Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje w Polsce. Nasz kraj najatrakcyjniejszy w regionie

0
Podziel się:

Nadal problemem są jednak zbyt skomplikowane podatki i nieefektywna administracja publiczna.

Inwestycje w Polsce. Nasz kraj najatrakcyjniejszy w regionie
(Andrzej Wawok/Reporter)

Polska jest najatrakcyjniejszym krajem dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej, choć nadal narzekają oni na zbyt skomplikowane podatki i nieefektywną administrację publiczną - wynika z ankiety Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

To już 10. edycja badania, która potwierdza, że deklasujemy wszystkie państwa regionu, jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycyjną. Z ankiety, którą Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (PNIPH) przeprowadziła z dziewięcioma bilateralnymi izbami w Polsce (belgijską, brytyjską, francuską, hiszpańską, irlandzką, kanadyjską, portugalską, szwajcarską i włoską) wynika, że za nami są: Czechy, Estonia, Słowacja, Słowenia, Łotwa, Litwa, Chorwacja, Rumunia, Węgry, Serbia, Macedonia i Bułgaria.

Ocenę przeprowadzono w oparciu o 21 czynników determinujących napływ kapitału zagranicznego. Polska dostała 4 pkt, na 6 pkt możliwych do uzyskania.

94 proc. z 116 międzynarodowych firm, które uczestniczyły w badaniu, przewiduje, że kondycja polskiej gospodarki w najbliższym roku nie pogorszy się lub poprawi. 88 proc. zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki inwestycyjne w Polsce. Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje 43 proc. badanych firm, a 24 proc. planuje zwiększyć eksport.

Inwestorzy nie żałują decyzji

- 96 proc. ankietowanych firm potwierdza, że ponownie wybrałyby Polskę na kraj lokalizacji inwestycji, gdyby podejmowały aktualnie taką decyzję. Ten poziom satysfakcji z inwestycji w Polsce utrzymuje się w badaniu konsekwentnie od 2011 roku - mówił we wtorek podczas prezentacji wyników badania dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Michael Kern.

Nadal największym atutem Polski pozostaje członkostwo w UE. Zdecydowana większość respondentów wysoko oceniła też polskich pracowników, ich kwalifikacje, produktywność i zmotywowanie.

W ostatnim roku poprawiła się ocena stabilności politycznej w Polsce wśród zagranicznych firm (z ósmej na szóstą pozycję) oraz jakości infrastruktury (z dziesiątego na ósme miejsce). Lepiej też wypadamy pod względem walki z korupcją i przestępczością (awans z pozycji 16. na 13.), jakości kształcenia zawodowego (z miejsca 18. na 16.) i przejrzystości przetargów publicznych (z 20. na 18.).

Polityka gospodarcza jest "nieprzewidywalna"

Gorzej jest natomiast z przewidywalnością polityki gospodarczej w naszym kraju (spadek z pozycji 15. na 17.) i bezpieczeństwem prawnym (spadek z miejsca 11. na 14.). Najgorzej inwestorzy oceniają w Polsce system i instytucje podatkowe oraz efektywność działania administracji publicznej.

Wśród priorytetów polityki gospodarczej Polski na ten rok badane firmy wskazały konieczność poprawy efektywności administracji publicznej i kontrolę jej kosztów, dalszą rozbudowę i modernizację infrastruktury transportowej, reformę finansów publicznych oraz stabilizację kursu złotego.

Badanie pokazało jednak, że z roku na rok coraz mniej przedsiębiorców popiera wejście naszego kraju do strefy euro. O ile w 2009 r. było to powyżej 90 proc., w 2013 r. - 60 proc., a w tym roku - jedynie 58 proc. respondentów.

Z ankiety wynika ponadto, że Polska nie jest oceniana wśród inwestorów przez pryzmat kryzysu na Ukrainie. 71 proc. firm oceniło wpływ sankcji gospodarczych, związanych z sytuacją na Ukrainie, za neutralny dla własnej działalności. Negatywnego wpływu na kondycję przedsiębiorstw dopatruje się 24 proc. badanych przedsiębiorstw.

"Prawo jest w bardzo skomplikowane"

Komentując wyniki ankiety prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman podkreślił, że Polska już trzeci raz z rzędu jest liderem pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w regionie. Zauważył też, że zagraniczne firmy lepiej oceniają sytuację gospodarczą Polski niż nasze rodzime przedsiębiorstwa. Ocenił, że Polska wejdzie do strefy euro wtedy, kiedy będzie do tego przygotowana, a także, kiedy strefa euro będzie na to gotowa.

- Cieszę się również ze stabilności politycznej. Okazuje się, że jesteśmy na tyle okrzepłą demokracją, że zmiana rządu, nadchodzące wybory, nie wpływają na ocenę sytuacji w kraju przez biznes - dodał Majman.

Izabella Łyś-Gorzkowska z Belgijskiej Izby Gospodarczej przyznała, że belgijskie firmy narzekają na system prawny w Polsce, który - jak podkreśliła - jest niespójny w interpretacji. - Prawo w Polsce jest bardzo skomplikowane, a postępowania sądowe długotrwałe - zaznaczyła.

Badanie przeprowadzono w lutym 2015 roku. Wzięło w nim udział 116 firm z kapitałem zagranicznym prowadzących biznes w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m309855.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inwestycje;w;polsce;wschodniej;firm;podpisaly;753;kontrakty;dzieki;promocji;regionu,219,0,1583579.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dzięki promocji regionu zyskali 350 milionów Kontrakty o największej wartości zawarł sektor lotniczy - łącznie o wartości ponad 127 milionów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/m327551.jpg ) ] (http://www.biztok.pl/gospodarka/koniec-rosji-dobrobytu-nadciaga-recesja-i-bieda-najgorsza-od-lat_a20885#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec dobrobytu w Rosji. Wraca bieda Pomimo sankcji i pikujących cen ropy naftowej państwu Putina udało się w ubiegłym roku utrzymać na gospodarczym plusie. W 2015 roku tak dobrze już nie będzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m342510.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/rynek-ekologicznej-zywnosci-rosnie-20-proc,128,0,1759360.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rynek ekologicznej żywności rośnie 20 proc. na rok Dynamiczny wzrost sprzedaży wymusza również zmiany u producentów i dystrybutorów żywności. Firmy inwestują nie tylko w nowe produkty, lecz także w logistykę i magazyny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)