W najbliższym czasie 56 proc. Polaków nie zamierza zaciągać nowych zobowiązań, takich jak kredyt lub pożyczka - wynika z badania "Zmiany postaw konsumpcyjnych Polaków w dobie COVID-19" przeprowadzonego na zlecenie Grupy Kruk.
Kolejne 26 proc. nie wyklucza takiej opcji, ale zamierza wstrzymywać się z pożyczaniem pieniędzy. Jedynie co dziesiąty badany planuje w najbliższym czasie wziąć kredyt lub pożyczkę.
- W obecnej sytuacji większość Polaków ostrożnie podchodzi do wydawania pieniędzy i zaciągania nowych zobowiązań. Z naszego badania wynika, że 29 proc. rezygnuje ze zbędnych wydatków, 7 proc. ogólnie mniej kupuje, a 16 proc. stara się więcej oszczędzać - wskazuje rzeczniczka Kruka Agnieszka Salach.
Główną motywacją do wzięcia kredytu lub pożyczki jest zakup mieszkania, domu lub samochodu. Taki cel deklaruje połowa osób zdecydowanych na pożyczenie pieniędzy.
Są również osoby, którym zaciągnięcie pożyczki lub kredytu może pomóc w regulowaniu bieżących wydatków, tj. tych na żywność, odzież czy obuwie. Takiej odpowiedzi udzieliło 16 proc. ankietowanych. Z kolei 15 proc. zamierza za pomocą pożyczki lub kredytu opłacić bieżące rachunki za czynsz, prąd czy gaz.
- W takich przypadkach warto trzymać rękę na pulsie, aby nie wpaść w tzw. pętlę zadłużenia, która polega m.in. na spłacie jednej pożyczki drugą. Dlatego w tym trudnym czasie warto zadbać o zbudowanie poduszki finansowej - oszczędności, które mogą pomóc przetrwać chwile - wskazuje Salach.
Czytaj więcej: NBP ankietował ekspertów. Prognozują mniejszą recesję
Badanie "Zmiany postaw konsumpcyjnych Polaków w dobie COVID-19" zostało przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 31.07 - 03.08.2020 r. na zlecenie Grupy Kruk.