Notowania

hipoteki
16.02.2019 18:14

Polacy się nie zatrzymują. Banki udzielają coraz więcej kredytów hipotecznych

Polacy nie zwalniają, wciąż się zadłużają. Banki nadal oblegane są przez osoby chcące wziąć kredyt hipoteczny. Sprawdzamy, czy zakończenie programu MdM jakkolwiek przyczyniło się do tych wzrostów - piszą eksperci totalmoney.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polacy na kredyt chcą kupować coraz droższe mieszkania.

Wygląda na to, że Polacy kredytują się coraz chętniej. Według Biura Informacji Kredytowej zainteresowanie kredytem hipotecznym nie maleje. Ogłoszona właśnie wartość BIK Indeksu w styczniu wyniosła +6,9 proc. i przekroczyła odczyt grudniowy aż o 31,8 proc. Oznacza to, że w styczniu tego roku banki i SKOK-i przesłały zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę o 6,9 proc. niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Kredyty hipoteczne schodzą jak świeże bułki

Do realizacji marzenia o własnym M przystąpiło w tym roku już ponad 34 tys. osób. Tylu z nas w styczniu złożyło wnioski o kredyt hipoteczny. Co ciekawe - to spadek o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy zadłużyć się chciało ponad 37 tys. osób. Ale choć liczba wniosków spadła, wzrosła kwota wnioskowanego kredytu.

W tym roku pożyczamy już średnio 265,65 tys. zł – o 16,3 proc. więcej niż potrzebowaliśmy jeszcze rok wcześniej. Czynnikiem, który ma największy wpływ na zwiększający się popyt, są rosnące ceny mieszkań. Przekroczyły już mitycznie wysoki poziom sprzed kryzysu w 2008 r. - piszą eksperci totalmoney.pl

Obejrzyj: Czy warto inwestować w mieszkanie w kamienicy. Ekspertki komentują

Ceny mieszkań w ostatnim roku rosły we wszystkich największych miastach. I to nie tylko na rynku pierwotnym - także na rynku wtórnym. Za przeciętne mieszkanie trzeba zapłacić nawet o 15 proc. więcej, niż rok temu.

Mieszkanie dla Młodych a popyt na mieszkania

Czy zakończenie popularnego programu Mieszkanie dla Młodych mogło mieć jakiś wpływ na tę sytuację? Na pewno, choć trudno oszacować w jakim stopniu. W 2018 r. około 12 proc. kredytów mieszkaniowych było dofinansowanych z programu. Sporo osób, które zdecydowały się na ten krok, uzależniało swoją ostateczną decyzję od tego, czy uzyskają dofinansowanie. Trudno jednak policzyć tych, dla których był to tylko dodatkowy bonus i bez niego również zdecydowaliby się na kredyt hipoteczny.

Już od przyszłego roku raty kredytów będą obliczane po nowemu
Zmiana dla kredytobiorców. Raty pożyczek będą obliczane po nowemu

W międzyczasie banki dość mocno skoncentrowały się i zaostrzyły politykę kredytową, zdecydowanie utrudniając swoim klientom dostęp do kredytu mieszkaniowego. Czwarty kwartał minionego roku był kolejnym, w którym banki zwiększyły swoje oczekiwania wobec kredytobiorców. Co prawda niektóre instytucje zdecydowały się na obniżkę marży, ale jednocześnie np. rygorystycznej oceniają zdolność kredytową przy działalności gospodarczej.

Główną przyczyną, dla której banki zdecydowały się na takie posunięcie, są najprawdopodobniej przewidywania dotyczące zmian stóp procentowych. Banki nie mówią tego wprost, ale ponieważ stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie już od kilku lat, logicznym wydaje się, że w końcu będą musiały wzrosnąć. To automatycznie przełoży się na wzrost kosztów kredytów w tysiącach gospodarstw domowych.

Nowe przepisy zaostrzają ustawę z 2016 roku.
Projekt ustawy ograniczającej "chwilówki" gotowy. "Kończymy z niewolnictwem XXI wieku"

Wydaje się, że w sytuacji, w której największe banki będą nadal ograniczać dostęp do kredytów hipotecznych, zaostrzając zasady ich przyznawania, wysoki popyt na te produkty finansowe nie będzie miał szansy się utrzymać. To z kolei nie pozostanie bez wpływu na rynek mieszkaniowy – bez wsparcia kredytu mieszkaniowego wiele osób będzie zmuszonych odłożyć kupno mieszkania na później.

Tagi: hipoteki, kredyty hipoteczne, bik, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki
Źródło:
direct.money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2019

joankaa co mają ludzie zrobić? sama nie mam hipotecznego ale też pożyczyłam kasę i nie dałam rady w pewnym momencie więc mam długi. fajnie w sumie że … Czytaj całość

15-02-2019

banksterMoże, sytuacja ie wygląda na taką skale jak w USA, ale biorąc kredyt średnio na 25 lat, wiele ryzykujemy, nigdy nie możemy być pewni swej stabilności … Czytaj całość

17-02-2019

ewaale wynajmować mieszkanie i płacic po 1000 zł miesiecznie za wynajem to tez nie jest sposób na zycie a takto spłacasz kredyt w tej kwocie i za te … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)