Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Prezes BNP Paribas Polska: pokusa, żeby pozywać banki, może być duża

286
Podziel się:

Mniej obawiam się prób podważania zasad ustalania stawki WIBOR, natomiast jest ryzyko, że w wyniku wzrostu stóp procentowych, koszt kredytu opartego na zmiennej stopie wzrasta i nadal będzie rósł. W tak niestabilnej rzeczywistości orzeczniczej, w jakiej się znaleźliśmy, pokusa, żeby pozywać banki, może być duża — powiedział w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Polska.

Prezes BNP Paribas Polska: pokusa, żeby pozywać banki, może być duża
Nie powinno się przerzucać na banki odpowiedzialności finansowej za decyzje klientów — mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Polska (Adobe Stock, MOZCO Mat Szymański)

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, o ile podniesie stopy procentowe. Jak piszemy w money.pl, przy szalejącej w kraju inflacji rzędu ponad 12 proc., ekonomiści spodziewają się podwyżki o 100 pkt bazowych do 5,5 proc. To oznaczałoby, że przeciętna rata kredytu od października zeszłego roku wzrosłaby już o blisko 100 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

W tej sytuacji zaczynają pojawiać się pytania, czy złotówkowicze nie będą przypadkiem chcieli, wzorem frankowiczów, walczyć z bankami w sądach. Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Polska, zaznaczył w rozmowie z "PB", że mniej obawia się prób podważania zasad ustalania stawki WIBOR, "natomiast jest ryzyko, że w wyniku wzrostu stóp procentowych, koszt kredytu opartego na zmiennej stopie wzrasta i nadal będzie rósł".

- W tak niestabilnej rzeczywistości orzeczniczej, w jakiej się znaleźliśmy, pokusa, żeby pozywać banki, może być duża. Można sobie wyobrazić, że klienci zaczną argumentować, że braliśmy kredyt, gdy stopa w NBP wynosiła 0,1 proc., teraz mamy stopę 4,5 proc., że nie tak miało być, nie byliśmy w stanie tego przewidzieć, a bank nie wytłumaczył należycie ryzyka stopy. Uważam, że nie powinienem dostać kredytu, bo mnie na niego nie stać. Zmieńmy umowę albo przywróćmy oprocentowanie oparte na stopie 0,1 proc. - przytoczył argumenty.

Pomoc dla kredytobiorców

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Mówił m.in. o trzymiesięcznych wakacjach kredytowych, wsparciu dla kredytobiorców, którzy mają przejściowe problemy ze spłatą rat, oraz o likwidacji WIBOR-u.

Zdaniem Przemka Gdańskiego, niezwykle niepokojące jest to, że plan pomocy kredytobiorcom ma być realizowany na koszt banków i ich akcjonariuszy.

W tak niepewnych czasach, obarczonych wieloma rodzajami ryzyka, w obliczu gwałtownego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego lub nawet recesji, sektor bankowy powinien być w jak najlepszej kondycji, aby skutecznie zasilać gospodarkę pieniądzem dłużnym. Na gruncie liberalnym i gospodarki rynkowej mam poważne wątpliwości, czy organizowanie pomocy kredytobiorcom na masową skalę w ogóle powinno się zdarzyć - zaznaczył.

Dodał, że banki powinny w sposób elastyczny i empatyczny pomagać tym klientom, którzy w sposób niezawiniony popadli w realnie poważne kłopoty. - Nie mogą być tymi, na których przerzucana jest finansowa odpowiedzialność za decyzje klientów. Na oszacowanie finansowych skutków propozycji premiera dla sektora bankowego i konsekwencji dla całej gospodarki potrzeba więcej szczegółów i czasu — zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(286)
Adamek
10 miesięcy temu
Ten Bank działający przy NBP w Gdańsku to jakieś kolejne oszustwo..????
stary
rok temu
frankowicze pokrzywdzeni złotówkowicze też, tylko nikt nie wspomina o ciułaczach gdy im nikt nie dawał procentów jak było dobrze a teraz też tracą na inflacji a kredyty były i są ryzykowne to dlaczego ma społeczeństwo ponosić koszty ryzykantów...
pol
rok temu
Kredyty hipoteczne, długoterminowe powinny być oparte na stałej stopie procentowej, muszą być przewidywalne i bezpieczne dla młodych ludzi a nie że banki urządzają sobie grandę i spekulacje!!!!
RP OBYWATEL
rok temu
SKORO TE STOPY PROCENTOWE SA PRZEGINANE W STOSUNKU DO UMOWY O DOCHODACH KREDYTOBIORCY A WIEC CO NA TO MINISTER SPRAWIEDLIWOSCI !
Patryk
rok temu
Dlaczego bank podniósł mi rate kredytu beż żadnej informacji ,mam kredyt że stałym oprocentowaniem może ktoś się wypowiedzieć z gór dziękuję
...
Następna strona