpieczenie społeczne. Możliwe jest również powiązanie podatku 40+ z daniną od dochodu.

Na więcej szczegółów trzeba jeszcze poczekać, np. na takie, do którego wieku trzeba by było odprowadzać nowy podatek. Jednak "The Guardian" zwraca uwagę, że podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Japonii i Niemczech.

bCNeFIMO
271
83
707
32
35
18
146
KOMENTARZE
(271)
...
5 dni temu
To te niższe podatki po brexicie... Bezrozumni przywódcy to tragedia dla wielu społeczeństw...
kobieta
5 dni temu
Inaczej mowiac dyskryminacja wiekowa! Gdzie jest ta rownosc i demokracja?
Moze podatek
5 dni temu
od narodzin ?
bCNeFIMP
Rebel
5 dni temu
Przepraszam, że kwestionowałem istnienie koronawirusa! Odszczekuję wszystko! Jak pokazuje przykład BJ, powikłania po przebytej infekcji są tragiczne!
rządy zaczynj...
5 dni temu
koszty na obywateli. Za chwilę podatek na utrzymanie szkół, szpitali, wojska itd.
Najnowsze komentarze (271)
Obserwator
4 dni temu
Ten facet do niczego się nie nadaje. Najgorszy premier w historii Wielkie Brytanii.
F-22
4 dni temu
A co z opalonymi lekarzami i inżynierami, którzy przypłynęli na tratwach ? Oni również mają płacić podatek 40+ ? Czy społeczeństwo się zrzuci aby im się dobrze żyło na stare lata ?
kasiarz kwint...
4 dni temu
W Polsce jest to od czasu rządzenia przez styropianowców. Każdy emeryt/ rencista obecnie płaci większy o 50 zł podatek PIT miesięcznie niż osoba pracująca.Wcześniej było to ok. 15 zł. Ma to związek z tzw kosztami uzyskania przychodu, który może sobie odliczyć w kwocie 3000 zł rocznie osoba pracująca a emeryt i rencista nie. Tym samym dochód do opodatkowania PIT emeryt/rencista ma większy inż pracujący.
Bzbzbzbz
4 dni temu
A tak płakali jak było bykowe 😂😂🤣
dfg
4 dni temu
I poto Brytyjczykom jest potrzebny koronawirus zeby pozbyć się balastu starszych i biednych ludzi zeby ich nie utrzymywać i nie leczyć.
Moon
4 dni temu
A niech sobie wprowadzają co tam w końcu nie są częścią unii
Xx
4 dni temu
Heheh spoko spoko jeszcze 5 latek i spowrotem w Polsce ;) chyba ze USA ?
Nick
4 dni temu
Czekać, aż my przejmiemy pomysł.
bCNeFIMH
Bronek
4 dni temu
Bardzo dobry pomysł.W Polsce też taki powinni wprowadzić bo jak na razie to u nas działa na zasadzie - robta co chceta. Czyli państwo wyrzekło się jakiejkolwiek opieki i zrzuciło całość na rodziny a jak wiadomo z rodziną to najlepiej na zdjęciu. Jak senior ma dobrą emeryturę to niby sama rodzina się opiekuje a jak ma mizerna to tym bardziej udają opiekę.
Anka
4 dni temu
Społeczeństwo brytyjskie się starzeje....Ale przecież przyjęli do swojego kraju setki tysięcy młodych Byczków. ,z krajów Mahometa...To niech ich zagonią do roboty ,a nie zasiłki dają....
Wazzaaaa
4 dni temu
Zastrzyk fenol+
noir
4 dni temu
Rzad brytyjski zaprzeczyl doniesieniom juz w poniedzialek. Moze ktos by zglebil temat przed publikacja "Downing Street on Monday denied the policy was being looked at. The PM’s official spokesman said: “It is not true that we are considering this policy"
Zofia
4 dni temu
Phi...hi...hi...nastepny podatek od wdychanego powietrza
Opalek
4 dni temu
To w polsce tez moze sie narodzic
...
Następna strona