Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kryzys bankowy znowu się rozkręca. Oto kolejny faworyt do upadku

72
Podziel się:

Na Wall Street znowu rozkręciła się wyprzedaż akcji banków, która w czwartek zepchnęła tamtejszy branżowy indeks poniżej marcowego dna ustanowionego po bankructwie Sillicon Valley Bank. Tym razem faworytem do upadku jest PacWest.

Kryzys bankowy znowu się rozkręca. Oto kolejny faworyt do upadku
Do końca kryzysu bankowego w USA może być daleko (Licencjodawca, Michael Nagle)

Doświadczenie uczy, że banki upadają w weekendy. Jak przypomina w swoim komentarzu analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki, w poprzedni piątek zamknięty i sprzedany gigantowi JP Morgan został First Republic. Z kolei następujących po sobie marcowych weekendów nie przetrwały Sillicon Valley BankCredit Suisse.

Wraz ze zbliżaniem się końca tygodnia na rynkach trwa nerwowe typowanie kolejnych najsłabszych ogniw. Pod lupą i szczególną presją inwestorów znalazła się czwórka regionalnych pożyczkodawców: PacWest, Western Alliance, Zions i Comerica – komentuje Bartosz Sawicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mamy krach bankowy w USA. Co się wydarzyło?

PacWest to kolejny faworyt rynku do upadku. Oto dlaczego

W najbardziej newralgicznym położeniu w ocenie Sawickiego jest PacWest. Władze banku otwarcie przyznają, że trwa przegląd opcji strategicznych mających pomóc zażegnać kryzys, a jedną z nich jest pozyskanie dużego inwestora. "To tylko dolewa oliwy do ognia giełdowej wyprzedaży, a w obecnych warunkach możliwa do uzyskania wycena jest skrajnie niska" – zauważa Sawicki.

W pewnym momencie czwartkowej sesji kurs akcji PacWest spadał poniżej 2,5 dol. i tym samym był o 75 proc. niższy niż na koniec kwietnia 2023 r. A jeszcze w lutym jego notowania ocierały się o pułap 30 dol.

Jak podkreśla ekspert, nie można wykluczyć, że część potencjalnie zainteresowanych kupców może czekać na bankructwo "niczym na sklepową wyprzedaż" i w uproszczonej procedurze oraz ze znacznym dyskontem przejąć bank od FDIC (amerykański regulator bankowy).

Źródłem problemów SVB były mniej lub bardziej świadome błędy w zarządzaniu ryzykiem, First Republic miał niską jakość portfela depozytów. Oba banki doświadczyły też odpływu depozytów. Problem PacWest – jak wskazuje Sawicki – jest inny. To słabość kapitałowa i brak wiarygodności kredytowej. To spowodowało, że w kwietniu agencja Fitch obniżyła rating PacWest do poziomu śmieciowego.

Kryzys bankowy jeszcze potrwa, poważny kryzys finansowy "mało prawdopodobny"

Żadna z upadłych amerykańskich instytucji nie miała znaczenia systemowego. Tym bardziej nie ma go PacWest. Dlatego – w ocenie eksperta – poważny kryzys finansowy jest nadal mało prawdopodobny.

"Jednak słaba kondycja części regionalnych pożyczkodawców może być niczym pozornie błaha, ale trudna do zaleczenia, jątrząca się miesiącami rana i prowadzić do ograniczenia akcji kredytowej, bolesnego zwłaszcza w przypadku małych firm. Od zacieśnienia się warunków monetarnych do recesji wymagającej od Fed obniżania stóp procentowych jest już tylko mały krok" – komentuje Sawicki.

W jego ocenie napięcia w sektorze będą się utrzymywać przez długi czas, nawet jeśli kolejnych bankructw uda się uniknąć i czeka go zapewne znacząca konsolidacja.

Należy spodziewać się też nowej fali regulacji, a koszty słabości regionalnych pożyczkodawców spadać będą na barki największych instytucji, co powinno oddziaływać w kierunku obniżenia ich rentowności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Analityk
5 miesięcy temu
Niech banki padają, ponieważ oni nic nie produkują więc żadna strata.
TakieRzeczyTy...
5 miesięcy temu
U nas też mamy świetnych specjalistów od finansów, doradzą ci nawet na molo!!!
Polska
5 miesięcy temu
A u nas w weekend morawiecki dał 175% podwyżki szefowi knf...ot gość zarobi 85 tyś zł miesięcznie
Julek
5 miesięcy temu
Dlatego teraz warto inwestować, nie tylko w dobra materialne, ale także w siebie. Ze swojego doświadczenia, serdecznie polecam naukę w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Uczęszczałem na kierunek ortoptystka i naprawdę było warto.
Rumcajs
5 miesięcy temu
Aby w dzisiejszych czasach doprowadzić Bank do upadłości trzeba być nie lada zdolnym managerem. A cwani Prezesi Bankow łamią sobie głowy jak to zrobić aby pieniądze gwizdnąć i doprowadzić Bank do upadłości ale tak aby wyglądało że to z przyczyn zewnętrznych niezależnych od nich się zadziało. No i niektórym się to udaje.
...
Następna strona