Trwa ładowanie...
bDIjXwSt

Notowania

Legal Issues – Wszystkie wiadomości

2
27.02.2021 8:30

SĄDY
 / 
Sądy mogą karać za otwarte lokale. Tylko Trybunał Konstytucyjny zbada rozporządzenie [OPINIA]

- Po przeanalizowaniu powyższego wyroku jednoznacznie i bez wahania stwierdzam, że jest on trafny i słuszny – pisze o wyroku WSA w Bydgoszczy, który skazał zbuntowanego przedsiębiorcę na 10 tys. zł grzywny, prof. Marek Szewczyk, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

11
26.02.2021 18:50

BANKI
 / 
Skarbówka z kompetencjami jak ABW. Zrobisz duży przelew, oni będą to wiedzieć

Nie tylko banki i Generalny Inspektor Informacji Finansowej będą miały swobodny dostęp do transakcji, które przeprowadzasz na swoim koncie. O dużych przelewach dowie się też KAS. Sejm znowelizował właśnie ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

60
26.02.2021 12:19

PIT ZA 2020 ROK
 / 
PIT 2021. Ulga na dziecko przysparza problemów. Rozliczasz się przez e-PIT? Uważaj! Możesz stracić pieniądze

Chcesz skorzystać z ulgi na dziecko? W elektronicznym formularzu zeznania podatkowego Twój e-PIT są zapamiętane dane z poprzedniego rozliczenia. Jeśli ich nie poprawisz - możesz stracić nawet kilkaset złotych. Dotyczy to głównie rodziców, którzy korzystają z ulgi na więcej niż jedno dziecko, ale nie tylko.

1.7K
25.02.2021 13:20

BANKI
 / 
Dostał pismo z ING. Chcą wiedzieć, skąd ma pieniądze. Bank odpowiada: mamy taki obowiązek

Już nie tylko urząd skarbowy żąda wyjaśnień, a nawet dowodów, skąd mamy pieniądze. Coraz częściej robią to też banki. Przekonał się o tym klient ING Banku Śląskiego, któremu - jak sam twierdzi - kolega wpłacał przez kilka miesięcy po kilka tysięcy złotych w ramach pożyczki. Teraz będzie musiał dostarczyć umowę z kolegą albo czekają go poważne kłopoty.

231
23.02.2021 16:30

SĄDY ADMINISTRACYJNE
 / 
Przełomowy wyrok w sprawie zbuntowanego przedsiębiorcy. Kara za otwarcie solarium go nie ominie

Niespodziewany zwrot w dotychczasowym orzecznictwie wobec tych, którzy wbrew zakazom otwierają biznes. Dotąd wyroki sądów były korzystne dla przedsiębiorców i zwalniały ich z kar nakładanych przez sanepid. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przełamał ten trend. Utrzymał karę 10 tys. zł grzywny wobec przedsiębiorcy, który otworzył swój zakład, uznając, że nie tylko złamał ustawę, ale też postąpił nieodpowiedzialnie.

bDIjXwSv
101
22.02.2021 7:30

RODZINA
 / 
Waloryzacja świadczenia 500 plus już za dwa lata?

Rząd ma nowe pomysły na podniesienie dzietności. Jednym z nich jest waloryzacja świadczenia 500 plus od 2023 r. lub podniesienie go o stałą kwotę. Pieniądze miałyby pochodzić m.in.z uszczelniania VAT-u. Ma też powstać nowy urząd, który będzie realizował strategię rządu.

34
21.02.2021 10:24

KORONAWIRUS
 / 
Tarcza finansowa 2.0. Zatrudniał o dwóch pracowników za dużo. Ma przez to kłopoty

Właściciel biura podróży z południa Polski dostał mniejszą subwencję z tarczy finansowej 2.0, bo został zakwalifikowany jako firma mała, a nie mikro. Gdyby w 2019 r. zwolnił dwoje ludzi, dziś nie musiałby zwalniać aż siedmiorga. Ministerstwo rozwoju kwituje tę sytuację krótko: regulamin tarczy oparty jest na przepisach unijnych.

224
19.02.2021 15:29

SKŁADKA ZUS 2021
 / 
ZUS. Ostateczny koniec wysokich zasiłków dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy, którzy będą odprowadzali do ZUS-u wysokie składki na ubezpieczenie chorobowe, ale też często korzystali z L4 lub innych świadczeń, dostaną niższe zasiłki niż do tej pory. Rząd szykuje zmiany w przepisach, które mają zapobiec życiu na koszt innych ubezpieczonych w ZUS-ie. Problem w tym, że nowe rozwiązania są dyskryminujące i uderzają rykoszetem też w uczciwych, np. w kobiety w ciąży.

95
18.02.2021 15:27

GOSPODARKA
 / 
Zasiłki do zmiany. Świadczenie pielęgnacyjne już bez zakazu pracy. Wiemy, nad czym pracuje rząd

Rząd szykuje zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych. Jak dowiedział się money.pl, jedna z koncepcji jest taka, że całkowity zakaz pracy byłby zniesiony i zastąpiony kryterium dochodowym. Opiekując się osobą z niepełnosprawnością można byłoby dorabiać nie tracąc świadczenia. Ile? Prawdopodobnie nie więcej, niż wynosi średnia krajowa, ale nie jest to jeszcze przesądzone.

bDIjXwSB
242
18.02.2021 14:34

HOTELE
 / 
Obostrzenia. Rząd znowu zamknie hotele? Hotelarze pytają wicepremiera Gowina. Ujawniamy efekty spotkania

– Wicepremier Jarosław Gowin nie miał dla nas uspokajających informacji – mówią zgodnie hotelarze, którzy uczestniczyli w czwartkowej wideokonferencji z udziałem wiceszefa rządu. Dociskany przez nich polityk miał im odpowiedzieć, że rząd planuje obecnie z dwutygodniowym wyprzedzeniem i że o ich dalszym losie rząd zdecyduje dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

2.5K
16.02.2021 13:07

ROLNICTWO
 / 
Rząd szykuje zmiany w prawie. Koniec z "fikcyjnymi rolnikami". Zapłacą więcej

Już nie 700 zł kwartalnie w KRUS-ie, ale ponad 1400 zł miesięcznie w ZUS-ie będą musieli prawdopodobnie od przyszłego roku zapłacić rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Rząd uszczelnia system ubezpieczeń i uniemożliwia przedsiębiorcom ucieczkę przed ZUS-em. Związkowcy mówią jednak zmianom "nie" i wskazują, że ucierpią faktyczni rolnicy.

13
13.02.2021 16:21

UMORZENIE SKŁADEK NA ZUS
 / 
Koronakryzys. Wniosek o umorzenie składek ZUS szansą na ratunek dla firm

- W tej chwili jedyną drogą uratowania firm, których nie objęły "tarcze" i nie mają one z czego płacić składek do ZUS, jest składanie wniosków o ich umorzenie ze względu na ważny interes przedsiębiorcy - podpowiada Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. A co na to ZUS?

1.5K
13.02.2021 11:26

POWRÓT POLAKÓW Z WYSP
 / 
Emigracja. Ludzie wracają do Polski głównie dla starszych rodziców

Nie brexit, nie utrata pracy na Wyspach czy niepowodzenia finansowe. To pozostawieni w Polsce rodzice są najsilniejszym magnesem, który przyciąga Polaków mieszkających na Wyspach do kraju. Wracają, bo w Polsce nie ma kto opiekować się ich bliskimi.

bDIjXwSC
48
12.02.2021 16:55

RYNEK PRACY
 / 
Praca. Pracodawcy wysyłają do rządu propozycję wyższych, innowacyjnych zasiłków dla bezrobotnych

Już nie 960 zł miesięcznie, jak jest teraz, ale 1540 zł wynosiłby najniższy zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Dla tych, co zarabiają 5 tys zł - byłoby to już 1870 zł. Konfederacja Lewiatan wysłała do rządu propozycje zmian w prawie pracy z wnioskiem o uwzględnienie w tzw. nowym ładzie. Związkowcy są im przychylni.

195
11.02.2021 13:19

SĄDY
 / 
Skarżą państwo, ale brak im na opłaty sądowe. Ministerstwo odpowiada, że sądy muszą na siebie zarabiać

Hotelarze z Buska-Zdroju oraz Pucka obliczyli, że państwo jest im winne po grubo ponad 100 tys. zł. Oboje wnoszą pozwy do sądu o odszkodowanie. Problem w tym, że nie zarabiają i nie stać ich na wniesienie opłaty sądowej. Ta wynosi aż 5 proc. wartości sporu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, żadnych automatycznych zwolnień dla pozywających rząd nie będzie. Wskazuje m.in., że z tych pieniędzy wypłacane są pensje pracownikom sądów.

243
09.02.2021 15:19

GOSPODARKA
 / 
W branży uzdrowiskowej wrze. Wskazują na przykład hotelu, w którym była Pawłowicz

- Polska to kraj absurdów – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Dlaczego? Sanatoria mają dziś problem z przyjmowaniem kuracjuszy, a hotele już nie.

17
08.02.2021 15:38

FIRMY
 / 
Tarcza finansowa 2.0. Problem z kodami PKD. PFR wyjaśnia, kiedy można liczyć na pomoc

Jak przedsiębiorcy mają rozumieć "istotny przychód" przy składaniu wniosków o wsparcie z rządowej Tarczy 2.0.? Taką wątpliwość miała właścicielka firm z południa Polski, która prowadzi siedem działalności gospodarczych, ale tylko jedna - uboczna - kwalifikuje ją do pomocy. Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem money.pl rozwiewa wątpliwości firm.

162
08.02.2021 15:32

PRACA
 / 
Koronawirus. Problem z pracą zdalną. Pracownicy robią nadgodziny, pracodawcy zmieniają umowy

Zakaz prania czy sprzątania w trakcie pracy - takie zapisy zaczęli umieszczać w umowach pracodawcy. Tymczasem Polacy pracujący z domów narzekają na złe warunki i zbytnie przeciążenie obowiązkami zawodowymi. Niektórzy domagają się wypłaty nadgodzin. Prawnicy wskazują, że brakuje w kraju jednoznacznych przepisów, co tylko generuje problemy.