Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Polacy wstrzymują się z decyzjami o wzięciu kredytu lub pożyczki. Wolą zrezygnować z niektórych wydatków

3
Podziel się

Pandemia zmienia zachowania Polaków. Mniej chętnie pożyczamy pieniądze i więcej oszczędzamy lub rezygnujemy z niektórych zbędnych wydatków - wynika z badań Kruka.

Polacy wstrzymują się z decyzjami o wzięciu kredytu lub pożyczki. Wolą zrezygnować z niektórych wydatków
Wolimy się nie zadłużać bez pilnej potrzeby. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDztPkkB

W najbliższym czasie 56 proc. Polaków nie zamierza zaciągać nowych zobowiązań, takich jak kredyt lub pożyczka - wynika z badania "Zmiany postaw konsumpcyjnych Polaków w dobie COVID-19" przeprowadzonego na zlecenie Grupy Kruk.

Kolejne 26 proc. nie wyklucza takiej opcji, ale zamierza wstrzymywać się z pożyczaniem pieniędzy. Jedynie co dziesiąty badany planuje w najbliższym czasie wziąć kredyt lub pożyczkę.

bDztPkkD

- W obecnej sytuacji większość Polaków ostrożnie podchodzi do wydawania pieniędzy i zaciągania nowych zobowiązań. Z naszego badania wynika, że 29 proc. rezygnuje ze zbędnych wydatków, 7 proc. ogólnie mniej kupuje, a 16 proc. stara się więcej oszczędzać - wskazuje rzeczniczka Kruka Agnieszka Salach.

Zobacz także: Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

Główną motywacją do wzięcia kredytu lub pożyczki jest zakup mieszkania, domu lub samochodu. Taki cel deklaruje połowa osób zdecydowanych na pożyczenie pieniędzy.

bDztPkkJ

Są również osoby, którym zaciągnięcie pożyczki lub kredytu może pomóc w regulowaniu bieżących wydatków, tj. tych na żywność, odzież czy obuwie. Takiej odpowiedzi udzieliło 16 proc. ankietowanych. Z kolei 15 proc. zamierza za pomocą pożyczki lub kredytu opłacić bieżące rachunki za czynsz, prąd czy gaz.

- W takich przypadkach warto trzymać rękę na pulsie, aby nie wpaść w tzw. pętlę zadłużenia, która polega m.in. na spłacie jednej pożyczki drugą. Dlatego w tym trudnym czasie warto zadbać o zbudowanie poduszki finansowej - oszczędności, które mogą pomóc przetrwać chwile - wskazuje Salach.

bDztPkkK

Badanie "Zmiany postaw konsumpcyjnych Polaków w dobie COVID-19" zostało przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 31.07 - 03.08.2020 r. na zlecenie Grupy Kruk.

bDztPkle
gospodarka
wiadomości
kredyty
Źródło:
KOMENTARZE
(3)
świeczka
3 miesiące temu
15 proc. ankietowanych zamierza za pomocą pożyczki lub kredytu opłacić bieżące rachunki? Już bym raczej przy świeczkach siedział...
Szarak
3 miesiące temu
Bardzo rozsądne podejście.
Ka
3 miesiące temu
Sensacja
bDztPklf