Trwa ładowanie...
bETgOmiJ
Notowania

Marek Lewandowski – Wszystkie wiadomości

Zakaz handlu będzie zaostrzony. Sieci otwierają się na ostatnią chwilę. "Nie jestem zaskoczony"
21
20.10.2021 9:37

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu będzie zaostrzony. Sieci otwierają się na ostatnią chwilę. "Nie jestem zaskoczony"

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ograniczającej handel w niedziele. Czy nowela zamyka możliwość otwierania się sieciom handlowym w ostatni dzień tygodnia? - Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni i nie wiem, czy zamyka definitywnie, natomiast w znaczący sposób ogranicza tę fikcję, która była do tej pory trenowana, a więc udawanie placówek pocztowych po to, żeby otwierać sklepy - uważa rzecznik przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski W jego ocenie trzy miesiące do wejścia w życie ustawy, to wystarczający czas, by przygotować się do nowych przepisów. Nie jest też zaskoczony faktem, że na ostatnią chwilę otwierają się kolejne sieci. Rzecznik przyznał, że gdyby był właścicielem firmy handlowej, to sam by to zrobił. - Prywatnie jestem zafascynowany naszymi pracodawcami, bo tak jak sobie radzą i na rynku międzynarodowym, i w Polsce, gdzie przecież warunki ich funkcjonowania wcale nie są lekkie i oczywiste, te przepisy ciągle się zmieniają. Więc to ciężki kawałek chleba - zwierza się Lewandowski.

Emerytury stażowe. "Solidarność" składa projekt w Sejmie. "Prezydent nie spełnił obietnicy"
212
30.09.2021 9:02

EMERYTURA
 / 
Emerytury stażowe. "Solidarność" składa projekt w Sejmie. "Prezydent nie spełnił obietnicy"

"Solidarność" składa w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych. Związkowcy nie doczekali się spełnienia obietnicy przez prezydenta Andrzeja Dudę, postanowili działać na własną rękę. - Złożymy wniosek do pani marszałek, załącznikiem do tego będzie kilkadziesiąt kartonów z podpisami poparcia ustawy o emeryturach stażowych. I będziemy czekać na termin pierwszego czytania - powiedział w programie "Newsroom" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Emerytury stażowe to prawo wyboru dla osób, które zaczęły pracę dużo wcześniej, by miały możliwość skorzystania z emerytury wcześniej. To będzie możliwość, a nie obligatoryjne świadczenie - dodał. Był też pytany, czy "Solidarność" liczy na to, że ustawa znajdzie przychylność w parlamencie. - Obawiam się, że niewielką. W 2015 roku zawarliśmy z prezydentem umowę programową, tam zawarliśmy ten postulat, on nie został przez 5 lat zrealizowany. W 2020 roku ponownie podpisaliśmy umowę, prezydent ponownie zobowiązał się do spełnienia tego postulatu i do dzisiaj się nie doczekaliśmy, dlatego wzięliśmy sprawy w swoje ręce i składamy obywatelski projekt w Sejmie. Woli politycznej, by to zrealizować, niestety nie ma i będziemy musieli jeszcze długo o to walczyć - odpowiedział.

Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało
9
16.06.2021 16:18

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Rada Ministrów przyjęła propozycję płacy minimalnej w wysokości 3 tys. zł od 2022 roku. - Za mało, to wartość minimalna, o mniej nie mogło wzrosnąć. My od lat występujemy, by powiązać płacę minimalną z poziomem 50 proc. średniej krajowej. Bo to przeciętne wynagrodzenie pokazuje, jak funkcjonuje gospodarka, a płaca minimalna jest narzędziem politycznym. Niby się ją negocjuje, ale się jej nie negocjuje, bo rozdźwięk między pracownikami a pracodawcami jest tak duży, że rząd wprowadza ją własną decyzją - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, NSZZ "Solidarność". - Racjonalnym jest, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło połowę przeciętnego wynagrodzenia. Za tym jest "Solidarność". A to są takie przepychanki, politykę powinno się eliminować z relacji pracowników z pracodawcami - dodał.

Emerytury stażowe. Rzecznik "Solidarności": Będzie niewielka, ale stawiamy na wybór
8
16.06.2021 16:05

EMERYTURA
 / 
Emerytury stażowe. Rzecznik "Solidarności": Będzie niewielka, ale stawiamy na wybór

"Solidarność" domaga się wprowadzenia emerytur stażowych, składa projekt w Sejmie. Na ile mogą liczyć tacy emeryci? - Emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeżeli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. Jednak nie może wynosić mniej niż minimalna emerytura, bowiem nasz projekt zakłada, że kapitał zgromadzony przez ubezpieczonego musi pozwalać na co najmniej wypłatę minimalnego świadczenia - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, NSZZ "Solidarność". - W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej, emerytura wypłacana zbyt wcześnie nie będzie wysoką emeryturą, ale to, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. Z takiej emerytury możemy, ale nie musimy skorzystać. Przy przechodzeniu na emeryturę są dokładne wyliczenia, ile ona będzie wynosiła, a także o ile wzrośnie, jeśli zdecyduję się na dłuższą pracę. Każdy będzie miał wybór - dodał.

Zmiany w kodeksie pracy. "Musi być konkret. Czekamy"
84
15.09.2020 11:37

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zmiany w kodeksie pracy. "Musi być konkret. Czekamy"

Kodeks pracy do zmiany, pojawia się pomysł dopłat do prądu przy pracy zdalnej. - Problem w tym, że nie znamy projektu i szczegółów. A to bardzo szeroka rzecz, bo to nie tylko prąd, ale też ergonomia miejsc pracy. W zakładach wszystko musi spełniać odpowiednie standardy, a czy mamy odpowiednie biurka i fotele w domu, czy są zachowane odpowiednie warunki? Nie wiemy tego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Nasi eksperci nie mogą się odnieść do tych zmian, bo konkretów jeszcze nie widzieliśmy. Jeśli się pojawią, to precyzyjnie się do tego odniesiemy. Ważne są kwestie bezpieczeństwa. Jeśli pracujemy na własnym sprzęcie, na domowym Wi-Fi to kwestia szyfrowania danych, tak, by pracodawca nie chciał przerzucać odpowiedzialności na pracowników - dodał.

bETgOmiL
Zwolnienia w budżetówce. "To nie jest zaskoczenie"
141
15.09.2020 11:31

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zwolnienia w budżetówce. "To nie jest zaskoczenie"

Sektor publiczny czeka uszczuplenie, rząd zapowiada zwolnienia w budżetówce. - To nie jest zaskoczenie, dziesiątkowanie legionów zapowiadał już Donald Tusk, ale tego nie zrobił. Próby uszczuplenia budżetówki są podejmowane od wielu lat. Budżetówce brakuje ogromnej liczby pracowników, od których zależy funkcjonowanie urzędów - w inspektoratach, w pomocy społecznej. Z drugiej strony, wahadło polityczne powodowało, że narosło bardzo dużo etatów z politycznego nadania, bardzo dobrze płatnych i często nieusuwalnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Nie podoba nam się to, co zapowiada rząd, ale "Solidarność" wywiąże się z obowiązków statutowych i zrobi wszystko, by nikt nie został zwolniony - dodał.

Płaca minimalna zależna od regionu? "Firmy uciekałyby do mniejszych miejscowości"
175
15.09.2020 11:19

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna zależna od regionu? "Firmy uciekałyby do mniejszych miejscowości"

Płaca minimalna uzależniona od regionu? - Wtedy wszystkie firmy będą rejestrowały się tam, gdzie płaca minimalna jest niska i będzie to powodowało drastyczną obniżkę wynagrodzeń. Gdybyśmy wyłącznie przyjmowali postulaty pracodawców, dziś płaca minimalna wynosiłaby 1409 zł, a wynosi 2600 obecnie. Tak duży jest rozdźwięk - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Istotą kapitalizmu są równe szanse, równe warunki, takie same zasady gry. Nie rozumiem takiego podejścia do sprawy, to przełożyłoby się na straty dla przedsiębiorców. Nie szalejmy, koszty płacy w porównaniu do Niemiec, Francji czy Włoch to 1/3 czy 1/5 - dodał.

Strajk górników? "Dochodzimy do ściany, będziemy walczyć"
258
15.09.2020 10:31

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Strajk górników? "Dochodzimy do ściany, będziemy walczyć"

Związkowcy z "Solidarności" grożą strajkiem, jeśli premier Morawiecki nie pojawi się na Śląsku, by negocjować warunki polityki klimatycznej i energetycznej. - Od wielu lat alarmujemy, że wprowadzanie tych klimatycznych szaleństw zniszczy polskie górnictwo. Jeżeli nie ma reakcji i dochodzimy do ściany, to oczywiście, że będziemy o te miejsca pracy walczyć - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Unia Europejska narzucając ograniczenia klimatyczne nie zagwarantowała pieniędzy, a to oznacza utratę setek tysięcy miejsc pracy, a temu będziemy się przeciwstawiać - dodał.

Skrócenie urlopów. "Ochrona miejsc pracy wymaga kosztów"
140
05.06.2020 12:25

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Skrócenie urlopów. "Ochrona miejsc pracy wymaga kosztów"

Co związkowcy myślą o skracaniu urlopów w okresie pandemii? - Żadna tarcza antykryzysowa, ani żadne wsparcie, nie jest w stanie zrekompensować nam wszystkich strat, które są spowodowane tym niebywałym kryzysem. Nie mieliśmy do tej pory takich doświadczeń. Oczywiście nie będziemy dopuszczać do sytuacji, by nadmiernie przerzucać obciążenia na pracowników i obarczać ich kosztami kryzysu. Będziemy walczyli z rozwiązaniami, które zbyt mocno godzą w te interesy, ale o wszystkim będziemy rozmawiać - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Naszą największą troską jest ochrona miejsc pracy, a ta ochrona czasami musi wiązać się z kosztami - dodał.

bETgOmiR
Dodatek solidarnościowy tylko dla etatowców. "Wyrównanie dyskryminacji"
207
05.06.2020 11:00

ANDRZEJ DUDA
 / 
Dodatek solidarnościowy tylko dla etatowców. "Wyrównanie dyskryminacji"

Prezydent Andrzej Duda proponuje dodatek solidarnościowy. - To realizacja naszego porozumienia. To rozwiązanie rzeczywiście zawiesza na 3 miesiące zasiłek dla bezrobotnych, ale przesuwa go w czasie. Po 3 miesiącach dodatku solidarnościowego można liczyć na 120 proc. zasiłku. A pół roku to jest ten okres, w którym ludzie aktywnie poszukujący znajdują pracę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Pytany, dlaczego rozwiązanie jest tylko dla etatowców, odpowiada, że to nadrobienie zaległości. - Pracownicy cywilnoprawni i samozatrudnieni już mają wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Jest to solidarnościowe, czyli wyrównujące do innych grup i przywrócenie normalności - dodał.

Tarcza 4.0 czy antypracownicza? Rzecznik "Solidarności": nie ma co straszyć
20
20.05.2020 15:28

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Tarcza 4.0 czy antypracownicza? Rzecznik "Solidarności": nie ma co straszyć

W kolejnej aktualizacji "tarczy antykryzysowej" rząd zakłada m.in., że pracodawcy będą mogli decydować za pracowników, kiedy mają wykorzystać zaległy urlop. Oprócz tego, odprawy dla zwalnianych nie będą mogły być wyższe niż 10-krotność pensji minimalnej. - Na razie jesteśmy jeszcze na etapie wypracowywania tych rozwiązań, na razie nic się nie dokonało - mówił w programie specjalnym Newsroom WP Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Przypomnę, że w "tarczy 3.0" też były bardzo bulwersujące rozwiązania, które ostatecznie się w niej nie znalazły. Są rzeczy, za które nie warto umierać, jak chociażby zaległe urlopy. Spokojnie, na razie jesteśmy jeszcze na etapie konsultacji, to się jeszcze nie zakończyło, póki co nie ma co straszyć - dodał.

Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" nie pozwoli nawet na czasowe poluzowanie
143
20.05.2020 9:37

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" nie pozwoli nawet na czasowe poluzowanie

Pandemia koronawirusa uderza w gospodarkę, więc organizacje pracodawców postulują: zawieśmy zakaz handlu do końca roku, by klienci mogli bezpieczniej robić zakupy, a pracownicy sklepów mieli większą pewność, że ich ręce będą nadal potrzebne do pracy. W programie specjalnym Newsroom WP rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski stanowczo sprzeciwił się takiemu pomysłowi. - Nie ma takiej potrzeby, handel funkcjonuje już praktycznie normalnie, nie ma jakichś większych problemów w robieniu zakupów. Nie dzieje się nic takiego, co mogłoby uzasadniać taką zmianę. To jest raczej próba wykorzystania tej sytuacji przez te grupy przedsiębiorców i pracodawców, które zawsze sprzeciwiały się ograniczeniu handlu w niedziele - mówił Lewandowski. - Musimy być bardzo ostrożni w luzowaniu rynku pracy - przestrzegał.

Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"
572
27.04.2020 15:41

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"

"Solidarność" chce przeprowadzić akcje protestacyjne w dobie koronawirusa, przygotowania trwają. - "Solidarność" jest największą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. Niektóre akcje organizujemy bardzo szybko w czasie rzeczywistym. Na pewno nie cofniemy się przed akcjami nawet na ulicach - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Marek Lewandowski z "Solidarności". - Na co mieliśmy do tej pory narzekać, kiedy rząd podnosił płacę minimalną szybciej niż postulowały o to związki. Zjednoczona Prawica to jest trudny partner, ale partner. Przepychanka będzie - dodał.

bETgOmiS
Tarcza antykryzysowa 3.0. "Ciężką chorobę leczą eutanazją"
48
27.04.2020 15:22

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Tarcza antykryzysowa 3.0. "Ciężką chorobę leczą eutanazją"

Związkowcy z "Solidarności" krytykują rozwiązania, które rząd przedstawił w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. - To zupełnie niewyobrażalne, leczenie ciężkiej choroby eutanazją, czyli ratowanie miejsc pracy masowymi zwolnieniami - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Pieniądze miały być uruchamiane, gdy pracodawca nie będzie zwalniał. Natomiast nowy projekt rządu jest wbrew wcześniejszym zapowiedziom. Zapisy kuriozalne, nie do przyjęcia. Podejrzewamy, że to efekt nacisków organizacji pracodawców - dodał.

"Solidarność" ws. nauczycieli. "Być może będziemy zmuszeni protestować"
21
02.12.2019 12:18

SOLIDARNOŚĆ
 / 
"Solidarność" ws. nauczycieli. "Być może będziemy zmuszeni protestować"

Strajk nauczycieli organizowany przez ZNP. Co na to inny związek zawodowy - "Solidarność"? - Wśród nauczycieli atmosfera jest bardzo niedobra, zaufanie do pana Broniarza jest bardzo niskie. W szkołach nie dzieje się nic, co mogłoby sugerować, że trwają akcje protestacyjne. Mam dystans do tego, co mówi pan Broniarz - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Jak dodał, "S" jest zadowolona z porozumienia. - Podpisaliśmy porozumienie, w większości zostało zrealizowane. Są jeszcze kwestie dodatku wychowawczego i parę drobiazgów, o które być może i my będziemy zmuszeni protestować - dodał.

Emerytury stażowe. "To tylko uprawnienie, powinniśmy mieć wybór"
136
02.12.2019 11:30

EMERYTURA
 / 
Emerytury stażowe. "To tylko uprawnienie, powinniśmy mieć wybór"

Demografia jest nieubłagana, niedługo nie będzie komu pracować na emerytury seniorów, dlatego kontrowersje budzi pomysł wprowadzenia emerytur stażowych. - Zderzenie z demografią mamy już od 1999 roku, już wtedy to przewidziano. To czysta matematyka i nikt nie może być zaskoczony. Przypominam, że w Polsce mamy emerytury kapitałowe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Przyznaje, że wybierając emeryturę stażową emerytura będzie dużo niższa. - Jako wolny człowiek w suwerennym kraju powinienem mieć możliwość wyboru. Pamiętajmy, że to jest tylko uprawnienie i nie trzeba z niego korzystać - podkreślił Lewandowski.

"Money. To się liczy". Rolnicy tracą cierpliwość. Gościem lider AgroUnii
16
02.12.2019 8:28

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Rolnicy tracą cierpliwość. Gościem lider AgroUnii

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o największe wyzwania dla nowego rządu związane z rolnictwem. Gościem będzie lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. W drugiej części o prawach pracowników, wcześniejszych emeryturach i rekordowej pensji minimalnej mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Zapraszamy od 9.15.