Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Zwrot składki zdrowotnej? Fiskus może nałożyć karę

12
Podziel się:

W 2022 roku niemal półtora miliona przedsiębiorców zapłaciło za wysoką składkę na ubezpieczenie zdrowotne i dostanie jej zwrot. Jednak, o czym pisze "Rzeczpospolita", część przedsiębiorców będzie musiała z tego powodu skorygować rozliczenie podatkowe, dopłacić PIT oraz zapłacić odsetki.

Zwrot składki zdrowotnej? Fiskus może nałożyć karę
Polski Ład spowodował zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, które ciągną się za przedsiębiorcami do dzisiaj (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Poniosą więc dodatkowe koszty, mimo że postępowali zgodnie z przepisami i niczym nie zawinili. To absurd, tak są jednak skonstruowane przepisy – komentuje Izabela Leśniewska, doradczyni podatkowa w kancelarii Alo-2 w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W jej opinii Polski Ład zmienił cały mechanizm naliczania firmowej składki zdrowotnej. Leśniewska uzupełnia, że nowe przepisy obowiązują już półtora roku i jak widać, ciągle pojawiają się problemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największa afera giełdowa ostatnich lat? "Jeden tweet wystarczył i kurs się zawalił"

Zmiany dotyczą przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku byli na liniowym PIT i zaliczali składkę zdrowotną do podatkowych kosztów. Jeśli dostaną zwrot, będą musieli te koszty pomniejszyć.

"Jeśli przedsiębiorca wciąż jest na liniowym PIT (albo zmienił rozliczenie na skalę), korektę robi na bieżąco. Jeśli jednak przeszedł w 2023 r. na ryczałt, musi poprawić zeznanie PIT-36L za zeszły rok" – wyjaśnia Ministerstwo Finansów dla "Rz".

Przedsiębiorca odda skarbówce różnicę

Marcin Zarzycki, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii LTCA, komentuje, że przedsiębiorca, który zmniejszy koszty, będzie miał w rozliczeniu za poprzedni rok większy dochód i wyjdzie mu większy podatek. Dlatego też musi jak najszybciej oddać fiskusowi różnicę.

– Jeśli w korekcie zeznania za zeszły rok wyjdzie wyższy podatek, trzeba go dopłacić wraz z odsetkami za zwłokę – tłumaczą konsultanci z KIS.

Jawna niesprawiedliwość?

Co ciekawe, przedsiębiorca nie może argumentować, że rozliczał się zgodnie z przepisami, ponieważ nie ma regulacji zwalniającej z odsetek z tego powodu.

Przedsiębiorcy są karani odsetkami, choć postępowali prawidłowo, zgodnie z przepisami oraz wytycznymi skarbówki i ZUS – podaje Zarzycki.

Jego zdaniem, opisana sprawa doskonale pokazuje, jakie są skutki pośpiesznie uchwalanych i nieprzemyślanych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
bankier
3 miesiące temu
wie jak zarabiać pieniądze.......wyborcy PiS pokażcie co potraficie w wyborach
Patriota
3 miesiące temu
Prxypominam, że głosowali za tym wałem pis, sp i konfederacja
Bjj
3 miesiące temu
A co w Polsce jest normalne ??!
Jan
3 miesiące temu
Czekamy na dfuga waloryzacje emerytur w tym roku. Placa minimalna tez rosnie dwukrotnie. W tzmty goju bylo tylko 7 %
Mietek
3 miesiące temu
Drodzy przedsiębiorcy jestem z Wami! Znacie adres gdzie musicie się wybrać i "odpowiednio podziękować" za choćby nowy wał pisany na kolanie za który autorzy dostali nagrody a Wy dostaniecie kary. Odwagi! Myślę że dołączą do Was również inne grupy społeczne.