Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Frankowicze wygrywają w sądach z Bankiem Pekao. Ponad 400 mln zł rezerwy

53
Podziel się:

Bank Pekao, choć nie udzielał kredytów we frankach, dziś prowadzi batalie sądowe z tzw. frankowiczami. To spadek po wydzieleniu Banku BPH. Bank przegrał z kredytobiorcami prawie 90 proc. spraw - podaje "Gazeta Wyborcza".

Frankowicze wygrywają w sądach z Bankiem Pekao. Ponad 400 mln zł rezerwy
Frankowicze kontra Bank Pekao. Instytucja finansowa ujawniła wyniki za drugi kwartał 2021 roku (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDRBPRx

W ostatnich dniach Bank Pekao ujawnił wyniki za drugi kwartał 2021 roku. Jego skonsolidowany zysk netto w tym okresie wyniósł 604,8 mln złotych. To aż o 68 proc. więcej niż przed rokiem w tym samym czasie.

Wyniki Pekao za drugi kwartał

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 1 339,45 mln złotych. To nieco mniej niż przed rokiem, kiedy to wynik ten wyniósł 1 365,55 mln złotych. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 672,75 mln zł wobec 567,85 mln zł rok wcześniej.

"Marża odsetkowa osiągnięta w drugim kwartale 2021 roku wyniosła 2,29 proc. i była wyższa o 0,14 pp., od marży osiągniętej w czwartym kwartale 2020 roku dzięki działalności komercyjnej oraz pozytywnemu wpływowi aktywów przejętych od Idea Banku" - czytamy w sprawozdaniu zarządu.

bEDRBPRz
Zobacz także: Znów zaczniemy płacić bankom za prowadzenie konta - potwierdza wiceszef Związku Banków Polskich.

Aktywa razem banku wyniosły 243,09 mld złotych na koniec drugiego kwartału 2021 roku. Na koniec poprzedniego roku aktywa wynosiły 233,22 mld złotych.

Bank poprawił też wyniki rok do roku skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W pierwszym półroczu Pekao miał 850,43 mln złotych takiego zysku, a po sześciu miesiącach 2020 roku - 546,05 mln złotych.

bEDRBPRF

- Wyniki pierwszego półrocza są dobrym prognostykiem na przyszłość. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze przyspieszenie działalności biznesowej oraz odbudowę rentowności banku - zapewnił Leszek Skiba.

Problemy z frankowiczami

Bank ma jednak problem z frankowiczami, na co zwraca uwagę biznesowa odsłona "Gazety Wyborczej". Chociaż Pekao nie udzielał sam kredytów we frankach szwajcarskich, to jednak portfel takich kredytów przejął w procesie podziału przez wydzielenie Banku BPH.

Dlatego teraz musi szykować się na ewentualne koszty rozpraw sądowych z frankowiczami. Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku Bank Pekao przygotował 438,1 mln złotych rezerwy na ryzyko prawne związane z rozprawami z tego tytułu.

bEDRBPRG

Łącznie bank ma teraz 2,6 mld złotych kredytów we frankach. Przeciw Pekao toczą się 1043 spory sądowe, a łączna ich wartość wynosi 288,8 mln złotych - podaje "GW".

Bank przegrał w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 37 spraw - w tym sześć prawomocnie. Wygrał pięć - jedną prawomocnie.

We wtorek natomiast Pekao podał, że ma nowego wiceprezesa. Po trzech miesiącach pełnienia funkcji prezesa w Tauronie do zarządu banku przeniósł się Paweł Strączyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRBPSa
gieŁda
banki
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(53)
Frankowicze
2 tyg. temu
I co? - odsyłają od Annasza do Kajfasza.Jak tchórze. Wstyd ,hańba. Frankowicze ruszamy na Warszawę pod siedzibę rządu. Oni nam pomogą!!!!. Boicie się załatwić tą sprawę, bo żeby się obcym bankom nie narazić? Wpuściliście młodych Polaków w lichwiarskie kredyty,o których doskonale wiedzieliście, że to pułapka. Kredyty frankowe, a chwilówki to jedno i to samo. Taki sam koszt spłaty. Frankowicze nie poddajemy się.Rząd powinien wydać ustawę o spłacie kredytów frankowych po kursie jak w chwili zaciągnięcia kredytu. Rząd doskonale wie że zapisy w umowach są niezgodne z prawem ale milczą. Tak wygląda polska sprawiedliwość? Czyich praw bronicie? Zlikwidować abuzywne umowy i ukarać uszukańcze banki.
Rudy Mundek Z...
2 miesiące temu
A dlaczego Bank przegrywa? BO OSZUKAŁ!!! Dlaczego oszukał? Bo mógł!!
Joanna
2 miesiące temu
Ja tylko czekam jak podniosą stopy procentowe i kh będą na 5/6 % a nie 2%.I wtedy Andrzejem i Grażyny się rzucą do banków że nie wiedzieli że nikt im nie wytłumaczył, że nie wiedzieli co podpisują.
bEDRBPSb
kosa
2 miesiące temu
to dlaczego przegrywają w sądach jak wszystko było zgodne z prawem
polak maly
2 miesiące temu
Co z książeczkami mieszkaniowymi.Kiedy wygramy my właściciele.40 lat minęło, jak w czterdziestolatku.
...
Następna strona