Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wartość nowa a rzeczywista – co oznaczają w ubezpieczeniu mieszkania?

1
Podziel się:

Ubezpieczając dom bądź mieszkanie, warto skupić się na czymś więcej niż tylko wysokość składki ubezpieczeniowej jaką będziemy opłacać. Niewielka składka, często skutkuje również małą kwotą odszkodowania jakie zostanie nam wypłacone. Warto dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sumiennie zapoznać się ze wszystkimi pojęciami w nich przedstawionymi. Może to rozwiać wiele naszych wątpliwości i pomóc nam w wybraniu najodpowiedniejszej oferty.

Wartość nowa a rzeczywista – co oznaczają w ubezpieczeniu mieszkania?
(materiały partnera)

Najważniejsze pojęcia

Przy zakupie ubezpieczenia domu bądź mieszkania, najważniejsze jest rozróżnienie dwóch pojęć: wartości nowej i wartości rzeczywistej. Pierwsza z nich zapewni nam pokrycie kosztów odtworzenia zniszczonego mienia i doprowadzenia do pełnej odbudowy bądź remontu nieruchomości. Prościej rzecz ujmując: w przypadku zniszczenia ubezpieczonego domu, polisa zapewni nam środki potrzebne do tego, aby przywrócić mu dawny standard. Kwotę odtworzeniową, będzie się obliczało na postawie średnich kosztów robocizny oraz materiałów jakie obowiązują w miejscu naszego zamieszkania. Zostanie sporządzony kosztorys budowlany, według którego otrzymamy fundusze na zakup potrzebnych materiałów i wynajętej ekipy robotniczej.

Inaczej rzecz wygląda, kiedy kupujemy ubezpieczenie mieszkania lub domu z zastrzeżeniem wartości rzeczywistej. Przy sporządzaniu kosztorysu, zostanie uwzględniony również stopień zużycia obecnych w zniszczonym lokalu materiałów wykończeniowych, instalacji elektrycznych, podłóg itp. Konsekwencją tego, może być niewystarczająca ilość funduszy, na przywrócenie swojego mienia do stanu sprzed zdarzenia.

Wniosek? Dokładnie czytaj OWU!

Najczęściej, przy ubezpieczaniu nieruchomości młodszych niż 50 lat, oferty ubezpieczalni oferują nam ubezpieczenie od wartości nowej. Pojęcie wartości rzeczywistej, służy towarzystwom ubezpieczeniowym jako swego rodzaju zabezpieczenie przed nieuczciwymi klientami, którzy chcieliby się wzbogacić na wyłudzeniu odszkodowania, wykupując polisę dla starego budynku w złym stanie technicznym i otrzymując za niego odszkodowanie jak za nowe. Warto jednak mieć świadomość różnicy między tymi dwoma pojęciami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(1)
Katarzyna
5 lata temu
Mało kto czyta pełne OWU, ale są takie rozdziały warunków ubezpieczenia, których nie można pominąć. Zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności to dwa podstawowe rozdziały, z którymi na pewno trzeba się zapoznać. W przypadku ubezpieczeń mieszkania dobrze jest przeczytać także definicje pojęć zawartych w umowie (ten dział znajdziemy zawsze na początku umowy ubezpieczenia). Wiele z pojęć używanych w umowie ubezpieczenia jest przez ubezpieczycieli rozumianych nieco inaczej niż w codziennym życiu. Katarzyna ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea