wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
To nie koniec. Płaca minimalna znów w górę?

To nie koniec. Płaca minimalna znów w górę?

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Rząd planuje podniesienie stawki płacy minimalnej w 2018 roku. Jak zapewnił na antenie radiowej Jedynki przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wzrost będzie większy od przewidywanych założeń inflacyjnych.

Minister zapowiedział, że wzrost będzie większy niż czterdzieści trzy złote - a więc wynikający właśnie ze wzrostu cen. Henryk Kowalczyk powiedział, że kwestia podniesienia płacy minimalnej jest obecnie negocjowana ze środowiskiem pracodawców.

"Jeśli chodzi o płacę minimalną, to właściwie jesteśmy zobowiązani do połowy czerwca przedstawić propozycję na podwyższenie płacy minimalnej. Uważamy, że płaca minimalna powinna rosnąć w istotny sposób bardziej. (...) Na pewno nie będzie to czterdzieści trzy zł, tylko więcej, a jak, to jeszcze trwa dyskusja w tej chwili, także jeszcze z pracodawcami" - powiedział.

W 2017 roku płaca minimalna wzrosła w stosunku do roku poprzedniego - o 150 zł, czyli o 8,1 procenta (pensja minimalna w 2016 r. wynosiła 1850 zł brutto). Rząd szacował, że skorzystało na tym 2 miliony Polaków.

Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowę-zlecenie oraz na umowę o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto.

Co z jednolitą daniną?

Minister odniósł się też do jednolitej daniny, nad którą pracował w ubiegłym roku: "Ten pomysł, nad którym ja pracowałem w ubiegłym roku, został przekazany do Ministerstwa Finansów. Mam nadzieję, że będą jakieś elementy z tego pomysłu realizowane. Natomiast, jak na razie prace nad nim zostały w całości i kompleksowo zawieszone, ale pewne elementy będą wykorzystywane. M.in. jednym z takich ważniejszych elementów - dla mnie osobiście - to jest obniżenie ryczałtowej składki na ZUS w momencie prowadzenia małej działalności gospodarczej. W tej chwili ta ryczałtowa składka to jest prawie 1,2 tys. zł bez względu na dochód z tej pracy (...) Ministerstwo Rozwoju i Finansów ma pomysły, które będzie przedstawiać, aby to obniżyć, bo to jest też niezwykle istotne".

Czytaj także: Jednolita danina zastąpi kwotę wolną od podatku?

Czytaj także
Polecane galerie
gabi0107
2017-05-19 12:41
Krętacze! I co z tego. Kiedy podniesiona zostanie kwota wolna od podatku, żeby wszyscy pracujący zyskali. O tym się nie mówi, dlaczego? Kiedy uczciwie pracujący poczują, że ktoś ich wspiera.
usługi RTV
2017-05-19 09:47
W końcu ktoś zajął się tym ZUS-em dla małych firm, przy usługach jest różnie jest ruch albo nie ma a ZUS trzeba odprowadzić. w końcu zostaje myśl czy nie lepiej iść na zasiłek , czy dalej prowadzić tą małą firmę.
Może w końcu coś się zmieni. Na ryczałcie nie ma odliczeń - części, narzędzie trzeba samemu kupić. Dla ryczałtowców ta zmiana mogła by być niezłym rozwiązaniem. Nie raz mam opóźnione składki i nie raz pożyczałem pieniądze na ZUS.
ja
2017-05-19 07:24
Pracodawca nie robi łaski, że płaci, a pracownik nie robi łaski, że pracuje. Pracow.nik nie musi pracować za taką stawkę jaką proponuje pracodawca. Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy... Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Pokaż wszystkie komentarze (222)