Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Amerykanie przejmują działający w Polsce bank. Bruksela zabrała głos

6
Podziel się:

Komisja Europejska zaakceptowała przejęcie wyłącznej kontroli w VeloBanku przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management - poinformowała KE w poniedziałkowym komunikacie.

Amerykanie przejmują działający w Polsce bank. Bruksela zabrała głos
Amerykanie przejmują działający w Polsce bank. Bruksela zabrała głos (Adobe Stock, Tupungato)

"Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie przejęć, przejęcie wyłącznej kontroli nad VeloBank SA w Polsce przez fundusze i rachunki zarządzane przez Cerberus Capital Management, L.P. i jego spółki zależne z USA" - czytamy w informacji na stronie internetowej KE. Komisja uznała, że transakcja nie wzbudza zastrzeżeń z punktu widzenia konkurencji na rynku.

VeloBank to firma, która powstała na bazie stworzonego przez Leszka Czarneckiego Getinu. W 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął przymusową restrukturyzację należącego do Czarneckiego Getin Noble Banku. Działalność banku (bez portfela kredytów frankowych) została przeniesiona do VeloBanku, czyli wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Dlaczego Getin został przejęty

Getin Noble Bank został przejęty przede wszystkim z uwagi na fatalną sytuację finansową. Nie pomogły mu m.in. malejące stopy procentowe, umocnienie kursu franka szwajcarskiego i przegrane przed sądem sprawy dotyczące kredytów udzielanych we frankach. Komisja Nadzoru Finansowego i BFG tłumaczyły, że zarówno Getin, jak i Idea Bank (też dawniej należący do Czarneckiego) przez lata dążyły do szybkiego wzrostu, stosując agresywną sprzedaż kredytów, ubezpieczeń i produktów inwestycyjnych o wysokim ryzyku, co nie zostało odpowiednio zabezpieczone.

Wskutek materializacji ryzyka kredytowego, banki musiały tworzyć wysokie odpisy, co w przypadku GNB pogorszyło sytuację po wyroku TSUE ws. kredytów hipotecznych w walutach obcych, generując dodatkowe straty.

KNF i BFG przekonywały, że przeprowadzona restrukturyzacja była konieczna dla ochrony stabilności polskiego sektora bankowego i minimalizacji potencjalnych kosztów dla jego uczestników. Ich zdaniem proces ten uchronił sektor przed negatywnymi skutkami upadłości GNB, chroniąc depozyty klientów oraz umożliwiając ciągłość dostępu do usług bankowych. KNF i BFG zaznaczały, że działania te były podejmowane wyłącznie w interesie publicznym, mając na celu uniknięcie dramatycznych skutków upadłości banków.

W czerwcu ubiegłego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży 100 proc. akcji VeloBanku. W marcu 2024 roku VeloBank trafił w ręce amerykańskiego funduszu Cerberus Capital Management LP.

Kupili, by sprzedać

- Nie wiem, jaki dokładnie horyzont inwestycyjny założył inwestor, ale zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego nie może być krótszy niż trzy lata. Natomiast ja spodziewam się wyjścia z inwestycji w ciągu 6-10 lat - mówił pod koniec maja w rozmowie z money.pl Adam Marciniak, prezes VeloBanku.

- Oczywiście decyzja będzie zależna od sytuacji na rynku. Przypomnę tylko, że w ostatnich latach nie było wielu przejęć w polskim sektorze bankowym, ze względu m.in. na: kredyty frankowe, wakacje kredytowe czy podatek bankowy - nieefektywny z punktu widzenia finansowania gospodarki, ponieważ bankom bardziej opłaca się kupować zwolnione z tego podatku papiery skarbowe, niż udzielać kredytów - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
ERYK ANTYKLER...
miesiąc temu
GET IN BANK PADL. ALE AKCJONARIUSZE STRACILI PRAWIE MILIARD ZL.
Amerykanie?
miesiąc temu
Chyba izraelskiego pochodzenia...
frde
miesiąc temu
amerykanie wykupuja wszystko, jesli myslisz, ze cos jest polskie, to zapewne jest juz w rekach amerykancow, jak zdecydowana wiekszosc.
Aj waj
miesiąc temu
Został jeszcze jakoś bank polski (własność 100 %) ? Wiem, pytanie nie na tym portalu, ale pytam, a co, tak sobie pytam.
Adams
miesiąc temu
PiS odszedł od władzy ale jego przekręty są przyklepywane przez nowy rząd. Gdybym ja z jednej firmy przeniósł cały majątek do drugiej, tą pierwszą zgłosił do upadłości z długami a drugą bym prowadził to bym nie wyszedł z więzienia. Ale PiSowi było wolno. Teraz fundusz amerykański kupił drugą firmę, tą funkcjonującą, nielegalnie obdarzoną majątkiem. Jeżeli znajdzie się uczciwy sąd w Polsce - o co trudno- to transakcja sprzedaży zostanie anulowana. Wtedy Amerykanie dostaną odszkodowanie od skarbu państwa. Tak się robi interesy. A przy okazji syndyk upasie się na majątku upadłego Getinu chociażby dzięki fikcyjnym próbom ugodowym. Żadne próby, każda uwalana przez sąd jako niespełniająca kryteriów próby ugodowej, ale zaprzyjaźniona kancelaria zarabia na tym kokosy.