Trwa ładowanie...
bEJmfnVh
Notowania

Pracownicy Handlu – Wszystkie wiadomości

Zakaz handlu omijany. Bujara: Paranoja. Będą protesty. My je zorganizujemy
905
11.10.2021 14:00

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu omijany. Bujara: Paranoja. Będą protesty. My je zorganizujemy

Sieci handlowe omijają zakaz handlu w niedziele, przez co ten funkcjonuje już właściwie tylko na papierze. Pracownicy handlu wyjdą na ulice? - Pracownicy handlu są bardzo niezadowoleni, że muszą pracować 7 dni w tygodniu, zapowiadają protesty. My będziemy te protesty organizować. One będą wymierzone w pracodawców, którzy lekceważą polskie prawo. Omijają ustawę, udając placówki pocztowe. Paranoja. Żadne państwo Zachodu tak nie lekceważy prawa. Nie można szantażować rządu, parlamentu i w ten sposób postępować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - W Niemczech w ustawie zapisana jest cisza niedzielna i nikomu na myśl nie przyjdzie otwierać sklepy w niedziele, bo tam się płaci kary. Te kary są tak duże, że pracodawca by sobie na to nie pozwolił. Na pewno będą protesty, będziemy apelowali do pracodawców, by uszanowali wolne niedziele. Będą to protesty zgodne z prawem i bezpieczne dla pracowników - dodał.

Handel w niedziele mimo zakazu. Związkowcy mają dość. "PiS musi działać"
885
01.10.2021 11:39

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Handel w niedziele mimo zakazu. Związkowcy mają dość. "PiS musi działać"

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje już właściwie tylko na papierze. Związkowcy chcą zmian w ustawie. - Jest gotowa nowelizacja, która w jednoznaczny sposób rozstrzyga co jest działalnością pocztową czy dworcem kolejowym. Ten parametr jest bardzo logiczny, można otwierać sklep, jeśli ta działalność, jest działalnością dominującą - powiedział w programie "Newsroom" Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - Nie udawajmy, że nie wiemy o co chodzi. Przepis o zakazie handlu w niedziele jest obchodzony w sposób ordynarny i bezczelny. To dzisiaj jest sprawa Prawa i Sprawiedliwości, które albo traktuje siebie poważnie, albo pozwala pluć sobie w twarz. Jeśli tego nie znowelizują, to przepis stanie się martwy. Przypomnę, że my nie mamy zakazu handlu, tylko jego ograniczenie. W bardzo wielu przypadkach można prowadzić handel w niedziele. Jeśli za ladą stanie właściciel, to sklep może być otwarty, nawet jeśli nie jest placówką pocztową - dodał.

Zaskakująca propozycja "Solidarności". Ma zmobilizować pracowników handlu
41
16.07.2021 15:05

ZWIĄZKI
 / 
Zaskakująca propozycja "Solidarności". Ma zmobilizować pracowników handlu

"Solidarność" walczy o wolne niedziele dla pracowników handlu, obecnie przepis jest martwy, bo sieci obchodzą go, stając się placówkami pocztowymi. - Tam, gdzie związki działają, próbują przede wszystkim zwracać uwagę pracodawcom na nieprawidłowości. Ale nie w każdej sieci jesteśmy. Z tej strony mogę powiedzieć, że do uratowania wolnych niedziel, do poprawy warunków pracy, by były podobne do tych, jakie są na Zachodzie, to jest jedna rada - zapisać się do związku "Solidarność" - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - Żeby zmienić sytuację musimy być razem. Gdy nas będzie dużo, będziemy mogli organizować akcje strajkowe, wyjść na ulice. W zakładzie pracy nie możemy podjąć żadnych działań, pracodawcy wręcz dyskryminują osoby, które chcą coś zrobić. A w grupie jest siła, możemy przeciwstawić się. Niemniej, potrzebna jest też pomoc państwa, zmiany ustaw, chociażby tej o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Obecnie przeprowadzenie referendum w sieci, która jest rozproszona, ma kilkaset sklepów w całym kraju, jest niemożliwe - dodał.

Zakaz handlu. "Solidarność" chce zmiany prawa
21
16.07.2021 14:10

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu. "Solidarność" chce zmiany prawa

W Sejmie ma pojawić się projekt ustawy zaostrzającej obecny zakaz handlu. Związkowcy chcą domknięcia luki w przepisach, która umożliwia otwieranie sklepów w niedziele. - Jest propozycja nowelizacji ustawy, przede wszystkim chcemy, żeby została doprecyzowana definicja przeważającej działalności. Ta ma zostać określona w wymiarze 50-procentowym. W przypadku otwarcia placówki pocztowej, jak dzieje się to teraz, taki sklep musiałby osiągnąć 50 procent obrotów z usług pocztowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - Tu nie chodzi o zamykanie. Za ladą zawsze może stanąć właściciel. Kiedy ustawa weszła w życie, obroty w małych sklepach wzrosły 6-krotnie. Dziś trudno jest konkurować z wielkimi sieciami, one przez lata w majestacie prawa wyprowadzały podatki z Polski. Trzeba ratować małych przedsiębiorców - dodał. Był też pytany o przywrócenie handlu w niedziele, w zamian za wyższe pensje w te dni. - Pracownicy handlu powinni godnie zarabiać od poniedziałku do soboty. Po ciężkiej, nocnej pracy. Są mocno przeciążeni. Obecnie kasjerka pracująca w handlu przerzuca około 6 ton dziennie. Nie proponujmy ludziom dodatkowo pracy w niedziele, te pieniądze powinni zarobić w tygodniu. Robimy badania, pytamy pracowników czy wolą wolne niedziele, czy dodatek do pensji. Większość opowiada się za wolnymi niedzielami, nie można z człowieka zrobić niewolnika i wyrobnika. A u nas się to dzieje - odpowiedział szef sekcji handlu "Solidarności".

Szczepienia w sieciach handlowych. Trwają przygotowania
11
06.04.2021 17:01

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienia w sieciach handlowych. Trwają przygotowania

Sieci handlowe są zainteresowane dołączeniem do programu szczepień w zakładach pracy, od dawna apelują o możliwość zaszczepienia swoich pracowników. Ci są jednymi z najbardziej narażonych na zakażenie. Niedługo szczepienia w dużych zakładach pracy będą możliwe.

bEJmfnVj
Zarobki w czasie pandemii. Zmieniły się nasze potrzeby
33
17.02.2021 12:08

ZAROBKI
 / 
Zarobki w czasie pandemii. Zmieniły się nasze potrzeby

Pandemia uwidacznia problemy z zarobkami w różnych branżach. - To, co się wydarzyło w pandemii, przewartościowało fundamenty potrzeb. Poziom konsumpcjonizmu mocno wyhamował, wiele osób zauważyło, że trzeba mieć oszczędności. Elastyczne podejście do zatrudnienia nie daje gwarancji, co pokazała pandemia. Gdy przychodzi choroba, pojawiają się problemy z pieniędzmi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Myśmy zobaczyli, jak bardzo sprawna opieka zdrowotna może zmienić sytuację w kraju - nie tylko w wymiarze ludzkim, ale także gospodarczym - podkreślił.

Wzrost płac w handlu. "To niestety krótkotrwałe"
6
17.02.2021 11:16

HANDEL
 / 
Wzrost płac w handlu. "To niestety krótkotrwałe"

Wzrost płac w handlu, czym jest powodowany? - My nie doceniamy tego, jak odpowiedzialnie i bohatersko zachowały się osoby pracujące w handlu. Kasjerka obsługuje dziennie setki, jak nie tysiące osób, a każda z nich może sprawić, że się zarazi. To przewartościowało ryzyka na tym stanowisku. Natomiast niestety mam wrażenie, że te podwyżki płac są krótkotrwałe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Coraz częściej mamy do czynienia z automatycznymi kasami, z automatyzacją zakupów również w handlu detalicznym. W perspektywie następnych lat sieci handlowe raczej będą korzystać z tych nowoczesnych narzędzi - dodał.

Szczepienia prokuratorów. Duda: jestem zbulwersowany
82
20.01.2021 15:35

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Szczepienia prokuratorów. Duda: jestem zbulwersowany

Prokuratorzy będą szczepieni w pierwszej grupie, dlaczego nie pracownicy handlu? - Jako przewodniczący "Solidarności" codziennie otrzymuję pisma dotyczące poszczególnych grup zawodowych, które powinny być zaszczepione w pierwszej kolejności i mam z tym spory dylemat - powiedział w programie "Newsroom WP" Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności". - Jest powołany zespół ekspertów, który wraz z rządem podejmuje decyzje. Moim zdaniem nie powinno się szczepić prokuratorów w pierwszej kolejności. Zrozumiałbym, gdyby to byli pracownicy handlu, którzy są bezpośrednio narażeni na zakażenie koronawirusem. Jestem zbulwersowany - dodał.

Szczepionka na COVID-19. Pracownicy handlu z pierwszeństwem?
1
23.11.2020 16:20

SZCZEPIONKA
 / 
Szczepionka na COVID-19. Pracownicy handlu z pierwszeństwem?

Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa ma pojawić się w Polsce 18 stycznia. W pierwszej kolejności powinna trafić do pracowników handlu? - Trzeba podjąć dialog. Poza pracownikami służby zdrowia, to nauczyciele i właśnie pracownicy handlu są na pierwszej linii frontu. Ci pracownicy odpowiadają za zaopatrzenie nas w podstawowe artykuły żywnościowe, więc są narażeni na zakażenie koronawirusem - powiedział w programie "Newsroom" Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". - Trzeba podjąć dyskusję. Bardzo ważne, by pracodawcy też byli zaangażowani w tę dyskusję i wsparcie dla swoich pracowników - dodał.