Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Frankowicze nie mają łatwo. Banki utrudniają jak mogą

51
Podziel się

Aby dochodzić roszczeń w sprawie kredytów frankowych, potrzebna jest dokumentacja kredytowa. Jednak banki zwlekają z jej udostępnieniem.

Banki znalazły sposób na kłopotliwych frankowiczów.
Banki znalazły sposób na kłopotliwych frankowiczów. (iStock.com)
bCZGxVyt

Banki znalazły sposób na kłopotliwych frankowiczów, którzy wybierają się do sądu - pisze "Gazeta Wyborcza". Zwlekają z udostępnianiem zaświadczeń potrzebnych do dochodzenia roszczeń w sprawie kredytów frankowych, albo windują koszty uzyskania dokumentacji.

Za przykład dziennik podaje konkretną sytuację klienta Deutsche Banku, który w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie dokumentacji kredytowej, otrzymał pismo z poleceniem zapłaty bajońskiej sumy.

bCZGxVyv

Wojna na lata. Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. "Sądy są niewydolne"

Bank oczekiwał uiszczenia opłat łącznej wysokości 1,6 tys. zł. Samo wydanie historii spłat kosztowało 1,3 tys. zł, wydanie zaświadczenia o wypłatach transz kolejne 150 zł i dodatkowe 150 zł za wydanie zaświadczenia o ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego - wylicza "Wyborcza".

Praktyką tą już zajmuje się UOKiK, ale inne banki nie są bez winy. Przykładowo banki Millennium i BGŻ BNP Paribas również robią co mogą, aby zniechęcać klientów do roszczeń. Jak wskazuje "Wyborcza", nie respektują choćby wniosków o udostępnienie dokumentacji kredytowej składanych przez klientów, jeśli nie są złożone na formularzach stanowiących wewnętrzne dokumenty banków.

bCZGxVyW
KOMENTARZE
(51)
megan
8 miesięcy temu
za takie cos to juz nakladac ogromne kary na banki i to z automatu .... to juz oszustwo w bialy dzien
Miki77
8 miesięcy temu
Ja nie mogę się doczekać zaświadczenia z millennium, co chwilę przedłużają termin wydania dokumentów. Byłoby fajnie gdyby UOKIK przyjrzał się tym praktykom banków.
FRANEK
8 miesięcy temu
BANKSTERZY!!!!!!BANKSTERZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bCZGxVyX
Joanna
8 miesięcy temu
Władze w Polsce nie zrobiły tego co zrobiły inne cywilizowane kraje Europy (np. Węgry, Chorwacja i inne gdzie udzielano kredytów w CHF). W Polsce nie przewalutowano kredytów po kursie z daty zawarcia umowy kredytowej, co obiecał Pan Andrzej Duda w kampanii przed wyborami w 2015 roku. To karygodne zaniedbanie. Skazano kredytobiorców na nierówną walkę z bankami, wynajmowanie kancelarii prawnych co kosztuje około 15.000 zł i nic nie gwarantuje a sprawy w sądach mogą się ciągnąć latami. Wszystko to pomimo jednoznacznego wyroku TSUE. To skandal!
frankowicz
8 miesięcy temu
a to nie jest tak, że jak sprawa będzie zakończona np. uznaniem że umowa jest nieważna i następuje wzajemne rozliczenie stron, to wszytko, nawet opłaty są brane pod uwagę? To by oznaczało, że banki i tak "oddadzą" te pieniądze. Więc "strzelają sobie w stopę". Oczywiście jak będzie taki a nie inny rezultat sprawy.
Najnowsze komentarze (51)
Mini
8 miesięcy temu
Mam pytanie jakbym/śmy wyjeli pieniądze zostawiając tylko na opłaty, które robimy przelewem. To czy bank przy odpowiedniej liczbie osób mógłby mieć problem?
Aga
8 miesięcy temu
Z bankami rząd nie planuje robić porządku. Ci to są dopiero uprzywilejowani. Robią co chcą i nikomu z rządzących to nie przeszkadza. A wręcz przeciwnie. Pomagają jak mogą. A suweren... się nie liczy.
Jo
8 miesięcy temu
W listopadzie złożyłem do bgzparibas wniosek o wydanie dokumentów, choć banki mają miesiąc na to to do dzisiaj nic nie dostałem. ALE TO BARDZIEJ MNIE DETERMINUJE DO WALKI O SWOJE I SPRAWIEDLIWOŚC.
lessow
8 miesięcy temu
Nieistotne frankowicz czy zlotowkowicz,banki po rowno wala nas w trabe.Jedynymi z ktorymi i dzieki ktorym prosperuja to aktualni "zarzadcy",niewazne jakiej opcji,partyjnej czy bez,na koniec banksterka ma nas w kieszeni.
Klops
8 miesięcy temu
Frankowicze. Uprzywilejowana grupa społeczna. Jest możliwość zrzucenia kredytu z bark. Wg mnie to dalsze cwaniactwo. Wzięliście kredyty jako cwaniaki i jako cwaniaki kombinujecie..
Magda
8 miesięcy temu
Frankowicze to złodzieje! Oddawać kasę !
dxzf
8 miesięcy temu
a ubezpieczenia do kredytu dlaczego nie zwracają
zenon
8 miesięcy temu
Banksterzy działają ręka w rękę z rządzącymi oni jedno wiedzą.To dowód na to, że dzisiaj jeszcze potrafią coś blokować zamiast kajać się za oszustwo.A rządzący jak jacyś głupi nic nie wiedzieli i nic nie potrafią poza oszukiwaniem własnych obywateli i braniem kasy z sejmu.Wstyd i hańba.
bCZGxVyP
Niesamowite!
8 miesięcy temu
Banki nieetycznie utrudniają swoim klientom dochodzenie własnych praw? A w reklamach chwalą się jacy to oni uczciwi, fair, gotowi nieba przychylić swoim ukochanym klientom... A tu takie coś...
Max
8 miesięcy temu
Banki trzeba oddać w zarząd Nowogrodzkiej.
I.Ł
8 miesięcy temu
Wiele miesięcy temu wystąpiłam, dwukrotnie, do Santander (dawne BZWBK) o wydanie jednego brakującego wyciągu bankowego. Bez rezultatu...
Franek
8 miesięcy temu
Prezydent Duda powinien w tym chociaż pomóc frankowiczom, jak nie dotrzymał słowa z kampanii wyborczej dot. przewalutowania kredytów !!!
moj nick
8 miesięcy temu
powolutku az do skutku. Jak sie UOKiK tym zajmie Banki zaplaca kolejne odszkodowania i moze wreszcie do nich dotrze ze nie tedy droga
leyk
8 miesięcy temu
na banki należy wprowadzić zarządy komisaryczne