Notowania

kredyty
30.06.2019 15:47

Po co kredyt hipoteczny, gdy jest 500+? Co Polacy mają zrobić z pieniędzmi?

Od 1 lipca po świadczenie 500+ będą mogli się zgłaszać rodzice, którzy wychowują co najmniej jedno dziecko. Nowela jednej z najgłośniejszych ustaw w ostatnich latach będzie kosztować w tym roku podatników aż 31 mld zł. Pieniądze otrzymane "na dziecko" w praktyce można przeznaczyć na dowolne cele. Sprawdziliśmy, co można z nimi zrobić, gdy skrupulatnie oszczędzamy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Na pierwszy ogień, jedno z największych pragnień konsumenckich Polaków, czyli własne cztery kąty. Boom na nieruchomości trwa od paru lat w najlepsze, rośnie liczba sprzedanych mieszkań, jak również kredyt hipoteczny, który jest z roku na rok zaciągany na coraz większe kwoty.

500+ zamiast hipoteki

Jeśli do końca sierpnia rodzice wypełnią wniosek, to zgodnie z rządowymi obietnicami, jeszcze w październiku tego roku otrzymają pierwszą wypłatę. Jeśli dziecko niedawno przyszło na świat, to w optymistycznym wariancie przez najbliższe 18 lat, co miesiąc na konto rodziców będzie wpadało 500 zł.

Tylko w ciągu roku, daje to 6 tys. zł, a już w momencie uzyskania pełnoletności, rodzice dziecka obdarzonego hojnym programem rządu, mają szanse na 108 tys. zł. W tej perspektywie suma świadczeń wydaję się naprawdę spora. A co w sytuacji, gdy ci bardziej zaradni, będą odkładać pieniądze na lokatach?

Zobacz: Kontrowersyjny podatek powraca. "Polacy się go boją, bo ma istotne minusy"

Zakładając, że stopa zwrotu z lokat będzie wynosić nawet 2 proc. i utrzyma się przez 18 lat, to wraz z odsetkami można mówić już o 148 tys. zł. To suma godna pozazdroszczenia, zwłaszcza dla osób odkładających wiele lat na wkład własny. Z mniej więcej 140 tys. zł, które rodzice nowonarodzonych dzieci mogą otrzymać od rządu w ramach programu 500+, można myśleć o zakupie mieszkania w praktycznie każdym mniejszym mieście w Polsce. To także spory wkład własny pod zakup mieszkania w największych miastach w Polsce.

To może nowe auto?

Jeśli marzenia o własnej nieruchomości mamy zapewnione, być może warto postawić na nowy samochód? Co prawda, ciężko zakładać, jaki model auta będzie można kupić za taką kwotę za 18 lat, ale 500 zł co miesiąc, może wystarczyć na pokrycie niemałej raty za auto kupione za kredyt gotówkowy (sprawdź oferty na Totalmoney.pl) lub kredyt samochodowy.

Dłużnicy są winni ZUS już ponad 31 mld zł
Armia dłużników ZUS liczy już prawie półtora miliona. A składki rosną

Co więcej, w dobie car sharingu, za pieniądze z 500+ będzie można opłacić ratę pojazdu wynajmowanego w ramach leasingu konsumenckiego, zwanego także wynajmem długoterminowym. Spokojnie wystarczy na nowe, miejskie auto w stylu Skoda Fabii, lub Opla Corsy.

Dobry start w dorosłe życie

108 tys. zł lub nawet 148 tys. zł po 18 latach to suma, dzięki której można zagwarantować dziecku naprawdę dobry start w dorosłe życie. Taka suma wystarczy na pokrycie prawie całego roku studiów na Harvardzie, a jeśli dziecko nie będzie miało aspiracji do studiowania za oceanem, za taką kwotę będzie można opłacić 5 lat studiowania medycyny w praktycznie każdej uczelni medycznej w Polsce. Wystarczy też na opłacenie czynszu za mieszkanie oraz studenckie życie.

Blisko 40 proc. Ukraińców traktuje Polskę jako tymczasowe miejsce zamieszkania
Ukraińcy z Polski chcą wyjeżdżać. Wybiorą albo powrót do kraju, albo zarobki w Niemczech

500+ po nowemu

Od 1 lipca 500 zł miesięcznie będą mogli dostać rodzice każdego dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Beneficjentów nie będą też obsługiwać byłe limity, czyli progi finansowe, poniżej których można było starać się o dotacje. Zgodnie z informacjami resortu pracy, pomoc finansowa ma trafić do olbrzymiej liczby 6,8 mln dzieci. Formalności też mają być ograniczone do minimum, nie trzeba będzie dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a wniosek będzie można wysłać drogą elektroniczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, mieszkanie, 500plus, gospodarka, wiadomości, finanse domowe
Źródło:
totalmoney.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2019

:):)moje dzieciaki chcą "podziękować" wszystkim z PO, że przez 8 lat nic nie dostawali. Dopiero za PIS odkładamy na ich konto ....

30-06-2019

JanSpokojnie. Biorąc pod uwagę wzrosty cen w tym i w przyszłym roku to z pińcset nic nie zostanie. 500+ nie jest waloryzowane i wszyscy o tym dobrze … Czytaj całość

30-06-2019

dede500+ dźwignią rozwoju przemysłu spirytusowego!!!!

Rozwiń komentarze (22)