Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
02.12.2019 07:57

Frankowicze górą w sądach, wygrywają większość spraw

W listopadzie polskie sądy wydały 54 wyroki dotyczące mieszkaniowych kredytów walutowych, 3/4 spraw wygrali klienci. Jednak wyroki nadal bywają bardzo rozbieżne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
Wyrok TSUE pomógł frankowiczom. Wygrywają w sądach (Fot: Jacek Babiel)

Polskie sądy wydały w minionym miesiącu 54 wyroki w sprawach dotyczących mieszkaniowych kredytów walutowych. W prawie 75 proc. z nich górą byli klienci – wynika z danych zebranych przez Votum i "Rzeczpospolitą". To 40 wygranych spraw, pięć sądy skierowały do ponownego rozpatrzenia, a tylko w dziewięciu wygrały banki.

Zwiększył się odsetek spraw wygranych przez klientów. W październiku zapadło 31 wyroków, z których 65 proc. było dla nich korzystnych. Wyroków prawomocnych było w listopadzie tylko 11 i tu walka frankowiczów z bankami jest bardziej wyrównana: klienci wygrali w sześciu sprawach, przegrali w pięciu.

Klientom sprzyja wydane 3 października orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. - Z pewnością stanowi ono uzupełnienie linii orzeczniczej, jaką ostatnio wyznaczyły sądy powszechne. Argumenty w nim zawarte wpłynęły na sądy, co obrazują zapadające teraz wyroki - powiedział gazecie Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Według "Rzeczpospolitej", o ile coraz częściej sądy orzekają, że klauzule przeliczeniowe waluty zawarte w umowach są niedozwolone, o tyle w różny sposób oceniają tego skutki. Gdy w listopadzie klienci wygrywali i udało nam się poznać orzeczenia, wyraźnie więcej było unieważnień umów (20 przypadków) niż najczęściej preferowanego przez klientów rozwiązania, czyli tzw. odfrankowienia: przewalutowania na złote po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu z pozostawieniem stawki LIBOR (9 przypadków).

Obejrzyj: ZBP kłamie ws. frankowiczów? "Banki są niespójne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, frankowicze, tsue, kredyty we frankach, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2019

TKKredyty bierze się w walucie w której się zarabia. W innych przypadkach to ruletka i spekulacje. Jakim trzeba być orłem aby liczyć że obca waluta … Czytaj całość

02-12-2019

DaveMiałem świadomość o tym że nie bierze się kredytu w obcej walucie, więc wziąłem kredyt droższy w PLN. Teraz już wiem że byłem frajerem, kto mi teraz … Czytaj całość

02-12-2019

Krzysztof JZabisy abuzywne w umowach takie same,a wyroki rozbieżne..NIEUDOLNOŚĆ POLSKI SĄDÓW PORAZA

Rozwiń komentarze (43)