Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia-sobota-sytuacja

0
Podziel się

Już tylko dwa duże miasta w Libii są pod kontrolą Muammara Kaddafiego - twierdzą świadkowie i zagraniczni dziennikarze, którym udało się wjechać do Libii. Miejscowy reżim panuje nad stolicą kraju Trypolisem i nad rodzinnym miastem Kaddafiego, Sirte.

bEgflIut

Choć stolica jest pod kontrolą wojsk wiernych libijskiemu przywódcy, wczoraj przez cały dzień dochodziło tam do ciężkich walk. Świadkowie opowiadają, że siły bezpieczeństwa strzelały do ludzi, wychodzących z piątkowych modłów. "Kiedy modliliśmy się, zaczęła się strzelanina. Zabito wielu moich sąsiadów. Sytuacja jest straszna. To, co widziałem, to deszcz pocisków spadających z nieba" - opowiadał jeden ze świadków.
Sam Kaddafi zebrał swoich zwolenników na placu Zielonym. Zachęcał ich, by wzięli do ręki broń i walczyli o swój kraj przeciwko wichrzycielom.
Syn Kaddafiego Saif w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami również mówił, że rodzina libijskiego przywódcy nie zamierza rezygnować z władzy. "Mamy plan A, plan B i plan C. Plan A to żyć i umrzeć w Libii. Plan B to żyć i umrzeć w Libii. Plan C to żyć i umrzeć w Libii" - mówił.
Ocenia się, że po stronie Kaddafiego stoi teraz 8 tysięcy żołnierzy elitarnych brygad, podczas gdy 5 tysięcy takich samych żołnierzy przeszło na stronę opozycji. Sam Muammar Kaddafi jest prawdopodobnie na terenie swoich posiadłości w centrum Trypolisu.

bEgflIuW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)