Trwa ładowanie...
bEEsxwaJ
Notowania

Program Specjalny Wp – Wszystkie wiadomości

Wybory 2020. Gowin: tyle sukcesów, a o wynik musieliśmy drżeć
216
13.07.2020 11:19

ANDRZEJ DUDA
 / 
Wybory 2020. Gowin: tyle sukcesów, a o wynik musieliśmy drżeć

Andrzej Duda głosami wyborców wybrany na drugą kadencję prezydenta RP. - Wygraliśmy wybory, ale wygraliśmy minimalnie i mamy świadomość ciążącej na nas odpowiedzialności nie tylko wobec tej połowy, która nas poparła, ale również wobec drugiej połowy. Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda będzie się starał być także prezydentem tych, którzy głosowali na jego kontrkandydata - powiedział w "Poranku Wyborczym" WP Jarosław Gowin, były wicepremier. - To była bardzo trudna kampania. Czeka nas refleksja, jak to się stało, że po ponad 4 latach rządzenia, gdy byliśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rozwoju gospodarczego, po tylu sukcesach o wynik musieliśmy drżeć do ostatniej chwili - dodał.

Wybory 2020. Zdecydowała debata w Końskich? "Gra na nierównych zasadach"
2
13.07.2020 10:56

ANDRZEJ DUDA
 / 
Wybory 2020. Zdecydowała debata w Końskich? "Gra na nierównych zasadach"

Wybory prezydenckie 2020 za nami. Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego, prezydent Warszawy przegrał przez to, że nie pojawił się na debacie w Końskich? - W Końskich nie odbywała się debata. Szkoda, że do starcia bezpośredniego obu kandydatów nie doszło, ale obywatele oczekiwali debaty, a nie wiecu politycznego. Będziemy analizować, jaki to miało wpływ, tak jak będziemy analizować całą kampanię - powiedział w "Poranku Wyborczym" WP poseł PO Marcin Kierwiński. - Przypomnę, że Rafał Trzaskowski wchodził w tę grę na nierównych zasadach z poparciem 11 proc. Zakończył z wynikiem prawie 50 proc., to pokazuje skalę pracy, którą wykonał i skalę inwestycji na przyszłość - dodał.

Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli
402
05.06.2020 15:23

URLOP
 / 
Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli

Polacy jakby zapomnieli już o pandemii koronawirusa i coraz śmielej wracają do normalności. Zbliża się długi weekend, święto Bożego Ciała i procesje, a zaraz później pielgrzymki wiernych. Jakie są zalecenia resortu zdrowia? - Apel do kościołów, aby robiły częstsze procesje w mniejszych grupach, a do wiernych o zachowanie dystansu, a jeśli jest mniejszy niż dwa metry, to o stosowanie maseczek. Im mniejsze grupy, tym większe bezpieczeństwo - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Wiele zależy od przekazu w danym kościele. Wiele z nich rygory stosowało, gdzie indziej było gorzej. Apeluję do księży proboszczów o maksymalne, zdroworozsądkowe podejście, żeby wszystko to było bezpieczne dla wiernych - dodał. Pytany o długi weekend odparł, że lepiej korzystać z wolnego czasu na otwartej przestrzeni, w plenerze, a nie w zamkniętych salach.

Zniesienie kolejnych obostrzeń. Szumowski mówi, co się zmieni
161
25.05.2020 14:57

RĘKAWICZKI
 / 
Zniesienie kolejnych obostrzeń. Szumowski mówi, co się zmieni

Czy obowiązek noszenia rękawiczek choćby w sklepach zostanie zniesiony? - Jest to kwestia do przemyślenia. Czy to będzie dezynfekcja czy rękawiczki to jest jeszcze do zastanowienia. Dezynfekcja powinna zostać utrzymana, rękawiczki wtedy mogą nie być konieczne - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Na pewno będziemy mówili o takich rzeczach jak wesela, spotkania towarzyskie i szerzej to zakomunikujemy. Co do wesel, będziemy musieli dać perspektywę długoterminową, bo trudno jest zarezerwować salę. Wesela dotyczą osób najbliższych, z tego powodu dochodzenie epidemiczne jest łatwiejsze. Na pewno pojawią się przepisy, które to umożliwią, ale wciąż z ograniczoną liczbą osób - dodał.

Wybory prezydenckie 2020. Minister: samorządowcy dobrze oceniają ustawę, są spokojni
1
21.05.2020 16:47

PANDEMIA
 / 
Wybory prezydenckie 2020. Minister: samorządowcy dobrze oceniają ustawę, są spokojni

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z włodarzami miast rozmawiała ws. wyborów prezydenckich. - Dobrze, że do niego doszło, przebiegało w dobrej atmosferze. Rozmawialiśmy o tym, jak rozwiązać techniczne kwestie, jak zorganizować te wybory - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. - Najważniejsze jest to, że procedowana właśnie ustawa daje możliwość przeprowadzenia tych wyborów, samorządowcy są dużo bardziej spokojni, pozytywnie oceniają tę ustawę. W ogóle atmosfera wokół koronawirusa jest inna niż jeszcze miesiąc temu, a przypomnę, że wybory będą hybrydowe, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i w sposób korespondencyjny - dodał.

bEEsxwaL
Finał WOŚP w 2021 zagrożony? Owsiak: internet jest potęgą
2
21.05.2020 16:01

JERZY OWSIAK
 / 
Finał WOŚP w 2021 zagrożony? Owsiak: internet jest potęgą

Eksperci i epidemiolodzy ostrzegają, że kolejna fala pandemii koronawirusa może wybuchnąć jesienią, a także przeciągnąć się na przyszły rok. Co z kolejnym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? - Ten świat już nie będzie taki sam, ale tak jak teraz, łączymy się - wy widzicie mnie, ja widzę was. Internet jest potęgą, zakładamy, że kolejny finał będzie prowadzony internetowo. Zbiórki online zdają egzamin - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Jerzy Owsiak, prezes WOŚP. - W tym roku przekroczyliśmy barierę ponad 50 proc. wpłat przez internet. To pokazuje siłę, potęgę i możliwości. To już nie tylko telewizja czy przepiękna puszka, która daje dużo energii na ulicy, możemy to zrobić inaczej i takich metod będziemy szukali - dodał.

Trefne maseczki dla ministerstwa. Owsiak: "to się mogło zdarzyć"
5
21.05.2020 15:39

JERZY OWSIAK
 / 
Trefne maseczki dla ministerstwa. Owsiak: "to się mogło zdarzyć"

Nie tylko Ministerstwo Zdrowia, także WOŚP kupiło maseczki niespełniające norm bezpieczeństwa. - Strona chińska zaprezentowała nam kombinezon, który pokazaliśmy przed zakupami Ministerstwu Zdrowia. Był bardzo dobrze przyjęty, ale nie taki do nas przyleciał. Gdy wyszło, że maseczka nie spełnia swoich norm przyjrzeliśmy się swojemu zakupowi. Problem polega na tym, że jest to made in China. Musielibyśmy na miejscu mieć swoją ekipę, która byłaby w fabryce i pilnowała jakości, zanim sprzęt zostanie wysłany - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Jerzy Owsiak, prezes WOŚP. - My zawsze kupujemy od profesjonalistów. Kupowanie od instruktora narciarstwa oczywiście było ryzykiem, ale gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Nie usprawiedliwiam resortu zdrowia, ale to mogło się zdarzyć - dodał.

Wakacje 2020, co wyjazdami za granicę? "Miejmy nadzieję, że będą możliwe"
4
13.05.2020 16:29

MINISTERSTWO ROZWOJU
 / 
Wakacje 2020, co wyjazdami za granicę? "Miejmy nadzieję, że będą możliwe"

Czy w tym roku wyjazdy za granicę w wakacje będą możliwe? Niektórzy mają już wykupione wycieczki. - Lepiej trzymać cały czas tę wycieczkę. Miejmy nadzieję, że będzie to możliwe i przepisy sanitarne na to pozwolą. Ale nie jesteśmy tego pewni - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Do wróżenia przyszłości podchodzę z przymrużeniem oka. Trzeba ratować branżę turystyczną, restauracje, hotele. Rozmowy o przyszłości na razie zostawmy. Miejmy nadzieję, że w sierpniu, a może w lipcu będzie można w pewne miejsca już jechać. Po kraju już możemy podróżować, usługi towarzyszące zaczynają myśleć o działalności. Turystyka krajowa będzie przeżywała rozkwit, nie wykluczamy także, że będą to najbliższe kraje - dodał.

1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku
679
13.05.2020 16:18

WAKACJE
 / 
1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Kto dostanie 1000+ bonu turystycznego? - Zarabiający mniej niż 5200 zł dostaną bon, na tę chwilę projekt przewiduje te osoby, które są zatrudnione na umowie o pracę. Koszt dla budżetu to będzie ok. 7 mld zł, to wesprze branżę turystyczną. Droższy projekt byłby trudny do wprowadzenia, musieliśmy zawrzeć kompromis, to i tak duża kwota. Bon to będzie karta przedpłacona, do wydania na usługi turystyczne, by pieniądze trafiły do branży - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Bon turystyczny będzie zwolniony ze wszelkich opłat fiskalnych. Co jest istotne, program będzie mógł być modyfikowany w następnych latach. Najważniejsze, by projekt ruszył już w te wakacje - dodał.

bEEsxwaR
Opłaty za śmieci w górę. "Opozycja rządziła nieudolnie, taki efekt"
13
13.05.2020 15:28

WARSZAWA
 / 
Opłaty za śmieci w górę. "Opozycja rządziła nieudolnie, taki efekt"

Drożeją opłaty za wywóz śmieci. W Warszawie będą powiązane z zużyciem wody, to wskazuje na problemy samorządów. - Warszawa jest przykładem nieudolnego zarządzania, prezydent Trzaskowski ma dwie lewe ręce. Szczególnie, że system, który zaproponował, obciąży duże rodziny. Będąc precyzyjnym, temat gospodarki odpadami nie jest tematem ministerstwa środowiska, jednak wspieramy te ciężkie działania - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Michał Woś, minister środowiska. - Są dwa grzechy pierworodne sytuacji, jaką mamy z odpadami. Winna jest opozycja, gdy rządziła, wprowadzała nieudolne zmiany - dodał.

Wypalanie traw. "Głupota, skończył się czas próśb. Zaostrzamy kary do 30 tys. zł"
20
13.05.2020 15:05

PRZYRODA
 / 
Wypalanie traw. "Głupota, skończył się czas próśb. Zaostrzamy kary do 30 tys. zł"

Rząd zmaga się z suszą i zmianami klimatów, do tego dochodzi bezmyślne wypalanie traw czy zaprószenie ognia w lesie. A za to grozi grzywna nawet 30 tys. zł. Wróci zakaz wchodzenia do lasów? - Przepisy bardzo precyzyjnie to określają, kiedy leśniczy zamyka dostęp do lasu. To nie człowiek jest problemem, ale głupota. Najbardziej ryzykowne jest, gdy ktoś wjeżdża do lasu pojazdem z silnikiem spalinowym, iskra wystarczy, by wywołać wielki pożar. Podobnie z wyrzuceniem niedopałka czy wypalaniem traw - powiedział w programie specjalnym "Newsroom WP" Michał Woś, minister środowiska. - Od lat prosimy, od lat apelujemy, dalej to będziemy robić. Ale skończył się czas próśb, radykalnie zaostrzamy kary do 30 tys. zł, a do tego będzie musiał naprawić szkodę - dodał.

Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"
798
28.04.2020 16:57

PANDEMIA
 / 
Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wciąż rośnie. Kiedy to się zmieni? - Przyrost chorych na względnie jednakowym poziomie jest z jednej strony wynikiem prewencji, z drugiej diagnostyki, czyli stałej liczby wykonywanych testów. To jest niereprezentatywna grupa, więc trudno wnioskować, kiedy to się skończy - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" prof. Zbigniew Pastuszak, dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS. - Symulacje wskazują, że epidemia może się rozprzestrzeniać nawet do 800 dni. Przy zachowaniu wszelkich obostrzeń, kulminacyjny moment liczby zachorowań możemy osiągnąć między 200 a 300 dniem pandemii, jeżeli nic się nie zmieni. To mniej więcej na początku 2021 roku - dodał.

Koronawirus a 500+. Rafalska: będzie wypłacane jak dotąd
886
28.04.2020 14:32

500+
 / 
Koronawirus a 500+. Rafalska: będzie wypłacane jak dotąd

Rząd przeznacza miliardy złotych na wsparcie firm i pracowników w czasie pandemii koronawirusa. Czy przy tak dużych wydatkach z budżetu powinno się utrzymać program 500+ w niezmienionej formie? - Inne warianty czy modyfikacja nie są brane pod uwagę. A więc 500+ będzie wypłacane bez kryterium dochodowego i na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia będzie realizowane i wypłacane - powiedziała w programie specjalnym WP "Koronawirus" europosłanka Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - W kryzysie, przy ryzyku utraty bezpieczeństwa finansowego rodzin, tym bardziej jest uzasadnione utrzymanie tego programu - dodała.

bEEsxwaS
Koronawirus a 500+. Rafalska: program działa, wskaźniki najlepsze od 1997 r.
173
28.04.2020 6:16

PIS
 / 
Koronawirus a 500+. Rafalska: program działa, wskaźniki najlepsze od 1997 r.

500+ to ogromny wydatek z budżetu państwa, szczególnie dotkliwy w trakcie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Program to marnotrawienie pieniędzy? - Nie podzielam tej tezy, w gruncie rzeczy jest ona nieprawdziwa. Wskaźniki dzietności pokazują wyraźnie, że to jest poziom, którego nie mieliśmy od 1997 r. Proszę pamiętać, że mamy roczniki niżowe, z roku na rok ubywa średnio ok. 100 tys. kobiet, które decydowałyby się na urodzenie pierwszego lub drugiego dziecka - powiedziała w programie specjalnym WP "Koronawirus" europosłanka Elżbieta Rafalska, była minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Na dzietność wpływ ma nie tylko 500+, ale i sytuacja na rynku pracy. Więc teraz może się to zmienić - dodała.

Majówka 2020. Szumowski: zachowajmy dystans
323
27.04.2020 16:39

MAJÓWKA
 / 
Majówka 2020. Szumowski: zachowajmy dystans

Za kilka dni majówka, minister zdrowia Łukasz Szumowski rekomenduje zachowanie dystansu społecznego. - Jeżeli wyjazd, to tylko w gronie osób, z którymi mieszkamy. Każdy wyjazd grupowy kończy się wielokrotnym zwiększeniem liczby możliwych kontaktów. Jeśli czas na łonie natury, to też z zachowaniem dystansu do innych, z dala od osób, które są na pikniku, siedzą na kocu. W weekend udało mi się wyjść do lasu, zadziwiło mnie, że ludzie nawet na ścieżce mijają się z dystansem. To jest rozsądne i dobre - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Odmrażanie gospodarki. Szumowski: kolejny etap obejmie handel
549
27.04.2020 16:01

MINISTER ZDROWIA
 / 
Odmrażanie gospodarki. Szumowski: kolejny etap obejmie handel

Rząd szykuje kolejne rozwiązania dotyczące odmrażania gospodarki, we wtorek rząd zdradzi szczegóły. - Tak, tematy związane z handlem i szeroko pojętą gospodarką na pewno się pojawią. Dane spływają, będziemy wiedzieli, że poprzednie rozwiązania nie wpłynęły na wzrost zachorowań i możemy wprowadzać kolejne - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Premier podejmuje odpowiedzialność i będzie to komunikował. Na pewno chcemy, by gospodarka coraz prężniej działała, ale w reżimie sanitarnym. Na pewno chcemy, by to się odbyło w sposób ostrożny - dodał.

Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"
572
27.04.2020 15:41

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Koronawirus. "Solidarność" szykuje protesty. "Jesteśmy zorganizowani"

"Solidarność" chce przeprowadzić akcje protestacyjne w dobie koronawirusa, przygotowania trwają. - "Solidarność" jest największą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. Niektóre akcje organizujemy bardzo szybko w czasie rzeczywistym. Na pewno nie cofniemy się przed akcjami nawet na ulicach - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Marek Lewandowski z "Solidarności". - Na co mieliśmy do tej pory narzekać, kiedy rząd podnosił płacę minimalną szybciej niż postulowały o to związki. Zjednoczona Prawica to jest trudny partner, ale partner. Przepychanka będzie - dodał.

Tarcza antykryzysowa 3.0. "Ciężką chorobę leczą eutanazją"
48
27.04.2020 15:22

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Tarcza antykryzysowa 3.0. "Ciężką chorobę leczą eutanazją"

Związkowcy z "Solidarności" krytykują rozwiązania, które rząd przedstawił w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. - To zupełnie niewyobrażalne, leczenie ciężkiej choroby eutanazją, czyli ratowanie miejsc pracy masowymi zwolnieniami - powiedział w programie specjalnym WP "Koronawirus" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Pieniądze miały być uruchamiane, gdy pracodawca nie będzie zwalniał. Natomiast nowy projekt rządu jest wbrew wcześniejszym zapowiedziom. Zapisy kuriozalne, nie do przyjęcia. Podejrzewamy, że to efekt nacisków organizacji pracodawców - dodał.