Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Kiedy wakacje dla kredytobiorców? Szefowa resortu finansów podała termin

12
Podziel się:

Magdalena Rzeczkowska chce, żeby z wakacji kredytowych można było skorzystać już w wakacje. Szefowa resortu finansów powiedziała, że propozycje rządu są skierowane do osób zadłużonych w złotych, ale z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli skorzystać także zadłużeni we frankach.

Kiedy wakacje dla kredytobiorców? Szefowa resortu finansów podała termin
Magdalena Rzeczkowska, chce, żeby z wakacji dla kredytobiorców można było skorzystać już latem (PAP, Marcin Obara)

Szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska chce, żeby wakacje kredytowe mogły być wdrażane już od wakacji, tak aby od lipca kredytobiorcy mogli składać wnioski.

Jesteśmy w trudnej sytuacji, bo po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, czyli wojną na Ukrainie, co wpływa na inflację. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów. Stąd działania rządu, kierowane do Polaków, którzy wymagają wsparcia i pomocy w spłacie kredytów. Ta oferta złożona jest z trzech elementów – z wakacji kredytowych, z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który już funkcjonuje, ale nieco go zmieniamy, i ze wskazania zamiennika wskaźnika WIBOR – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Funduszu Wsparcia Kredytobiorców także dla frankowiczów?

Rzeczkowska dodała, propozycje rządu są skierowane do osób zadłużonych w złotych, ale z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli skorzystać także zadłużeni we frankach, bo jest to "rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszyscy, którzy mają problemy ze spłatą kredytu".

"Te rozwiązania są właśnie konsultowane, trwają szerokie konsultacje społeczne. Obejmują one rozmowy z sektorem bankowym, ale także czekamy na uwagi. Termin ich zgłaszania upływa jutro o 14, więc jeszcze nie wszystkie do nas dotarły" – powiedziała minister finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 260 zł za 1 kg czereśni. "Pytanie: kto to kupił? Może owoce się popsuły?"

Magdalena Rzeczkowska w radiu powiedziała, że stronie rządowej zależy nam, aby te przepisy zostały jak najszybciej przyjęte,

Potem jeszcze czekają nas prace parlamentarne, a chcielibyśmy, aby wakacje kredytowe mogły być wdrażane już od wakacji. Rozwiązania dotyczące zamiennika WIBOR wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r., bo tu jest potrzebny czas na przygotowania – dodała ministra finansów.

W jej ocenie najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla kredytobiorców w problemach są wakacje kredytowe.

Choć trzeba pamiętać, że nie jest to skrócenie okresu spłaty kredytu, tylko jego wydłużenie, ale efektem jest realne zmniejszenie obciążeń w latach 2022 i 2023. Zmniejszenie w tym roku będzie dotyczyć czterech rat, czyli po 2 w trzecim i w czwartym kwartale, a także czterech rat w roku przyszłym, po jednej w każdym kwartale. W ramach wakacji kredytowych więc będziemy mogli nie spłacić 8 rat, a wynikające z tego wydłużenie okresu spłaty kredytu nie będzie obciążone odsetkami. To, co może zostać naliczone, to opłaty ubezpieczeniowe – powiedziała Rzeczkowska.

Była szefowa KAS, uważa, że wniosek w sprawie wakacji kredytowych będzie można złożyć z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, mailowo lub na papierze.

"Chcemy, aby od lipca kredytobiorcy mogli składać wnioski o wakacje kredytowe. Ale to ten, kto ma kredyt, będzie decydował, kiedy składać taki wniosek" – powiedziała minister finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Basia
19 godz. temu
Przyda się, chociaż przyznam, że było warto, bo dzięki temu mam moje upragnione mieszkanie w Rowach, Apartamenty Lubicz.
Milena
6 dni temu
Ja też mam kredyt, bo wymarzyliśmy sobie dom. Już kończymy budowę i musimy go tylko wykończyć, ale to pójdzie już gładko, bo polecono nam firmę Budo Dekoracja, która nam z tym pomoże.
serwentix
2 tyg. temu
Izraelski snajper zastrzelił dziennikarkę strzałem w głowę - W zdarzeniu, które miał miejsce 11 maja 2022 r., palestyńska dziennikarka Shirin Abu Akleh została zabita strzałem w głowę podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego w mieście Dżanin na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy zostali zabici lub ranni w wyniku użycia nadmiernej siły przez wojsko izraelskie podczas protestów lub policyjnych przeszukań i aresztowań. Wygląda na to, że niektórzy Palestyńczycy zostali zabici w pozasądowych egzekucjach, stanowiących zbrodnię w świetle prawa międzynarodowego. „Zabójstwo dziennikarki Shirin Abu Akleh jest krwawym przypomnieniem śmiercionośnego systemu, w którym Izrael zamyka Palestyńczyków. Izrael bezkarnie zabija Palestyńczyków. Ilu ludzi musi jeszcze zginąć, zanim społeczność międzynarodowa pociągnie Izrael do odpowiedzialności za powtarzające się zbrodnie przeciwko ludzkości?” – powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Kredytobiorca
2 tyg. temu
Korzystanie z wakacji kredytowych i wydanie tych pieniędzy na konsumpcję jest nieskuteczne. Każdy kredytobiorca powinien zacisnąć pasa i nadpłacać kredyt. Jedynie to obniża skutecznie cześć odsetkową.
muma
2 tyg. temu
Broń Was Panie Boże przed takimi wakacjami. Kto nie musi niech nie wpada na taki pomysł.