Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polacy wzbogacili się przez 5 lat? Najnowsze dane dotyczące kredytów hipotecznych

126
Podziel się:

Ubiegłoroczne dane z rynku kredytów mieszkaniowych sugerują, że miało miejsce ciekawe zjawisko. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśnili jego przyczyny.

Polacy wzbogacili się przez 5 lat? Najnowsze dane dotyczące kredytów hipotecznych
(Hippopx)

KNF już od dawna opowiada się za zmniejszeniem udziału nowych kredytów mieszkaniowych o niskim wkładzie własnym i wysokiej wartości wskaźnika LtV (LtV = zadłużenie/wartość nieruchomości). Dane Związku Banków Polskich wskazują, że w ostatnich latach udział rynkowy "hipotek" z wysokim LtV rzeczywiście spadał.

Najnowsze statystyki ZBP dotyczące 2019 roku informują, że jednocześnie miało miejsce inne, równie ciekawe zjawisko. Mowa o wzroście popularności kredytów posiadających wysoki wkład własny (powyżej 70 proc.). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić to ciekawe zjawisko. Analitycy wspomnianego portalu tłumaczą również, jak obecna sytuacja może wpłynąć na poziom LtV nowych kredytów.

Wielu Polaków zdecydowało się na zakup większego lokalu

Publikacja najnowszych danych ZBP o rynku kredytów mieszkaniowych, nie przyciągnęła dużej uwagi mediów ze względu na epidemię koronawirusa. Warto zatem zwrócić uwagę, że w 2019 r. odnotowano kolejny wzrost liczby nowych "hipotek" (o 5,87 proc. do 225 073). W ujęciu rocznym, zwiększyła się też wartość udzielonych kredytów na cele mieszkaniowe (wzrost o 16,30 proc. do 62,63 mld zł). Jeszcze jedna ciekawa zmiana dotyczyła udziału kredytów ze wskaźnikiem LtV poniżej 30 proc. W kolejnych kwartałach, rynkowy udział takich "hipotek" był następujący:

IV kw. 2018 r. - 12,86 proc. nowych kredytów finansowało mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
I kw. 2019 r. - 14,73 proc. nowych kredytów finansowało mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
II kw. 2019 r. - 14,63 proc. nowych kredytów finansowało mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
III kw. 2019 r. - 14,94 proc. nowych kredytów finansowało mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
IV kw. 2019 r. - 15,67 proc. nowych kredytów finansowało mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu

Zobacz także: Obejrzyj:Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Wzrost popularności kredytów mieszkaniowych z wysokim wkładem własnym staje się jeszcze bardziej widoczny, gdy weźmiemy pod uwagę dane z poniższej tabeli. Informuje ona, że w 2016 r. kredyty mieszkaniowe na mniej 30 proc. nieruchomości stanowiły 12,45 proc. wszystkich umów. Analogiczny wynik z 2019 r. wyniósł już równe 15 proc. Można ustalić, że liczba kredytów z niskim LtV rosła następująco:

2016 r. - 22 212 nowych kredytów na mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
2017 r. - 27 108 nowych kredytów na mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
2018 r. - 29 593 nowe kredyty na mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu
2019 r. - 33 761 nowych kredytów na mniej niż 30 proc. mieszkania lub domu

Wzrost liczby nowych kredytów posiadających wysoki wkład własny (o ponad połowę w latach 2016 - 2019) sugeruje, że wiele rodzin postanowiło poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Tysiące Polaków korzystając ze wzrostu wynagrodzeń i niskich stóp procentowych, zdążyło zamienić swoje lokum na większe. Pewien popyt na kredyty z niskim LtV generowali również inwestorzy.

Już niebawem przeciętne LtV "hipotek" może się obniżyć

W kontekście wskaźnika LtV i kwestii wkładu własnego, nie można uniknąć nawiązania do obecnej sytuacji. Aktualne sygnały napływające z rynku kredytowego sugerują, że przeciętny poziom wskaźnika LtV nowych kredytów mieszkaniowych może się obniżyć względem 2019 r. Krajowe banki biorą bowiem pod uwagę ograniczenie udziału nowych kredytów z wkładem własnym mniejszym niż 20 proc.

Sprzedaż takich "hipotek" może zostać ograniczona poprzez wzrost marż kredytowych stosowanych przy wysokim LtV. Trudno również wykluczyć, że kilka wiodących banków zupełnie zrezygnuje z finansowania 80,01 proc. - 90,00 proc. lokum. Niedawno taką decyzję podjął PKO BP. Działania rynkowego lidera mogą wpłynąć na politykę jego konkurentów dotyczącą wymaganego wkładu własnego.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(126)
Podstnik
4 lata temu
Juz współczuje ludziom ktorzy komornicy pozabieraja mieszkania !! Bedzie jak w stanach Ludzie pójdą na ulice , ale wtedy juz bedzie za późno Ludzie jeszcze beda zygac Pisem
KiP
4 lata temu
Gospodarka w dół to także ceny nieruchomości w dół. Ludzie będą teraz dbali o zabezpieczenie przyszłości a zakup nieruchomości i kredyt to kolejne zobowiązanie. Proste?
Realista
4 lata temu
Trzeba być nie spełnia rozumu żeby mieszkać w bloku jak można np. 10km. Dalej w kupić sobie dom
33344
4 lata temu
Bardzo dobrze
tak
4 lata temu
GLAPIŃSKI TRZYMAŁ 5 lat mega ujemne realnie stopy procentowe i ci co mieli kase dostawali w PAPĘ więc namówili ich wszystkich na inwestycje w nieruchomości na wynajem , ostatnio taki jeden znany discopolowiec płakał że nakupił apartamentów w Zakopanem a tutaj do września wszyscy odwołali rezerwacje
...
Następna strona