Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obniżka stóp procentowych. PKO BP liczy straty

Obniżka stóp procentowych cieszy kredytobiorców, ale martwi banki. PKO BP właśnie oszacowało, że w 2020 roku zysk będzie m.in. z tego powodu niższy nawet o 850-900 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Obniżka stóp procentowy nie cieszy banków. PKO BP szacuje straty na nawet 850-900 mln zł

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej po raz trzeci z rzędu zaskoczyła rynek. Kredytobiorcy cieszą się z niższych rat kredytów, a banki liczą straty.

PKO BP w poniedziałek poinformowało, że właśnie z powodu decyzji RPP oraz innych instytucji zysk netto będzie w 2020 roku mniejszy nawet o 850-900 mln zł. Oprócz cięcia stóp wynik banku ucierpi również przez zmiany w kwestii rezerwy obowiązkowej.

"Bank ocenia, że wpływ łącznej obniżki o 1,40 p.p. stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, zmian dotyczących rezerwy obowiązkowej oraz niektórych decyzji innych instytucji monetarnych i nadzorczych na zysk netto Grupy wyniesie w 2020 roku od 850 do 900 milionów zł i będzie się materializował głównie w drugiej połowie roku" - czytamy w komunikacie.

Obejrzyj: Obniżka stóp procentowych. Rata niższa nawet o 200 zł

Co ciekawe, jeszcze 1,5 miesiąca temu prognozy banku oscylowały wokół 550-600 mln zł. Ale wtedy nikt nie spodziewał się, że Rada Polityki Pieniężnej pod koniec maja obniży stopy procentowe po raz trzeci z rzędu.

Obniżka cieszy nie tylko kredytobiorców, ale również rząd,, który finansuje wydatki emitując obligacje skarbowe. Dzięki decyzji RPP ich oprocentowanie będzie niższe, a koszt obsługi długu mniejszy. Pisaliśmy o tym w poniedziałek w money.pl.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 348,04 mld zł na koniec 2019 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

Lord Vader"zysk będzie niższy..." więc PKO B.P. nadal liczy zyski, a nie straty. Tak się właśnie manipuluje informacją.

01-06-2020

trehjeqarjczyli uczciwie pracujący ludzie którzy już raz zapłacili podatek dochodowy, i oczywiście płacą podatek belki na państwo, to jeszcze będą mieli te … Czytaj całość

01-06-2020

******Banki nic nie stracą, podniosą opłaty za karty , konta i wyjdą na swoje. jak zwykle za wszystko zapłaci Kowalski i Nowak.

Rozwiń komentarze (174)