Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe pytania do TSUE. Frankowicze mogą być spokojni. Banki nie mogą zawieszać postępowań

19
Podziel się

Eksperci uważają, że złożone przez sąd w Gdańsku pytania prejudycjalne do TSUE nie powinny wydłużyć tysięcy rozpoczętych spraw w całym kraju. Jak podkreślają, rozstrzygnięcie ich nie zależy od stanowiska Trybunału wobec takiego wystąpienia.

Postępowania mogą zostać zawieszone tylko na zgodny wniosek stron. A na to frankowicze nie pójdą
Postępowania mogą zostać zawieszone tylko na zgodny wniosek stron. A na to frankowicze nie pójdą (East News, LUKASZ SOLSKI/East News)
bCYzpezV

Niedozwolony charakter klauzul przeliczeniowych jest już utrwalony w orzecznictwie. Niemniej można zaobserwować, że prawnicy bankowi posługują się wskazanymi pytaniami, żeby wydłużać rozpoczęte procesy. Znawcy tematu uspokajają jednak, że postępowanie może zostać zawieszone tylko na zgodny wniosek stron. Ich zdaniem frankowicze raczej prędzej przestaną spłacać swoje zobowiązania, niż się na to zgodzą. A to może postawić banki w dość trudnej sytuacji.

Sprawy się wydłużą?

W ostatnim czasie wielu ekspertów specjalizujących się w sprawach frankowych twierdziło w mediach, że złożone przez Sąd Okręgowy w Gdańsku pytania prejudycjalne do TSUE brzmią jak tezy forsowane w procesach przez banki. Z kolei Związek Banków Polskich podkreślał, że decyzję o zadaniu ich podjął sąd.

– Pytania sugerują, że nieuczciwość umów dawnego GE Money Banku dot. tylko wysokości marży, uzyskiwanej na kursach stosowanych do przeliczeń zobowiązań z umowy kredytu, a nie całego mechanizmu indeksacji. Ponadto sąd pyta, czy aneks, który kilka lat później sprecyzował zasady ustalania tych kursów, uzdrawia poprzednie nieprawidłowości, a więc umowa nie może być już kwestionowana. To wszystko są tezy banków – mówi adwokat dr Jacek Czabański.

bCYzpezX

Obejrzyj też: Banki nie odpuszczą. Przyjdą po rozliczenie kapitału, którym przez lata dysponował klient

Jak stwierdza radca prawny Barbara Garlacz, pytania są zbieżne z twierdzeniami banków. Dotykają bowiem generalnych kwestii a nie konkretnych okoliczności. Zaskakujące jest też m.in. opieranie się wprost na art. 358 k.c. i art 156 (1) k.p.c. Na to dokładnie powoływał się mBank w swoich propozycjach pytań do TSUE w innej sprawie, toczącej się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. W jej opinii, Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku powinien podjąć się wyjaśnienia kwestii powstania ww. pytań.

– Obecnie prawnicy bankowi posługują się pytaniami Sądu Okręgowego w Gdańsku, żeby wnioskować o zawieszanie innych procesów, w tym przeciwko pozostałym bankom. Istnieje więc zagrożenie, że część sądów będzie odraczać postępowania do czasu udzielenia odpowiedzi przez TSUE – ostrzega dr Czabański.

Z kolei adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal zapewnia, że sprawy nie ulegają zawieszeniu automatycznie. Każdy sędzia samodzielnie decyduje o tym, czy jego rozstrzygnięcie zależy od wyniku postępowania toczącego się przed TSUE. W opinii mec. Bartosiaka, dotychczasowe orzecznictwo jest raczej jednoznaczne. Niedozwolony charakter klauzul przeliczeniowych jest już przesądzony. Nie trzeba więc czekać na kolejne wyroki, potwierdzające to, co już przecież wiadomo.

bCYzpeAd

– Z pewnością zadane przez sąd pytania będą stanowiły dla banków kolejny pretekst do tego, aby przedłużać, utrudniać czy wręcz próbować zniweczyć dochodzenie przez klientów ich słusznych praw. Wydźwięk ww. wystąpienia jest jednoznacznie probankowy. Jednak należy pamiętać, że sądy orzekające w sprawach CHF nie są w żaden sposób zobligowane do zawieszania postępowania z uwagi na zadane przez SO w Gdańsku pytania prejudycjalne. Trzeba mieć również na uwadze art. 178 k.p.c. Stanowi on, że sąd może zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. Takiego zaś wniosku kredytobiorcy na pewno nie będą składać ani popierać – uspokaja adwokat Jacek Sosnowski.

Banki bez zysku

Dr Czabański wyjaśnia, że w interesie banków jest przedłużanie postępowań sądowych, bo w ich trakcie kredytobiorcy ciągle płacą znacznie zawyżone kwoty rat spłaty kredytu. Dlatego pełnomocnicy kredytodawców już składają wnioski do sądów, aby specjalnie wydłużać trwające sprawy. Według prawników z Kancelarii MBM Legal, niewykluczone jest, że wskutek tego większa liczba klientów zaprzestanie spłacania swoich zobowiązań. W przypadku masowych działań to może postawić banki w trudnej sytuacji. Zatem w ostatecznym rozrachunku przeciąganie procesów im się zwyczajnie nie opłaca.

– Dążenie banków do tego, aby przedłużać sprawy w efekcie odwróci się przeciwko nim. Klienci przestaną spłacać raty. Takie decyzje są już podejmowane. W mojej opinii, będzie ich coraz więcej. Komisja Europejska w jednym ze swoich stanowisk wskazała, że z uwagi na długotrwałe procesy sądowe, konsumenci powinni mieć możliwość uchylenia się w spełnieniu świadczeń opartych na nieuczciwych warunkach jeszcze przed wydaniem wyroku – podkreśla radca prawny Garlacz.

Z kolei adwokat Jacek Mikołajonek z Kancelarii MBM Legal przypomina sytuację, która kilka lat temu dotyczyła tzw. „polisolokat”. Wówczas pytania prawne były kierowane do Sądu Najwyższego i wiele spraw zostało zawieszonych. Jednak po kolejnych rozstrzygnięciach, korzystnych dla konsumentów, postępowania znacznie przyspieszyły. Obecnie tego typu sprawy są rozstrzygane już na pierwszej rozprawie. I tak też może być w przypadku kredytów frankowych.

bCYzpeAe

– Gdyby pełnomocnik banku podniósł argument, że Sąd Okręgowy w Gdańsku zadał pytania prejudycjalne, kredytobiorca powinien zaznaczyć, że dotyczą one wyłącznie specyficznej konstrukcji umowy dawnego GE Money Banku. Ponadto poruszone w nich kwestie były już przedmiotem wykładni TSUE w szeregu innych orzeczeń – radzi dr Czabański.

Zdaniem Jakuba Bartosiaka, prawna ocena zobowiązań kredytowych nie wymaga oczekiwania na rozstrzygnięcie kolejnych postępowań przed TSUE. W przypadku ustalenia przez sąd nieważności umowy, jest ona za taką uznawana od momentu jej zawarcia. Zatem zagadnienia, jakie zostały przedstawione w pytaniach prawnych, nie będą miały znaczenia. Jeśli zaś sąd stwierdza nieważność, na podstawie przepisów wprost przewidujących takie rozwiązanie, umowa przestaje być ważna w momencie uprawomocnienia się wyroku.

bCYzpeAf

– Zawieszenie postępowania w sytuacji, gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed TSUE, de facto dotyczy tylko sądu, który zadał przedmiotowe pytania. Rozstrzygnięcie tysięcy spraw zawisłych w całym kraju nie zależy od stanowiska Trybunału w odniesieniu do wystąpienia SO w Gdańsku. Miejmy więc nadzieję, odwołując się też do zdrowego rozsądku, że w większości sądy nie skorzystają z tej alternatywy. Niemniej kredytobiorcy powinni pamiętać o tym, że na postanowienie o zawieszeniu postępowania przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji. Nie jest więc ono ostateczne – zaznacza mec. Sosnowski.

W ocenie Barbary Garlacz, procedowanie w powyższym zakresie może potrwać w TSUE od 1,5 roku do nawet 2 lat. Wcześniej należy spodziewać się opinii Rzecznika Generalnego. Klienci banków powinni zatem składać pozwy, bo do tego czasu sprawy sądowe nabiorą tempa. Ukształtowanie się linii orzeczniczej zajmie ok. 2-3 lata. W tym czasie banki mogą zacząć poważnie rozważać ugody z tymi, którzy pójdą do sądów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYzpeAy
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(19)
@Kris
8 miesięcy temu
Gdzie leży geneza udzielania kredytu we frankach i kto wpdł na ten świetny pomysł? Że wymyslono to , nie ulega żadnej wątpliwości. Proszę o podanie, kto , kiedy wpadł na pomysł udzielania kredytów we frankach? Jest to długoterminowy przewał stulecia skierowany na obywateli ...tylko Polski.
warszawiak
8 miesięcy temu
To nie wątpliwości banku tylko zwykła gra na czas i przedłużanie agonii kilku banków. Tracą na tym polskie rodziny i dzieci. Banksterzy walczą też o swoje posady.
korol
8 miesięcy temu
Lichwa i tyle okradanie ludzi w biały dzien
bCYzpeAz
koniec lichwy
8 miesięcy temu
Syf banksterski łapie się brzytwy bo tonie....!!!
LP
8 miesięcy temu
Wyrok mówi wyraźnie. Jeżeli zapisy umowy sa niezgodne z prawem to umowa na wniosek poszkodowanej strony może ulec rozwiązaniu. I czego tu nie rozumieć? Jak ci bank wpisze że np. kurs franka którego nikt nigdy na oczy nie widział jest zależny od widzimisie prezesa, zarządu i św. Mikołaja to jest to zapis niezgodny z prawem. Powinien być dokładny żebyś zawsze mógł sprawdzić ile masz do oddania. A przy takim zapisie nigdy nie wiesz!! I ten wyrok ma za zadanie ogólne karanie złodzieji nie tylko bankowych, bo w przeciwnym wypadku musiałbyś latać z każdą umową do prawnika i sprawdzać czego nie ukryli w umowie. Dodatkowo zakaz robienia poprawek przez Sądy w umowach ma za zadanie karę dla oszustów żeby ci nie myśleli że jak ich złapią to najwyżej poprawią ich fałszerstwa i tak wyjdą na swoje. A tu KARA!!! I jeszcze nieważność umowy od początku! Czyli na jakiej podstawie ktoś coś chce od kogoś jeśli nie ma żadnej umowy, NIE ISTNIAŁA!!
Najnowsze komentarze (19)
milo
8 miesięcy temu
Tak to jeszcze, na szczęście, nie jest, żeby strona sama mogła zawieszać postępowanie. W sprawie sądowej może to zrobić sąd, a nie bank.
empi
8 miesięcy temu
Banki w Polsce nie umieją normalnie działać bez łamania prawa. Relacji z klientami już nie naprawią, zbyt dużo krzywd i złamanych życiorysów mają na sumieniu.
maro
8 miesięcy temu
franki!!! oczywiscie ze to przekret.. ktos wpadl na wspanialy pomysl by wydoic naiwniakow.. Tak samo jest z owsiakiem, pod przykrywka pomocy i graniu na uczuciach innych zarabia niezla kase.. kolejnym jest rydzyk ktory to zmobilizowal swoje fanki do platnosci , dajac w zamian odkupienie... NA NAIWNOSCI LUDZI ROBI SIE KUPE KASY
niestety
8 miesięcy temu
To bardzo smutne żyć w kraju na czele rządu którego stoi człowiek, który zbudował swój majątek na oszustwie frankowym.....
maro
8 miesięcy temu
frankowiczu jesli zapisy w umowie byly bezprawne to dlaczego czekales tak dlugo by to ujawnic?
obserwatorka
8 miesięcy temu
Drogi kredytobiorco w złotówkach jak nie rozumiesz tematu to nie zabieraj głosu i nie bądz mądrzejszy od sądów europejskich i krajowych bo się ośmieszasz!! płać te swoje złotówki i ciesz się że nie musisz przeliczać franka na złotowki bo jesteś głupi jak BUT
fbvb
8 miesięcy temu
dziękuje PIS za pomoc ,spotkamy się przy urnie
ja
8 miesięcy temu
Rządy (nie tylko w Polsce) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę albo pompują giełdę i rynek nieruchomości. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
bCYzpeAr
Grzegorz
8 miesięcy temu
a płaćcie teraz i płaczcie. szczyciliście się że macie kredyt we frankach, uważaliście się za lepszych, więcej wartych, bogatszych. Trzeba było nie podpisywać, znaliście wszelkie ryzyka, a przede wszystkim walutowe.
Grześ
8 miesięcy temu
Dlaczego ja, biorąc pożyczkę muszę spłacać w walucie polskiej a ci we frankach będą mieli umorzona pożyczkę?
Zorro
8 miesięcy temu
Ja jestem zwykłym zjadaczem chleba , przeciętnie zarabiającym i też mam kredyt we frankach. Nie sądze się bo to kosztuje.
LP
8 miesięcy temu
Wyrok mówi wyraźnie. Jeżeli zapisy umowy sa niezgodne z prawem to umowa na wniosek poszkodowanej strony może ulec rozwiązaniu. I czego tu nie rozumieć? Jak ci bank wpisze że np. kurs franka którego nikt nigdy na oczy nie widział jest zależny od widzimisie prezesa, zarządu i św. Mikołaja to jest to zapis niezgodny z prawem. Powinien być dokładny żebyś zawsze mógł sprawdzić ile masz do oddania. A przy takim zapisie nigdy nie wiesz!! I ten wyrok ma za zadanie ogólne karanie złodzieji nie tylko bankowych, bo w przeciwnym wypadku musiałbyś latać z każdą umową do prawnika i sprawdzać czego nie ukryli w umowie. Dodatkowo zakaz robienia poprawek przez Sądy w umowach ma za zadanie karę dla oszustów żeby ci nie myśleli że jak ich złapią to najwyżej poprawią ich fałszerstwa i tak wyjdą na swoje. A tu KARA!!! I jeszcze nieważność umowy od początku! Czyli na jakiej podstawie ktoś coś chce od kogoś jeśli nie ma żadnej umowy, NIE ISTNIAŁA!!
Marka s
8 miesięcy temu
Banki mogą wypłacać sobie premie i nagrody oraz wynagrodzenia dla akcjonariuszy na poczet przyszłych zysków z kredytów. Dlatego przedłużają i nie chcą dogadywać się z klientami . Bo dopóki kredyt taki jest w trakcie batalii sądowej i nawet jeśli nie jest spłacany to banki mogą zapisywać sobie od tego kredytu karne odsetki i obliczać z tego tytułu przyszły potencjalny zysk i od tego zysku którego nawet może nie być. Mogą już teraz wypłacić sobie wynagrodzenia dla prezesów i się i akcjonariuszy . Dlatego mają w nosie czy kredyt będzie spłacany czy nie.
Jan
8 miesięcy temu
Biorący kredyt we frankach świetnie zdawali sobie sprawę, że to hazard - to pierwsze, a po drugie ponad 90% frankowiczów to bardzo bogaci i wpływowi ludzie, którzy chcieli dodatkowo zarabiać na wynajmie. Nie rozumiem dlaczego teraz mam pokrywać przegraną hazardzisty.