Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|

Kolejna podwyżka stóp proc. to znów mniejsza szansa na kredyt. Ile teraz pożyczają banki?

5
Podziel się:

Na czerwcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych banki zareagowały ponownym ograniczeniem zdolności kredytowej. To, że w większości zdecydują się na podobny krok po wczorajszym posiedzeniu, jest bardzo prawdopodobne. O ile mniej można teraz pożyczyć? To zależy od sytuacji kredytobiorcy, ale także polityki konkretnego banku. Co ciekawe, jeden z nich pożycza teraz więcej niż miesiąc temu.

Kolejna podwyżka stóp proc. to znów mniejsza szansa na kredyt. Ile teraz pożyczają banki?
Osiedle Warszawa (PAP, Albert Zawada)

Wszystkie badane przez nas banki (oprócz jednego) po raz kolejny zmniejszyły kwotę kredytu hipotecznego, którą są skłonne pożyczyć przy niezmieniających się dochodach. Każda podwyżka stóp procentowych to bowiem wyższe raty, które z każdym zacieśnianiem polityki pieniężnej są większym obciążeniem dla budżetów potencjalnych kredytobiorców.

Banki, chcąc ograniczać ryzyko kredytowania, wyliczają coraz niższą zdolność kredytową. Za nami kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżka stóp o 50 pb pewnie znów sprawi, że o kredyt będzie trudniej. Warto jednak zauważyć, że w tym miesiącu RPP postąpiła zachowawczo, więc zmiany w zdolności nie powinny drastycznie zadziałać na niekorzyść kredytobiorców. Co więcej, ze strony samych banków widać już teraz światełko w tunelu, które zwiastuje, że wkrótce w niektórych instytucjach o kredyt może być łatwiej.

Zdolność kredytowa o 42 tys. zł niższa

Zapytaliśmy banki, jaką kwotę kredytu hipotecznego są skłonne udzielić parze, która zarabia łącznie 10 tys. zł netto i ma jedno dziecko. Są to odpowiedzi banków na czerwcową podwyżkę, to, jak zareagują na lipcową, będziemy wiedzieć dopiero za kilka tygodni. Prawie wszystkie instytucje zadeklarowały, że pożyczą mniej niż miesiąc wcześniej – niektóre tylko o kilkanaście tysięcy złotych, inne aż o ok. 150 tys. zł.

Wyjątkiem od reguły jest PKO Bank Polski, który nie dość, że najłagodniej ocenia sytuację finansową klientów, to jeszcze wbrew rynkowej tendencji, jest skłonny pożyczyć więcej niż w czerwcu.

Pozostałe instytucje po raz kolejny ograniczyły oferowaną kwotę finansowania i średnio można pożyczyć o 42 tys. zł mniej niż jeszcze miesiąc temu. Dane rozmywa jednak duży wzrost maksymalnej zdolności w PKO BP. Gdyby wykluczyć ten bank ze stawki, to średnia kwota zdolności spadłaby do prawie 54 tys. zł.

Szanse na uzyskanie finansowania od zeszłego miesiąca zdecydowanie urosły w PKO BP. Względnie stabilna sytuacja panuje w BOŚ Banku, Santander BP i Alior Banku.

Za nami 10. podwyżka stóp – o ile spadnie szansa na kredyt?

Naprawdę trudno teraz przewidzieć, jak zareagują banki na kolejną podwyżkę stóp procentowych, która nastąpiła w czwartek, 7 lipca. Ze względu na relatywnie zachowawczy ruch RPP cięcia zdolności nie powinny być drastyczne.

Warto też pamiętać, że banki potrzebują czasu na dostosowanie swojej polityki do aktualnej decyzji RPP, więc nie jest tak, że kolejnego dnia po jej ogłoszeniu, szansa na kredyt drastycznie spada. Dopiero w przyszłym miesiącu dowiemy się, o ile znów zmniejszyła się zdolność kredytowa Polaków po czwartkowym posiedzeniu Rady.

Da się jednak zauważyć na rynku tendencję, że mimo zacieśniania polityki monetarnej, banki zaczęły rozluźniać swoje kryteria, aby w ogóle móc komukolwiek udzielić kredytu. Podczas liczenia zdolności zaczęły bowiem uwzględniać nieakceptowane dotychczas dochody, np. ze świadczenia 500+, najmu czy umów cywilnoprawnych.

Anna Serafin, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(5)
ZK590
miesiąc temu
Taki koszt kredytu dla tych co kupili mieszkanie to teraz dobrodziejstwo. Niestety rozdawnictwa darmowego kredytu napędziło ceny mieszkań, które teraz stały się niedostępne, szczególnie dla tych co latami oszczędzali na swoje 4 kąty.
tbwawa
miesiąc temu
Mieszkania dla "młodych" ludzi odlatują w kosmos ....
robi1970
miesiąc temu
Banki to złodzieje, tak jak ten rząd.
Drozyzna Plus
miesiąc temu
Sluchac Prezydenta- zagryźć zęby !!! Człowiek przez zaciśnięte zęby mniej zje, to i mniej odczuje program Drożyzna Plus, a micha ryżu to i przez zaciśnięte zeby jakoś może uda się zaciągnąć do przełyku
Hhj
miesiąc temu
Masło maślane, żadnych danych liczbowych ile banki przyznały ostatnio kredytów i ile było wniosków o tenże, oraz porównanie do analogicznego okresu rok temu. Poprostu bełkot