Trwa ładowanie...
bDScKuQB

Notowania

Pgnig – Wszystkie wiadomości

88
09.10.2020 11:06

GÓRNICTWO
 / 
PGNiG zainwestował 800 mln zł w akcje PGG. Teraz są nic niewarte

Sytuacja w polskich kopalniach jest trudna. Widać to po wycenie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Swoje udziały w kopalniach PGNiG wyceniła na okrągłe zero złotych. A w latach 2016-2017 zainwestowała w nie 800 mln zł.

07.10.2020 13:29

IMPACT2020
 / 
Innowacje napędzane gazem

9 października mija termin zgłaszania nowatorskich pomysłów na rozwój sektora gazowego w ramach programu INGA, którego celem jest wzmacnianie innowacyjności i konkurencyjności polskiego gazownictwa na globalnych rynkach. W tegorocznej edycji beneficjenci mogą liczyć na ponad 300 milionów zł wsparcia na rozwój technologii i badań rozwojowych.

52
06.10.2020 6:08

SPRZEDAŻ
 / 
Niby tylko gaz, a płaci się jak za zboże. Hel to dziś towar luksusowy

Jest lżejszy od powietrza, nie ma zapachu, a chętnych po niego nie brakuje. Helu używają nie tylko sprzedawcy baloników, ale przede wszystkim firmy medyczne i przemysł. Sęk w tym, że zasobów tego gazu jest mało, niełatwo się go magazynuje i transportuje, a płaci się coraz więcej.

13
24.09.2020 18:50

IMPACT2020
 / 
Impact'20. Kwieciński: Gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę

Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - wyjaśniał w czwartek podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

6
21.09.2020 13:36

ENERGETYKA
 / 
PGNiG kupuje udziały w złożach gazu w Norwegii

PGNiG Upstream Norway zawarło umowę z A/S Norske Shell, w wyniku której pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. - To więcej własnego gazu, który niedługo popłynie do Polski przez Baltic Pipe - komentuje prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

bDScKuQD
12
17.09.2020 14:31

PRACA
 / 
Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Prezesi rozmawiają ze związkami zawodowymi

- Nie będzie zwolnień grupowych - zapewnił związkowców PGNiG prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek. Szefowie Orlenu i PGNiG rozmawiali z przedstawicielami pracowników o możliwościach współpracy, przyszłej strategii i wyzwaniach związanych z przejęciem.

28
09.09.2020 16:00

KARPACZ
 / 
Gaz. Najlepsza szansa dla Polski na niskoemisyjną gospodarkę

Kapitał na kosztowne inwestycje gazowe może pochodzić z USA, ale może też przyjść z Azji. Tymczasem powinniśmy robić transformację europejskimi pieniędzmi, a nie tymi, które mogą nas od kogoś uzależnić – ostrzega Jerzy Kwieciński, prezes PGNIG.

12
09.09.2020 9:19

KARPACZ
 / 
Polityka energetyczna Polski. 60 mld zł na zmiany w regionach górniczych

Ministerstwo Klimatu zakończyło konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Pięć regionów górniczych otrzyma 60 mld zł na transformację. Szerszy strumień pieniędzy popłynie z Europy, która przeznaczy dodatkowe środki na odbudowę krajowych gospodarek po pandemii.

40
08.09.2020 19:29

GOSPODARKA
 / 
Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

- Chcielibyśmy, żeby proces przejęcia kapitałowego Lotos zbiegł się w czasie z przejęciem grupy PGNiG. Termin w 2021 roku nie jest zagrożony - mówi w rozmowie z money.pl Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Prezes spółki twierdzi, że przejmowanie kolejnego podmiotu - firmy PGNiG - nie będzie tak czasochłonne i nie będzie wymagać dwóch lat negocjacji. Jak zapewnia, zarówno Lotos, jak i PGNiG po przejęciu nie znikną. W rozmowie z money.pl odpowiada na zarzut, że przejęcie Lotosu skończy się "ogołoceniem spółki" z licznych gałęzi biznesu. Jak wskazuje, wciąż trwają negocjacje z partnerami z zagranicy. - W Polsce znani jesteśmy z tego, że dużo mówimy i planujemy, a później odkładamy. Nie chcę przejść do historii jako ten, który odkłada - dodaje. Wskazuje również, jak mógłby wyglądać technicznie proces przejmowania Lotosu. Jedna z wersji sprawia, że budżet państwa na transakcji nie zarobi.

bDScKuQJ
10
28.08.2020 14:12

GIEŁDA
 / 
Toyota i PGNiG podpisały umowę. Inwestują w "paliwo przyszłości”

Toyota oraz PGNiG podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.

60
25.08.2020 15:49

INWESTYCJE
 / 
Orlen łączy się z Lotosem i PGNiG. W ciągu trzech lat powstanie zupełnie nowy koncern

– Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG stanie się faktem w ciągu półtora roku, drugie tyle zajmą procesy restukturyzacyjne i optymalizacyjne – zapowiada Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Z tego połączenia powstanie koncern multienergetyczny, który nie tylko zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale też stanie się ważnym graczem w regionie.

11
20.08.2020 9:12

BIZNES
 / 
PGNiG kilkukrotnie poprawia wyniki. Rekordowy kwartał dzięki wpłacie od Rosjan

Gigantyczny przelew z rosyjskiego Gazpromu pozwolił spółce PGNiG osiągnąć historyczne wyniki. Czterokrotnie zwiększyła zyski z pierwszego półrocza 2019 roku. W poszczególnych segmentach działalności operacyjnej już tak dobrze nie było.

421
07.08.2020 14:34

GÓRNICTWO
 / 
PGNiG odkryło złoże gazu na Podkarpaciu. Roczne wydobycie liczone w milionach

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) dokopało się do gazu i to nawet dużych złóż surowca. W gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim rocznie może być produkowane około 5 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.

bDScKuQK
3
29.07.2020 11:35

SPÓR
 / 
PGNiG zainwestuje pieniądze od Gazpromu. "Chcemy wejść w biometan"

Gazprom zapłacił PGNiG 1,5 mld dol. Na co zostaną wydane? - Środki, które mamy na inwestycje, pochodzą nie tylko z wygranego sporu cenowego z Gazpromem. To faktycznie jest 1,5 mld dol., tylko proszę pamiętać, że zapłaciliśmy od tego bardzo wysoki podatek. Był chyba największą jednorazową wpłatą na rzecz polskiego budżetu z tytułu korporacyjnego podatku dochodowego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Te środki przede wszystkim chcemy przeznaczyć na inwestycje, są one potrzebne nie tylko w sytuacji kryzysu, ale także dla rozwoju naszej firmy. Chcemy mocno wejść w biometan, mamy na to olbrzymi potencjał. Poza tym chcemy wejść w OZE i paliwa alternatywne, to wymaga wielkich środków i potężnych inwestycji - dodał.

6
29.07.2020 11:20

PGNIG
 / 
Orlen przejmuje PGNiG. "Odejście od radzieckiego systemu"

Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. - Nam potrzeba silnych, polskich firm, które będą nie tylko wizytówką kraju i gospodarki, ale będą także umacniały pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Wydaje nam się, że szansa na stworzenie takiej firmy jest w sektorze energii. Ten sektor do niedawna przypominał taki model sowiecki, obecny dawniej w związku radzieckim, później w Rosji. Co paliwo to osobna spółka. Taki system Polsce jest kompletnie niepotrzebny - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Mamy szansę stworzenia potężnego, jak na nasze warunki, multienergetycznego koncernu, opartego o Orlen, PGNiG, Lotos i Energę. Przychody takiego koncernu będą na poziomie 200 mld zł - dodał.

96
29.07.2020 11:00

PGNIG
 / 
Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

Polska branża górnicza pod kreską, kopalnie będą zamykane. - Trzeba patrzeć przez pryzmat każdego zakładu, każdej kopani. Pokłady węgla się różnią, są coraz głębsze, a węgla jest coraz mniej. Pojawia się problem geologiczny, przez co koszty wydobycia rosną. Wpływ na branżę ma też to, co dzieje się na świecie. Uprawnienia do emisji CO2 stają się coraz droższe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Energetyka oparta na węglu przestaje się po prostu opłacać. Mogliśmy to nawet w ostatnich latach nieco przyspieszyć. Mocniej analizować kopalnie, które wydobywają węgiel zbyt drogo, a koncentrować się na tych, które są opłacalne. Mamy olbrzymie nadwyżki węgla, uprawnienia rosną, dostęp do finansowania załamał się dramatycznie. Nie mamy wyjścia - dodał.

1
29.07.2020 10:43

PGNIG
 / 
Płaca minimalna. "Skorzysta z tego całe społeczeństwo"

Pensja minimalna wzrośnie do 2800 zł brutto w 2021 r. To mniej niż rząd zakładał, wcześniej obiecywał wzrost do 3 tys. zł. Jest to nadal spore obciążenie dla pracodawców. - To samo mówiono, kiedy ustalaliśmy pensję na poziomie 2600 zł. Nasza gospodarka całkowicie zakomodowała tę zmianę, nie było perturbacji. Patrząc na rynek pracy, nadal mamy wzrost bezrobocia, ale jest dużo mniejszy niż na Zachodzie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, były minister finansów. - Po okresie zachwiania w II kwartale firmy wracają do trendu i będą zatrudniać, a nie zwalniać. Tu oczywiście nie można przesadzać w żadną stronę, żeby nie zdestabilizować gospodarki - dodał.

16
29.07.2020 10:30

PANDEMIA
 / 
Spadek PKB Polski. "Odbicie jest realne, kryzys przeżywamy łagodnie"

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia dotyczące PKB Polski, w tym roku spadek o 4,6 proc., a w 2021 r. wzrost o 4 proc. - Myślę, że są to konserwatywne założenia. Realne, bliżej konserwatywnych. Wynik PKB może być lepszy niż ten, który jest przewidywany, gospodarka ma szansę odbić w 3. i 4. kwartale - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Siła tkwi w dobrym zarządzaniu państwem, makroekonomicznym, w polityce fiskalnej, monetarnej, ale również rozwojowej. W czasach kryzysu bardzo liczy się to, jak państwo reaguje. Polska bardzo dobrze sobie poradziła, co potwierdzają komisarze unijni. Nasza gospodarka jest też bardzo silnie zdywersyfikowana, to bardzo dobrze. Znacznie łagodniej przeżywamy szok związany z kryzysem - dodał.