"Obniżenie ratingu o jeden stopień w 21-stopniowej skali odzwierciedla ponad dekadę wzrostu wskaźników długu państwowego i stóp procentowych do poziomów znacznie przewyższających te w krajach o podobnym ratingu" - podała agencja Moody’s w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
Długoterminowy rating kredytowy USA w dół
Jak wyjaśniono, administracja USA i Kongres nie były w stanie porozumieć się w sprawie środków, które odwróciłyby tendencję prowadzącą do pogłębienia deficytu budżetowego i rosnących kosztów odsetek długu. Moody's przewiduje, że do 2035 roku dług publiczny USA może wzrosnąć do 134 proc. PKB.
W lipcu 2024 r. wspomniany wskaźnik po raz pierwszy w historii przekroczył 35 bilionów dolarów. W kwietniu 2025 r. Departament Skarbu USA przekazał, że kwota ta wzrosła do 36,6 bln dolarów, co stanowi ponad 122 proc. PKB kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest reakcja Białego Domu
Dyrektor ds. Komunikacji w Białym Domu Steven Cheung zareagował na obniżenie ratingu za pośrednictwem mediów społecznościowych, uderzając w ekonomistę Moody’s Marka Zandiego.
Nikt nie traktuje jego 'analizy' poważnie. Raz po raz udowadniano go, że się mylił - stwierdził Cheung.
Moody's jest jedną z trzech głównych agencji ratingowych, która obniżyła rating kredytowy rządu federalnego. Standard & Poor's uczynił to w 2011, a Fitch Ratings w 2023 roku.