Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kredyty we frankach. Bank Millennium zwiększa rezerwę na hipoteki walutowe

3
Podziel się:

Decyzję o zwiększeniu rezerwy Zarząd Banku Millennium podjął 16 stycznia. W lakonicznym komunikacie prasowym podkreślono, że decyzja ta jest spowodowana ryzykiem związanym z walutowymi kredytami hipotecznymi.

Bank Millennium zwiększa rezerwę o 150 mln złotych.
Bank Millennium zwiększa rezerwę o 150 mln złotych. (Wikimedia Commons CC BY, NDT)

Zarząd Banku Millennium S.A. przekazał, że w czwartek 16 stycznia zdecydował się na zwiększenie rezerwy o 150 mln złotych. Wszystko przez "ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi", które "wpłynie na wynik banku przed opodatkowaniem za IV kwartał 2019 roku".

Na więcej informacji od banku Millennium trzeba poczekać do połowy lutego.

"Więcej informacji o ryzyku prawnym i tej rezerwie zostanie ujawnionych w raporcie rocznym za 2019 rok, który zostanie opublikowany w dniu 14 lutego 2020 roku" - informuje zarząd w lakonicznym komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: Wojna na lata. Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. "Sądy są niewydolne"

W praktyce oznacza to, że Millennium dmucha na zimne i chce się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami kredytobiorców, którzy wzięli pożyczki hipoteczne we frankach. Jest to związane z październikową decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wydał on wtedy wyrok korzystny dla tzw. frankowiczów. Dzięki temu wygrywają oni swoje sprawy z kredytodawcami w sądach. Wygrała także rodzina Dziubaków, której dotyczył bezpośrednio wyrok TSUE.

Nie jest to pierwsza instytucja, która zdecydowała się na ten krok. Wcześniej bowiem rezerwę finansową zwiększył m.in. mBank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Akcjonariusz
4 lata temu
Ciekawe czy ówczesny i obecny zarząd odda premie albo akcjonariusze pozwą ich za działanie na szkodę banku. Przecież wprowadzenie tak niebezpiecznego dla klientów produktu opartego o tak ryzykowne pod względem prawnym wzorce umowy to może być działanie na szkodę firmy i klientów, nie mówiąc już o katastrofie wizerunkowej. Akcje dołują, dywidend brak, rezerwy zamrożone a oni zamiast dogadać się z klientami, pokazać, że jako jedyny bank w Polsce chce uczciwie rozwiązać ten problem to brną w przegrane sprawy sądowe i wydają niepotrzebnie miliony na lobbing i obsługę prawną.
Pablo
4 lata temu
Te kredyty to ordynarny przekręt na setkach tysięcy rodzin. Gdzie jest prokuratura???czy ktoś wreszcie poniesie odpowiedzialność za ten złodziejski wał???
ina
4 lata temu
No i pięknie!Wreszcie banksterski beton kruszy się. Dość dojenia rodaków