Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

O kredyt będzie jeszcze trudniej. Prognozy banków "nadal pesymistyczne"

16
Podziel się:

Na III kwartał tego roku banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny — wynika z danych NBP.

O kredyt będzie jeszcze trudniej. Prognozy banków "nadal pesymistyczne"
Banki oczekują spadku popytu w przypadku długoterminowych kredytów (Adobe Stock, Vitalii)

Jak wskazano w opublikowanych w poniedziałek wynikach ankiety Narodowego Banku Polskiego, pogorszenie się perspektyw sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych istotnie ograniczyły aktywność na rynku kredytowym w II kwartale 2022 r. Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.

Spadek popytu motywowany był głównie zmniejszeniem się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz pogorszeniem się sytuacji gospodarstw domowych i prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym — poinformował NBP.

Banki ostrożniej kredytują firmy

Jak poinformowano, w II kwartale 2022 r. pojedyncze banki nieznacznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, ale większość warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw nie została zmieniona. Ankietowane banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. przede wszystkim decyzjami RPP w zakresie polityki pieniężnej oraz wzrostem ryzyka branży. W II kwartale 2022 r. banki zauważyły spadek popytu w większości segmentów kredytu dla przedsiębiorstw. W III kwartale br. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania przedsiębiorstw, przy czym częściej w przypadku dużych przedsiębiorstw niż sektora MSP.

- Prognozy banków odnośnie popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw są nadal pesymistyczne — wskazano.

Kredyty hipoteczne już nie dla każdego

W wynikach ankiety podano, że drugi kwartał 2022 r. był kolejnym okresem zacieśniania przez banki kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Ankietowane banki wskazywały, że do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się głównie pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych. W II kwartale 2022 r. banki ponownie odnotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Zdaniem banków przyczyniły się do tego głównie pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmiany w wydatkach konsumpcyjnych, prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenie kryteriów i warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Na III kwartał 2022 r. pojedyncze banki prognozują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, natomiast większość z nich spodziewa się dalszego pogłębienia spadku popytu na te kredyty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny mieszkań wzrosną. "Nikt jeszcze nie wie o ile"

Polacy biorą kredyty konsumpcyjne

W wynikach ankiety podano też, że w II kwartale br. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Wraz ze wzrostem restrykcyjności polityki kredytowej banki zaostrzyły większość wymienionych w ankiecie warunków kredytowania. W opinii ankietowanych instytucji na zaostrzenie polityki kredytowej miało wpływ zacieśnienie polityki pieniężnej NBP i pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej a na jej złagodzenie wzrost presji konkurencyjnej.

Dodano, że w ujęciu netto w II kwartale tego roku doszło do wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne. W opinii banków zwiększenie zapotrzebowania na kredyty konsumpcyjne wynikało głównie ze wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku. W III kwartale br. banki planują zaostrzyć kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych i spodziewają się spadku popytu na te kredyty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Marco
2 lata temu
Zjawiska opisane w artykule oznaczają znaczny spadek inflacji. O to chyba chodziło?
Haaa
2 lata temu
I bardzo dobrze. Będzie mniej gołopupców plnowych którym się wydaje że ich stać na własne mieszkanie, a którym potem trzeba wielce pomagać
Lucyfer
2 lata temu
"Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów" - a co w tym dziwnego? Masa ludzi marzy o posiadaniu mieszkania ale ich nie stac. Mnie tez nie bylo stac jak mialem 20 iles tam lat. Teraz wywalam 3-4 miliony za luksusowe apartamenty i za 3-4lata zarobie 60-70%. Zycie jest piekne tylko trzeba miec jeszcze mozg.
Zaspa
2 lata temu
Mieszkanie w bloku gdzie każdy wyznaje zasadę wolność Tomku w swoim domku . Nad głową łomot dzieci skaczą jak na sali gimnastycznej . Za ściana dudni muzyka z suba , a na balkonie trzeci namiętny palacz zasmradza ci lokal. Żyć nie umierać .
Młody i gniew...
2 lata temu
Więcej emerytów to więcej głosów! Reszta może być bankrutem. Mieszkanie za milion od dziadów ubeków to dla młodych złoto. Tak być nie powinno - ceny są wysokie bo miasta nie budują wystarczająco dużo mieszkań dla rodzin. Są jedynie dla swoich, dla „samotnych” mam i innych krętaczy. Brali za darmo mieszkania jak leci. Teraz muszą być droższe by tylko pracującym się opłacało. Wiele patologii mieszka na koszt podatników - nas wszystkich! Śmieją się i mnożą bo się opłaca takie postępowanie. Teraz można ukraść 700zł i dostać tylko wykroczenie a co do dodatków - palą kopciuchem to mają 3tyś na wypicie za nasze zdrowie