Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Wołoszyn
Agata Wołoszyn
|

Seniorka dostała propozycję kredytu od banku na 80 tys. zł. "Czy oni jej PESEL-u nie widzieli?"

311
Podziel się:

72-latce bank zaproponował kredyt na 80 tys. zł. Kobiety do niczego nie namawiano, ale już sama propozycja budzi skrajne emocje. Biuro Rzecznika Finansowego przyznaje, że takie sytuacje zdarzają się często. I nie wszystkie kończą się tak łagodnie, jak w tym przypadku.

Seniorka dostała propozycję kredytu od banku na 80 tys. zł. "Czy oni jej PESEL-u nie widzieli?"
Prawo nie zabrania oferowania emerytom kredytów. Ale nie wszyscy uważają to za uczciwe (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Marcin Bielecki)

Historią podzieliła się z nami czytelniczka przez platformę #dziejesie. Kobieta zastanawia się, jak to możliwe, że starszej osobie proponuje się kredyt, którego nie będzie w stanie spłacić do końca życia.

- Seniorka o nic nie prosiła, po prostu zadzwoniono do niej z taką propozycją. Nikt nie był natarczywy ani nachalny, a gdy kobieta odmówiła, to sprawa się zakończyła. Jednak mimo wszystko bardzo mnie to dziwi. Zestawienia wieku tej osoby i kwoty wprawia w osłupienie. Czy oni jej PESEL-u nie widzieli? – pyta nasza czytelniczka.

Bank nie był przypadkowy, ponieważ seniorka ma w nim konto i kartę kredytową. O sprawę zapytaliśmy zarówno bank, jak i Rzecznika Finansowego.

Osoby starsze z potrzebami finansowymi

- Naszymi klientami są także osoby starsze, które również miewają potrzeby finansowe i korzystają z kredytów gotówkowych czy limitów na koncie. Nie ograniczamy możliwości udzielania kredytów gotówkowych ze względu na wiek. Każdorazowo oceniamy indywidualną sytuację klienta, analizujemy zdolność kredytową i ryzyko kredytowe – komentuje biuro prasowe Santander Bank Polska. To właśnie ten bank wyszedł z propozycją kredytu, która tak zdziwiła naszą czytelniczkę.

Zobacz także: Obejrzyj też: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

Santander informuje, że propozycje kredytów prezentuje również telefonicznie, bo jest to po prostu wygodne rozwiązanie dla osób starszych. - Podkreślamy, że jest to propozycja – podsumowuje biuro prasowe.

Dużo gorzej sytuacja wygląda w przypadku pośredników kredytowych i firm pożyczkowych - przestrzega biuro Rzecznika Finansowego. - Znane są przykłady sytuacji, które nie skończyły się tak dobrze, jak w przytoczonym przypadku i konieczna była interwencja Rzecznika Finansowego – komentuje Marcin Jaworski, ekspert ds. komunikacji i edukacji biura Rzecznika Finansowego.

Pośrednicy nierzadko nie mają żadnych skrupułów, byle wcisnąć komuś kredyt albo pożyczkę. Często klient zostaje wprowadzony w błąd lub perfidnie naciągany na koszty. W wielu przypadkach nie ma do kogo skierować roszczeń, bo ciężko wyłonić winnego. W przypadku kredytowania zakupu towaru lub usługi kredytodawcy często współdziałają z pośrednikami, którzy sprzedają "trefne" usługi i towary.

Kredyt dla seniora. Co mogą banki

Komisja Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich opracowała rekomendacje dla sektora bankowego dotyczące obsługi seniorów. Wynika z nich jasno, że każda oferta składana osobom starszym powinna być przedkładana im w sposób w pełni zrozumiały.

Jak czytamy, oferta niektórych produktów - tych o wyższym ryzyku - nie powinna być kierowana aktywnie do osób starszych. W przypadku propozycji związanych z kredytem pośrednik bankowy powinien zwracać szczególną uwagę na to, czy osoba starsza podejmuje decyzje świadomie i samodzielnie.

Dziedziczenie kredytu po śmierci

Kolejną kwestią jest temat ubezpieczeń dołączanych do kredytów. Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego wspomina rozmowę z osobą, która była przekonana, że nie odziedziczy kredytu po śmierci swojej babci, ponieważ kredyt był ubezpieczony.

- Babcia wierzyła w to, płaciła z racji wieku dość wysoką składkę i była przekonana, że to ubezpieczenie zadziała. Po jej śmierci okazało się, że ubezpieczyciel powołał się na pewną klauzulę i odmówił pokrycia kredytu pozostałego do spłaty – opowiada Jaworski.

W takiej sytuacji Rzecznik Finansowy może wystąpić do sądu w imieniu osób, które spotkały się z odmową wypłaty takiego ubezpieczenia.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Dłużników, seniorzy figurujący w rejestrze mają do spłaty zobowiązania o łącznej wartości ponad 5,7 mld zł. Średnie zadłużenie osoby w wieku emerytalnym wynosi ponad 17 tys. zł. Spłata takiego długu dla większości osób jest w zasadzie niewykonalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(311)
Bunia
rok temu
Niech lepiej zajmą się ogromnymi planami jakie mają doradcy, gdzie żeby zrobić proponuje się wszystko wszystkim, aby za wszelką cenę było. Nie ważna EBA tylko tabelka żeby się zgadzało. W bankach naprawdę plany są nierealne do zrobienia tego
dostep777
rok temu
I niemądra i z nie korzysta. Zostawi po śmierci w ZUS-e swoje składki dla naszych szakali przy korycie. Trzeba brać ubezpieczony kredyt, by spłacały go firmy ubezpieczeniowe jeśli co i nie obciążać nim rodziny , a wszystko mieć w d...e. Niech państwo też gwarantuje jego spłatę ze środków - składek do ZUS przy emeryturach kapitałowych, a nie chapie na krzywy r...po wczesnej śmierci Rodaków
WindykatorSan
rok temu
Pracowałem jako Windykator Terenowy dla grupy Santander ponad 5 lat i mogę śmiało powiedzieć , że większość osób bierze kredyt bo "DAJĄ" albo nie wiedzieli że trzeba spłacać . Osoby starsze, które nie czytają umów kredytowych baa nikt nie czyta tego bełkotu prawniczego nawet nie wie ile ten ich kredyt kosztuje . Ale fakt spotykałem ludzi po 70, 80 a i czasem po 90 które nagle okazuje się mają kredyt do spłaty i co najdziwniejsze emerytura w granicach 1500 pln , na oświadczeniu w banku 4000 pln a wynika to z tego że starsza Pani dorabiała sprzątając i zarabiała dodatkowe nigdzie nie potwierdzone i nierejestrowane 2500 pln i cóż pracownik oddziału wpisywał bzury i przy tej okazji 70 latka dostawała kredyt np. 20 000 pln z ratą 900 pln . Jak to się na ogół kończyło ? ; no moją wizytą i podpisywaniem bzdurnych rat od rat oczywiście z % dodatkowym dla Banku , bo staruszce łupneło w krzyżu i nie ma już siły pracować . Ogólnie wszystko jest dla ludzi ale warto czasem się zastanowić i czytać choćby kartę informacyjną dla danego produktu finansowego . Praca fajna ale wypalenie zawodowe mnie dopadło więc darowałem sobie ten temat. Ile można lat biegać za ludźmi , dziennie po 200-250 km na własnej DG bez prawa do urlopu i ciągłym zwiększaniem ZUSU i celów oczywiście .
70+
rok temu
Kurde, obrażacie mnie tym artykułem.!!!!!!!!!! Właśnie spłaciłam 5-ty już kredyt!!!! Chcę wziąć świadomie następny na zamianę starego mieszkania na nowe bardziej luksusowe i co pesel ma mi przeszkodzić????
freemann
rok temu
Jeśli ma nieruchomość...przejmą..czysty zysk
...
Następna strona