Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Nieruchomości. Rata kredytu hipotecznego o przynajmniej 100 zł w górę

16
Podziel się:

Ostatnie dni przyniosły pierwszą od kilku lat podwyżkę stóp procentowych NBP. W ślad za nią w górę poszły też wskaźniki rynkowe, na podstawie których banki ustalają oprocentowanie kredytów hipotecznych. O ile zwiększyła się rata kredytu? Kiedy podwyżki w swoich portfelach odczują klienci? Sprawdziliśmy to.

Nieruchomości. Rata kredytu hipotecznego o przynajmniej 100 zł w górę
Raty kredytu hipotecznego wzrosły. Według wyliczeń ekspertów co najmniej o 100 zł (WP, Mateusz Madejski)

Parafrazując wypowiedź prezesa Banku Citi Handlowy sprzed kilku lat, można powiedzieć, że kończy się czas tanich kredytów. W tym kredytów hipotecznych. O ile jeszcze na początku ubiegłego tygodnia wysokość trzy- i sześciomiesięcznych stawek WIBOR wynosiła 0,25 proc. i 0,33 proc., to decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 6 października spowodowała, że obecnie wynoszą one 0,67 proc. i 0,80 proc.

Wzrost stawek rynkowych oznacza wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, a w konsekwencji większe obciążenie domowego budżetu z tytułu miesięcznych rat. Sprawdziliśmy, kiedy kredyt hipoteczny będzie droższy i po jakim czasie tę podwyżkę w swoich portfelach odczują kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny - o ile wzrośnie jego rata?

To, jak wzrost stawek rynkowych przełoży się na wyższe oprocentowanie, a w konsekwencji większą ratę zobowiązania, pokażę na przykładzie kredytu udzielonego na 25 lat. Jego oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 3M powiększonej o marżę w wysokości 2,40 proc. Oprocentowanie tego kredytu - dla stawek sprzed podwyżki - wynosiło 2,65 proc. i 3,07 proc. dla trzymiesięcznej stawki obowiązującej obecnie.

AMRON-SARFiN w "Ogólnopolskim raporcie o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości 2/2021" podał, że średnia kwota kredytu hipotecznego w II kwartale 2021 r. wynosiła 330 068 zł. Kredytobiorca spłacający zobowiązanie w takiej kwocie powinien się liczyć ze wzrostem raty o 71 zł (z 1 506 zł na 1 576 zł).

O ile wzrosną miesięczne raty w przypadku innych kwot kredytu? Możesz to sprawdzić na poniższej infografice.

Jak widać, domowy budżet kredytobiorcy spłacającego zobowiązanie w kwocie 400 tys. zł będzie obciążony kwotą większą o 87 zł. W przypadku kredytu w kwocie 500 tys. zł rata wzrośnie o 108 zł miesięcznie, a zobowiązania w wysokości 1 miliona zł – o 217 zł.

Kredyt hipoteczny - kiedy kredytobiorcy odczują podwyżkę oprocentowania?

Na szczęście, w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, których oprocentowanie jest bezpośrednio powiązane ze stopą referencyjną NBP, wysokość odsetek kredytów na zakup mieszkania niekoniecznie musi zmienić się od razu po wzroście stawek WIBOR.

To, od kiedy kredytobiorca będzie płacił wyższe raty zależy od rozwiązań stosowanych przez bank udzielający finansowania. Przykładowo:

  • w Banku Millennium obecnie oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 3M z 30 września 2021 r. (0,23 proc.) i obowiązuje przez 3 miesiące;
  • mBank aktualizuje stawkę bazową cztery razy w roku. W przedostatnim dniu roboczym: lutego, maja, sierpnia i listopada sprawdza stopę referencyjną WIBOR 3M stosowaną na rynku. Nowa stawka obowiązuje przez kolejne 3 miesiące. Od 3 września 2021 r. w banku obowiązuje stawka bazowa 0,22 proc.;
  • w PKO BP termin aktualizacji stawki wynika z umowy kredytu i jest indywidualny dla każdego klienta (bank ustala oprocentowanie na podstawie stawki WIBOR 6M);
  • w ING Banku Śląskim w pierwszym okresie obowiązywania stopy procentowej WIBOR 6M jest ustalany w wysokości tego wskaźnika z ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym została zawarta umowa. Pierwsza zmiana wskaźnika referencyjnego następuje w szóstym miesiącu kalendarzowym od podpisania umowy, w dniu określonym w niej jako dzień spłaty raty. Każda następna zmiana wskaźnika referencyjnego następuje co 6 miesięcy od poprzedniej zmiany.

Jeżeli spłacasz kredyt mieszkaniowy, możesz sprawdzić w umowie, kiedy zmieni się wysokość stawki referencyjnej, na podstawie której obliczane jest oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny w walucie - co ze stawkami LIBOR?

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w walucie (np. we frankach szwajcarskich) ustalane jest na podstawie stawek LIBOR. Ich wysokość jest ujemna (LIBOR 3M dla CHF to -0,7644%). W tym przypadku problemem nie jest zmiana wysokości tej stawki, ale to, że pod koniec tego roku nie będzie już publikowana. Jako zamiennik LIBORU Komisja Europejska wskazała stawkę SARON 3 months Compound Rate (SAR3MC). Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ona przyjęta. Obecnie banki czekają na decyzję Komisji Europejskiej.

Powinniśmy przygotować się na to, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost stawek referencyjnych, co przełoży się na wyższe obciążenia z tytułu spłacanych kredytów. Trzeba jednak mieć nadzieję, że wzrosty te rozłożą się na dłuższy czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(16)
Oszukany.
rok temu
Widzę że tu są w tabelce całkiem inne wyliczenia niż w rzeczywistości bo mi kredyt hipoteczny wzrósł o 400 zł a nie tak ja w pierwszej rubryce przy 400 tys. Kredytu hipotecznego.
Pyk
rok temu
Niestety, ale to nie jest nic nieoczekiwanego, nawet nasz doradca przy zakupie mieszkania na Praga Arte nas uprzedzął, zebyśmy byli przygotowani. Teraz chcemy wziąć drugie mieszkanie, przy odrobinie kalkulacji, mamy wszystko dobrze ogarnięte.
Dar
rok temu
Do kredytu trzeba podchodzić z głową, ale nie ma tragedii – po prostu stopy były niskie, dla nikogo to nie jest zaskoczeniem. A kupować mieszkania warto przy tej inflacji – ja nie mam dużych przychodów, więc kupuję mikroapartament w Warszawie – Modern Space, będzie łatwo wynająć i zabezpieczę się finansowo…
rgesfd
rok temu
Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Gola twarz
rok temu
Nie mam kredytu bo zyje w przyczepie Hobby Exclusive 14 metrow w otulinie parku narodowego. Mysle o jakiejs ziemiance badz adaptacji jaskini. Rozwazam rowniez jurte mongolska