Dziennik zastanawia się, dlaczego tak się dzieje i czy ma wpływ na niskie inwestycje firm?
Jak zauważa autor artykułu, w trzecim kwartale warunki udzielania kredytów dla firm zostały średnio rzecz biorąc lekko złagodzone. Najwyższy odsetek banków łagodzących politykę wystąpił w przypadku kredytów długookresowych dla małych i średnich przedsiębiorstw - netto 12 proc. W przypadku innych rodzajów kredytów nie było istotnych zmian. Ale uśredniając między wszystkimi rodzajami kredytów zmiana jest dodatnia i to drugi kwartał z rzędu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To już jest ciekawy sygnał, bo generalnie w gospodarce kondycja finansowa przedsiębiorstw nie jest dobra. W tym roku ich rentowność się obniża, rośnie liczba niewypłacalności. Skoro banki nie zaostrzają już kryteriów kredytowych, to może oznaczać, że okres największych problemów mija - możemy przeczytać w dzienniku.
Podatek bankowy i spory frankowe uderzyły w banki
Dlaczego banki w Polsce tak rzadko łagodzą politykę kredytową? - zastanawia się "Puls Biznesu". W ostatnich 10 latach było tylko 12 kwartałów, w których doszło do takiego złagodzenia (30 proc. czasu). W poprzedniej dekadzie było takich kwartałów dwukrotnie więcej (60 proc. czasu).
Po kryzysie zadłużeniowym z 2012 r. banki w Europie przez długi czas redukowały apetyt na ryzyko i przekładało się to też na kraje niedotknięte kryzysem. Innym powodem mogą być wysokie straty polskich banków związane z kredytami frankowymi, które zmuszają je do maksymalizowania zysków na innych liniach biznesowych, w tym poprzez minimalizowanie ryzyka. Jeszcze inną przyczyną systematycznego zacieśniania warunków kredytowych w ostatniej dekadzie może być podatek bankowy, który zmniejsza atrakcyjność kredytów w relacji do obligacji skarbowych - czytamy w dzienniku.